«Λύγισε» την ΑΕΚ με λυτρωτή Ναν ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 20/11/2023 - 19:03

Έσωσε τον Παναθηναϊκό από τα... δόντια της ΑΕΚ Betsson BC ο Κέντρικ Ναν!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του με τα πράσινα και πετυχαίνοντας 5 πόντους στα τελευταία 50'', μεταξύ των οποίων και τις δύο νικητήριες βολές στα 11 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Αμερικανός γκαρντ οδήγησε το «τριφύλλι» σε μια μεγάλη ανατροπή επί της μαχητικής και τρομερής στο δεύτερο ημίχρονο «Ένωσης», με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με σκορ 86-85 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στην καλή της επιθετική λειτουργία προηγήθηκε με +11 (48-37), προτού η ΑΕΚ αντιδράσει στην επανάληψη και με άμυνα για... σεμινάριο, ανατρέψει την κατάσταση, φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη αφού προηγήθηκε με +4 (81-85) ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό, που παρέμεινε αήττητος στην κορυφή του πρωταθλήματος, ήταν ο Κέντριν Ναν με 18 πόντους (4/5 τρίποντα) 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από κοντά ακολούθησαν οι Γκριγκόνις (13π.), Σλούκας (15π., 3ασ.), Λεσόρ (11π., 7ρ.) και Μήτογλου (11π., 6ρ.).

Για την ομάδα του Ζοάν Πλάθα (3-4), που «άγγιξε» το πρώτο της διπλό στην έδρα των «πράσινων» μετά από 26 ολόκληρα χρόνια, ξεχώρισαν οι εξαιρετικοί για ακόμα ένα ματς Τίλμαν (20π., 9ρ.) και Κουζμίνσκας (16π.), όπως και ο Καμπενγκέλε (15π., 5ρ.) που αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από καιρό.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85