«Λύγισε» τον Απόλλωνα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/4/2024 - 20:04

Ο Δημητρίου έδωσε την λύση!

Με τέρμα του κύπριου μπακ η Πάφος επικράτησε απέναντι στον σκληροτράχηλο Απόλλωνα με 2-1, για τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του κυπέλλου Coca-Cola και πάει με προβάδισμα πρόκρισης στον επαναληπτικό.

Αμφότερες οι ομάδες πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα, όμως εντέλει οι «γαλάζιοι» ήταν εκείνοι που επικράτησαν και πλέον έχουν να διαχειριστούν ένα μικρό... μαξιλαράκι ασφαλείας.

Στα του αγώνα, το σύνολο του Καρσέδο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη τη διάρκεια και μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με τον Πέπε (28'). Οι «κυανόλευκοι» παρότι ήταν επικεντρωμένοι στα ανασταλτικά του καθήκοντα μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και ισοφάρισαν με τον Μαλεκκίδη (35).

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν την κατοχή και εντέλει πανηγύρισαν τη νίκη. Υπενθυμίζουμε πως η ρεβάνς είναι ορισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (17/4), στο «Άλφαμεγα Stadium».

10/04/2024
20:04
Τέλος αγώνα

Η Πάφος επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα και πάει στον επαναληπτικό με προβάδισμα.

10/04/2024
19:58
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
10/04/2024
19:54
85' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-1

Ο Δημητρίου με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

10/04/2024
19:41
70' Αλλαγή για το σύνολο του Ματσίν

Τη θέση του Φιλιώτη παίρνει ο Πέιμπερνς.

10/04/2024
19:39
69' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Έξω οι Τάνκοβιτς και Ρους. Μέσα οι Ζάζα και Δημητρίου.

10/04/2024
19:37
68' Νέα φάση για την Πάφο

Ο Ζάιρο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.

10/04/2024
19:35
67' Κακός ο ρυθμός μετά την ανάπαυλα

Οι δύο ομάδες δεν ρισκάρουν το ίδιο, ενώ διεκδικούν και με πιο σκληρά μαρκαρίσματα την μπάλα, με αποτέλεσμα να έχουμε διακοπές.

10/04/2024
19:27
58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μέσα ο Σπόλιαριτς, έξω ο Πέρετζ.

10/04/2024
19:23
53' Ευκαιρία για τους «γαλάζιους»

Ο Ζάιρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ήταν άστοχο.

18:52
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 1-1.

10/04/2024
18:36
35 'ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1

Μετά από ατομική ενέργεια, ο Μάρκες, έδωσε στον Μαλεκκίδη, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον Ίβουσιτς.

10/04/2024
18:29
28' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0

Ο Πέπε με σουτ... κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10/04/2024
18:18
17' Ανώτεροι οι γηπεδούχοι

Το σύνολο του Καρσέδο έχει μπει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έχει επιβάλει τον δικό του ρυθμό και πιέζει για να βρει ένα γκολ. Ο Απόλλωνας έχει υποχωρήσει στο δικό του μισό και προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα.

10/04/2024
18:06
5' Τελική για την Πάφο

Ο Βαλακάρι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στον Λέουβενμπεργκ.

Οι… παρεμβάσεις του Καρσέδο

Ο προπονητής της Πάφου προχώρησε σε τέσσερις διαφοροποιήσεις, σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, για τα play off του πρωταθλήματος. Εκτός έμειναν οι Μελούσο, Κανέ, Μπρούνο και Τάνκοβιτς. Στη θέση τους, οι Κοντρέρας, Βαλακάρι, Πέπε και Μπότσκαϊ.

10/04/2024
16:50
Ανάρτηση από την ομάδα της Πάφου λίγο πριν τη σέντρα!

10/04/2024
16:47
Οι αλλαγές του Ματσίν

Λόγω του ότι πρόκειται για τον θεσμό του κυπέλλου, συγκρίναμε την σημερινή ενδεκάδα με την τελευταία στον θεσμό (κόντρα στην ΑΕΚ). Ο προπονητής του Απόλλωνα λοιπόν, προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Εκτός έμειναν οι Σιέλβικ, Βαλμπουενά και Πέρετζ. Στη θέση τους οι Φιλιώτης, Γιούρσεβιτς και Πέρετζ.

10/04/2024
16:45
Οι ενδεκάδες

Πάφος (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ρους, Ζάιρο, Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Πέπε, Μπότσκαϊ.

Απόλλωνα (Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Νταρίκουα, Εκπολό, Φιλιώτης, Μαλεκκίδης, Γιούρσεβιτς, Κυριάκου, Κολ, Πέρετζ, Μαρκές.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ της Πάφου και του Απόλλωνα, για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Σέντρα στις 18:00, στο «Στέλιος Κυριακίδης».