«Λύγισε» στην Πολωνία, όμως διατήρησε ελπίδες ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 8/8/2023 - 23:01

Ηττήθηκε αλλά ακόμα έχει πιθανότητες!

Ο Άρης αν και γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ρακόβ, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, μπόρεσε να διατηρήσει ελπίδες και θα πάει στον επαναληπτικό για την ανατροπή.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» αν και ήταν καλύτερη καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης,... πλήρωσε τα λάθη του Γιαγκό στην άμυνα, ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις δικές της ευκαιρίες. Όμως με το πανέμορφο γκολ του Μαγιαμπέλα στο 88ο λεπτό μπόρεσε να ξαναμπεί στο κόλπο.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις λιγοστές καλές στιγμές που είχαν και στην συνέχεια αμύνθηκαν σωστά παίρνοντας εντέλει τη νίκη και έχτισαν «βάσεις» πρόκρισης, ενόψει του δεύτερου ματς.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο έβδομο λεπτό ο Κοτσιέργκιν, ενώ το 2-0 το έκανε ο Πιασέσκι από την άσπρη βούλα στο 63ο λεπτό.

Πλέον οι πρωταθλητές Κύπρου πρέπει να αφήσουν πίσω τους αυτό το κακό αποτέλεσμα και την ερχόμενη Τρίτη (15/08, 20:00) να κυνηγήσουν την ανατροπή, με στόχο την πρόκριση στα play-off.

Θυμίζουμε ότι αν περάσει τους Πολωνούς, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Κοπεγχάγη - Σπάρτα Πράγας, ενώ αν αποκλειστεί θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στους ομίλους του Conference League.

08/08/2023
23:40
Όσα είπε ο προπονητής της «ελαφριάς ταξιαρχίας» μετά την ήττα
08/08/2023
23:07
Τι έγινε στην άλλη αναμέτρηση που ενδιαφέρει τον Άρη

Στην «λευκή» ισοπαλία έμειναν Κοπεγχάγη και Σπάρτα Πράγας, για το πρώτο ματς του τρίτου προκριματικού γύρου στο Champions League. Ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Άρης-Ρακόβ.

08/08/2023
23:01
Τέλος αγώνα

Η Ρακόβ νίκησε τον Άρη με 2-1, ο οποίος με την γκολάρα του Μαγιαμπέλα διατήρησε έστω ελπίδες πρόκρισης και θα δώσει τα πάντα στον επαναληπτικό για την πρόκριση.

08/08/2023
22:56
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
08/08/2023
22:54
87' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-2

Ο Μαγιαμπέλα έκανε το σουτ... κεραυνό εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Κοβάσεβιτς.

08/08/2023
22:46
80' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα

Παρά την πίεση που ασκούν οι ποδοσφαιριστές του Αλεξέι Σπιλέφσκι, η Ρακόβ είναι πολύ καλή ανασταλτικά και δεν τους επιτρέπει να γίνουν απειλητικοί, ενώ η κούραση έχει αρχίσει να... χτυπάει την πόρτα στους ποδοσφαιριστές.

08/08/2023
22:39
73' Δύο αλλαγές για τους Πολωνούς

Σορέσκου και Ζβολίντσκι αντί των Κοτσιέργκιν και Πιασέσκι.

08/08/2023
22:36
71' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

ο Μπρόρσον τραυματίστηκε και δεν είναι σε θέση να συνεχίσει, την θέση του πήρε ο Μουσούντα.

08/08/2023
22:27
63' ΓΚΟΛ για τους γηπεδούχους

Ο Πιασέσκι νίκησε τον Βανά από την άσπρη βούλα και διπλασίασε το σκορ για την ομάδα του.

08/08/2023
22:25
61' Πέναλτι για την Ρακόβ

Ο Γιαγκό «γκρέμισε» τον Τσέμπουλα στην προσπάθεια του να κλέψει την μπάλα.

08/08/2023
22:25
Καταρρακτώδης βροχή αυτή την ώρα στον αγώνα
08/08/2023
22:18
54' Απειλεί η πολωνική ομάδα

Ο Παπανικολάου έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

08/08/2023
22:15
49' Παραλίγο αυτογκόλ για την Ρακόβ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καζού, ο Πιάτσεκ έκανε την πισινή κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την Ρακόβ να προηγείται με 1-0 από το 7ο λεπτό.

1

08/08/2023
21:48
45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
08/08/2023
21:44
43' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Ρατσόβιταν επιχείρησε το μακρινό σουτ, έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

08/08/2023
21:27
25' Προϋπόθεση για τον Άρη

Ο Ζόκε έκανε καταπληκτική μπαλιά με αποδέκτη τον Μπαμπίκα μέσα στην περιοχή, ο οποίος προσπάθησε να την κατεβάσει και να πασάρει στον Στρούσκι, όμως ο Κοβάσεβιτς πρόλαβε και μάζεψε.

08/08/2023
21:22
21' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού

Ο Μπαπίκα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μπένγκστον έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ

08/08/2023
21:14
12' Πρώτη τελική για τον Άρη

Ο Μπαπίκα έκανε την σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Κοβάσεβιτς να μαζεύει την μπάλα στην αγκαλιά του.

08/08/2023
21:08
7' ΓΚΟΛ για την Ρακόβ 1-0

Ο Τούντορ έκλεψε την μπάλα από τον Γιαγκό και στην συνέχεια μπήκε στην περιοχή και έκανε την παράλληλη πάσα, με αποδέκτη τον Κοτσιέργκιν, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.