«Λύγισε» τη Σεβίλλη στα πέναλτι και... σήκωσε το Super Cup η Σίτι

Πέμπτη, 17/8/2023 - 00:06

Για πρώτη φορά νικήτρια του ευρωπαϊκού Super Cup η Μάντσεστερ Σίτι! Το χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης» φιλοξένησε τους τρεμπλούχους «Πολίτες» και τη νικήτρια του Europa League Σεβίλλη κι έγινε ο καμβάς στον οποίο οι Άγγλοι ζωγράφισαν το παρθενικό Super Cup στην τροπαιοθήκη τους. Στα 90 λεπτά Σίτι και Ανδαλουσιανοί έμειναν στο 1-1, όμως στη διαδικασία των πέναλτι οι «Πολίτες» χάρη στην άστοχη εκτέλεση του Γκούντελι, άνοιξαν λογαριασμό στους τίτλους της σεζόν.

Για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε την μπάλα στα πόδια αλλά οι καλά στημένοι Ανδαλουσιανοί μπόρεσαν να την περιορίσουν και να την κρατήσουν μακριά από την εστία τους. Ουσιαστικά, η μοναδική πραγματικά καλή στιγμή των «Πολιτών» στο πρώτο 45λεπτο ήρθε από στημένη μπάλα και μόλις στο 7ο λεπτό.

Οι παίκτες τους άλλαξαν την μπάλα από το κόρνερ, ο Πάλμερ σέντραρε από τα αριστερά, όμως ο Μπόνο με εντυπωσιακή επέμβαση σταμάτησε την καρφωτή κεφαλιά του Άκε. Ο Μαροκινός με άνεση είπε «όχι» και στο φαλτσαριστό σουτ του Γκρίλιες στο 17', τα πάντα άλλαξαν όμως οκτώ λεπτά αργότερα.

Στο πρώτο της υποσχόμενο ανέβασμα, στο 25', η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ. Ο Ακούνια με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Εν Νεσίρι κι εκείνος, αφού πήδηξε στον... Θεό και ανάμεσα σε Γκβάρντιολ και Άκε, έκανε το 1-0 με δυνατή κεφαλιά.

Η Σίτι δυσκολευόταν να βρει τους χώρους και να «σπάσει» το μπλόκο της ομάδας του Μεντιλίμπαρ που έπαιζε πλέον με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Μάλιστα, στην αρχή της επανάληψης οι Άγγλοι κινδύνευσαν να δεχθούν και δεύτερο τέρμα. Στο 50' η Σεβίλλη ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, ο Οκάμπος πέρασε μαγικά τον Γουόκερ αλλά ο Εν Νεσίρι από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 και λίγο αργότερα το... πλήρωσε.

Στο 63ο λεπτό ο Ρόδρι με φοβερά φάλτσα σημάδεψε τον Πάλμερ στην περιοχή κι ο νεαρός εξτρέμ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Αμέσως μετά ο Εν Νεσίρι, που ταλαιπώρησε τα μπακ των «Πολιτών», έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Έντερσον να του λέει ξανά «όχι» σε τετ α τετ.

Η Μάντσεστερ Σίτι από εκείνο το σημείο πίεσε περισσότεροκαι έκλεισε στα καρέ της τη Σεβίλλη, όμως ο Μπόνο στο 69' ήταν εκεί για να σταματήσει το όμορφο πλασέ του Πάλμερ από το ύψος της περιοχής. Το ίδιο συνέβη και με την κεφαλιά ψαράκι του Άκε στο 90', με το παιχνίδι να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι «Πολίτες» ήταν «απόλυτοι» στα χτυπήματά τους και με τον Γκούντελι να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο στο τελευταίο πέναλτι της Σεβίλλης, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στη νίκη και το πρώτο Supercup της ιστορίας της!