«Λύγισε» στην παράταση τη Ρεάλ και τερμάτισε πέμπτη η Μακάμπι

Παρασκευή, 14/4/2023 - 09:00

Mε τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε την κανονική διάρκεια η Μακάμπι!

Οι Ισραηλινοί νίκησαν με σκορ 100-96 τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά από ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, εξασφαλίζοντας την πέμπτη θέση και το ματσάρισμα με τη Μονακό στα playoffs της Ευρωλίγκας! Η Ρεάλ, από την άλλη, πλέον απειλείται να χάσει και τη δεύτερη θέση, αφού αν νικήσει η Μπαρτσελόνα τη Βαλένθια, θα ρίξει τους Μαδριλένους τρίτους

Σημειώνουμε, μάλιστα, πως ο νικητής του ζευγαριού μεταξύ Μακάμπι και Μονακό, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Final Four, αν φυσικά οι «ερυθρόλευκοι» ξεπεράσουν το εμπόδιο των playoffs.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης, με τη Μακάμπι να αντέχει παρά τον ανησυχητικό ενόψει playoffs τραυματισμό του Λορέντζο Μπράουν. Ο Αμερικανός με ισπανικό διαβατήριο ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 22 πόντους, όμως αποχώρησε προς το τέλος από το ματς δείχνοντας να πονάει. 15 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο συγκλονιστικός Νίμπο, ενώ 11 πόντους και 8 ασίστ πρόσθεσε ο Μπόλντγουιν.

Από τη Ρεάλ, ξεχώρισε ο Γιαμπουσέλι με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 20 είχε ο Ντζάναν Μούσα και 16 ο Γκάμπι Ντεκ.