Φιλική ήττα για τον Απόλλωνα κόντρα στη Διναμό Μόσχας

Σάββατο, 29/6/2019 - 19:55

Χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της πρώτης αναμέτρησης των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ έβγαλε στο τρίτο κατά σειρά φιλικό του Απόλλωνα, ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Η ομάδα της Λεμεσού μπορεί να γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Διναμό Μόσχας όμως το αποτέλεσμα δεν έχει καμία απολύτως σημασία για τους «γαλάζιους» καθώς πρόκειται για τα πρώτα φιλικά της φετινής περιόδου όπου οι ομάδες είναι σχεδόν τελείως αμοντάριστες.

Ο Απόλλωνας σε γενικές γραμμές δεν ήταν καλός και δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση του, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου δέχθηκε δύο γκολ από αδράνεια στην άμυνά του και ασταθείς αποκρούσεις του Μολ. Δέχθηκε το πρώτο τέρμα στο 15ο λεπτό και το δεύτερο στο 26ο λεπτό.

Θυμίζουμε ότι στα προηγούμενα φιλικά, ο Απόλλων νίκησε την αυστριακή ομάδα Β' κατηγορίας Αμστέτεν (1-0), ενώ έμεινε στην ισοπαλία με τον Ερυθρό Αστέρα (1-1).

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Σωφρόνης Αυγουστή για το φιλικό: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Ουεντραόγκο, Μπεσάτ, Σακέττι, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σαρντινέρο, Παπουλής, Ζελάγια

Ο Σάλαϊ έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Απόλλωνα καθώς αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα αντικαθιστώντας τον Ουεντραόγκο.