Έμεινε... όρθιος στην Γλασκώβη και διατήρησε ελπίδες ο Άρης

Πέμπτη, 30/11/2023 - 23:56

Παραμένει στο... κόλπο!

Ο Άρης έφυγε με τον βαθμό από την Γλασκώβη, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τη Ρέιντζερς, για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Οι πρωταθλητές Κύπρου κοίταξαν στα... μάτια τους Σκωτσέζους στο κατάμεστο «Άιμπροξ» και με μια πολύ καλή εμφάνιση διατήρησαν ελπίδες για την τρίτη θέση και το εισιτήριο του Conference League και πάνε σε ματς «τελικό» με αντίπαλο την Σπάρτα Πράγας (14/12, 22:00).

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, όμως σταδιακά η «ελαφριά ταξιαρχία» ισορρόπησε και άνοιξε το σκορ με τον Μπαμπίκα στο 28ο λεπτό. Το σύνολο του Κλεμέν έβγαλε άμεση αντίδραση μετά την ανάπαυλα και ισοφάρισε με τον Μακόσλαντ στο 49ο λεπτό.

Στην συνέχεια η Ρέιντζερς πίεσε, ωστόσο η ομάδα της Λεμεσού άντεξε την «πολιορκία» της, ενώ ταυτόχρονα είχε και κάποιες καλές στιγμές, φτάνοντας εντέλει τους 4 βαθμούς στον Γ' όμιλο.

Τέλος αγώνα

Ο Άρης έμεινε ισόπαλος με την Ρέιντζερς με 1-1 και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

30/11/2023
23:52
90+2'

Ο Στεπίνσκι επιχείρησε το σουτ, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

30/11/2023
23:52
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
30/11/2023
23:50
88΄ Φάση για το σύνολο του Κλεμέν

Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ντανίό, μάζεψε εύκολα ο Βανά.

30/11/2023
23:46
79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη

Μετά από κόρνερ ο Στεπίνσκι από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω

30/11/2023
23:45
77' Αλλαγή για τη Ρέιντζερς

Έξω ο Σίμα, μέσα ο Ματόντο.

30/11/2023
23:30
70΄ Τελική για την ομάδα της Γλασκώβης

Ο Μπάρισισιτς έκανε την σέντρα και ο Ντανίλο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και ο Βανά μάζεψε.

30/11/2023
23:23
63' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Ο σκόρερ της «ελαφριάς ταξιαρχίας», Μπαμπίκα, αποχώρησε με πρόβλημα από το γήπεδο και την θέση του πήρε ο Στεπίνσκι.

30/11/2023
23:18
58' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Την θέση του Λάμερς πήρε ο Λόρενς,

30/11/2023
23:15
53΄Καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Κακόριν έκανε κεφαλιά-πάσα με αποδέκτη τον Μπαμπίκα, ο οποίος βρέθηκε μόνος του μπροστά από τον Μπάτλαντ, όμως το σουτ ήταν αδύνατο και ο δεύτερος μάζεψε και με ευκολία.

30/11/2023
23:09
49' ΓΚΟΛ για τη Ρέιντζερς 1-1

Ο Μακόσλαντ μπήκε στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, με την μπάλα να χτυπάει αρχικά στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τον Άρη να προηγείται με 1-0 χάρις το γκολ του Μπαμπίκα στο 28ο λεπτό.

30/11/2023
22:45
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
30/11/2023
22:42
42' Τελική για τη Ρέιντζερς

Ο Ταβερνιέρ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, λίγο πιο έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Βανά απέκρουσε με τις γροθιές.

30/11/2023
22:36
36' Αλλαγή για την ομάδα της Γλασκώβης

Ο Μακόσλαντ πήρε την θέση του Κάντγουελ.

30/11/2023
22:35
35' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, γύρισε στον Κοκόριν που ήταν μόνος στο ύψος του πέναλτι και έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

30/11/2023
22:27
28' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0

Ο Κακόριν έδωσε καταπληκτικά στον Μπαμπίκα ο οποίος πάτησε περιοχή και αφού προσπέρασε τον Μπάτλαντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1

30/11/2023
22:20
20' Απειλεί η Ρέιντζερς

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Σουτάρ, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ήταν άστοχο.

30/11/2023
22:11
11' Καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Καζού έκανε το σουτ στην κίνηση, υποχρεώνοντας τον Μπάτλαντ σε δύσκολη απόκρουση.

30/11/2023
22:06
6' Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους

Ο Λάντσταρμ επιχείρησε του σουτ και ο Βάνα μάζεψε.

30/11/2023
22:05
5' Πιέζει η Ρέιντζερς

Οι γηπεδούχοι έχουν μπει πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πιέζουν, ώστε να βρουν ένα γρήγορο γκολ. Μέχρι στιγμής ο Άρης κλείνει καλά τους χώρους και προσπαθεί με την σειρά του να οργανωθεί, ώστε να απειλήσει.