Νίκησε τη Φέχερβαρ και έκανε βήμα... πρόκρισης η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 8/8/2024 - 21:56

Βήμα... πρόκρισης για την Ομόνοια!

Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 1-0 στο ΓΣΠ της Φέχερβαρ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον τρίτο προκριματικό του Conference League. «Χρυσός» σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Μάριους Στεπίνσκι στο 61ο λεπτό. Μάλιστα, ο Πολωνός αν ήταν λίγο πιο εύστοχος θα μπορούσε να βρει περισσότερες φορές το... δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (14/08 - 19:00). Σε περίπτωση πρόκρισης το «τριφύλλι» θα συναντήσει στα play-off της διοργάνωσης το νικητή του ζευγαριού μεταξύ Όσιγιεκ - Ζίρα.

08/08/2024
21:56
Τέλος στο ΓΣΠ, νίκη για την Ομόνοια

Πήρε το προβάδισμα πρόκρισης με νίκη 1-0 η ομάδα της Λευκωσίας κόντρα στους Ούγγρους.

φ

08/08/2024
21:54
90+4' Απειλεί ξανά η Ομόνοια

Σουτ του Κούσουλου από μακριά, εύκολα μπλόκαρε ο Τοθ.

08/08/2024
21:53
90+4' Τελική για την Ομόνοια

Σουτ του Ατζίλι από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει για λίγο έξω.

08/08/2024
21:50
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 στο ΓΣΠ υπέρ των «πρασίνων».

08/08/2024
21:47
88' Κλείνει με τις αλλαγές -και- η Ομόνοια

Ο Ατζίλι περνάει στη θέση του Σίμιτς. Ντεμπούτο με το τριφύλλι στο στήθος για τον Ισραηλινό. Κούσουλος επίσης μέσα αντί του Εράκοβιτς.

08/08/2024
21:40
81' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ντιουνκού και Στεπίνσκι πέρασαν εκτός αναμέτρησης για να πάρουν τις θέσεις τους οι Λανγκ και Κακουλλής.

ΜΜΜ

08/08/2024
21:39
80' Φοβερή στιγμή για την Ομόνοια

Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ντιουνκού να πιάνει εν κινήσει το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

08/08/2024
21:35
76' Κλείνει με τις αλλαγές η Φέχερβαρ

Γκράσινταρ έξω για να μπει ο Μπάμπος.

08/08/2024
21:30
71' Επανέναρξη με... αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Εβάντρο αποχωρεί για να μπει στη θέση του ο Χάμπος.

08/08/2024
21:29
70' Cooling break και στο δεύτερο ημίχρονο

Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες.

Η Ομόνοια παίρνει αυτό που της αξίζει μέχρι στιγμής στο παιχνίδι. Λογικά οι Ούγγροι θα ανεβάσουν τις γραμμές τους στα τελευταία λεπτά για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα βρεθούν χώροι πίσω τους οποίους πρέπει να εκμεταλλευτεί το «τριφύλλι».

γ

08/08/2024
21:26
67' Σουτ για τη Φέχερβαρ

Μακρινό σουτ, με τον Φαμπιάνο σε ετοιμότητα να λέει «όχι».

08/08/2024
21:25
66' Τέταρτη αλλαγή για τους Ούγγρους

Ο Κατονά πέρασε έξω για να μπει ο Χόλεντερ.

08/08/2024
21:20
61' Τρίτη αλλαγή για τη Φέχερβαρ

Ο Χούστι στο παιχνίδι αντί του Μπεντί.

08/08/2024
21:19
60' Γκολ για την Ομόνοια

Σέντρα του Ντιουνκού, με τον Στεπίνσκι να πιάνει το γυριστό, ανοίγοντας το σκορ. Εξιλέωση για τον Πολωνό φορ.

ξθ

08/08/2024
21:17
58' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Ο Κρίστενσεν εκτός περιοχής έκανε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να είναι σε ετοιμότητα και να διώχνει τον κίνδυνο.

08/08/2024
21:13
54' Τι χάνει σήμερα η Ομόνοια;

Ο Σίμιτς στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Τοθ να πέφτει στη γωνία του, διώχνοντας με δυσκολία, ενώ ο Σεμέδο πήρε το... ριμπάουντ, με τον κίπερ των Ούγγρων να διώχνει ξανά.

08/08/2024
21:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τους Πέτο και Μιλίτσεβιτς να μπαίνουν στο παιχνίδι αντί των Κόβακς και Σπάντλερ. Συνεχίζει χωρίς αλλαγές η Ομόνοια.

08/08/2024
20:49
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά στο γήπεδο της πρωτεύουσας με την Ομόνοια να είναι στο 0-0 με τη Φέχερβαρ.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν πάρα πολλές καλές ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Στο δεύτερο μέρος καλούνται να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, όντας όμως πιο αποτελεσματικοί. Με τη σειρά τους οι φιλοξενούμενοι έμειναν κυρίως σε παθητικό ρόλο, εκμεταλλευόμενοι και την «πράσινη» αστοχία.

Δε θα ήταν υπερβολή να πούμε πως το σκορ αδικεί την ομάδα της Λευκωσίας.

ηβ

08/08/2024
20:49
45+3' Νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους

Πλάγια στην περιοχή ο Σεμέδο επιχείρησε το δυνατό σουτ όμως ο Τοθ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

08/08/2024
20:46
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει χωρίς σκορ (0-0) το παιχνίδι.

08/08/2024
20:44
44' Xάνει κι άλλη μεγάλη στιγμή η Ομόνοια

«Φάτσα» με τον Τοθ ο Στεπίνσκι όμως η κεφαλιά του ήταν... τραγική, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

08/08/2024
20:40
40' Δοκάρι για την Ομόνοια

Σέντρα του Ντιουνκού, με τον Στεπίνσκι να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τοθ ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο.

γγγ

08/08/2024
20:34
34' Απειλεί ξανά το «τριφύλλι»

Σέντρα του Χαμάς, με τον Στεπίνσκι να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά δε βρήκε στόχο.

08/08/2024
20:30
29' Τελική για την Ομόνοια

Μακρινό σουτ του Μάριτς, δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα ο κίπερ των Ούγγρων.

08/08/2024
20:25
25' Cooling break στο παιχνίδι

Προσωρινή διακοπή για νερό και τις απαραίτητες... ανάσες από τον διαιτητή.

η

08/08/2024
20:17
17' Πρώτη απειλή από τους Ούγγρους

Μπήκε στην περιοχή από πλάγια ο Κόβακς όντας αμαρκάριστος όμως το τελείωμα του έφυγε ψηλά έξω.

08/08/2024
20:08
8' Απίθανη στιγμή για την Ομόνοια

Σέντρα... λουκούμι του Σεμέδο στο δεύτερο δοκάρι, με τον Στεπίνσκι εξ επαφής να μη μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ.

δ

08/08/2024
20:06
5' Ζητά πέναλτι η Ομόνοια

Τράβηγμα στον Σεμέδο, «παίζεται» είπε ο διαιτητής. Εξετάστηκε η φάση και από το VAR χωρίς να προκύπτει κάτι μεμπτό.

08/08/2024
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι Ούγγροι.

08/08/2024
19:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα λευκά και πράσινα η Ομόνοια, με τα κόκκινα και μπλε οι φιλοξενούμενοι.

0

08/08/2024
19:41
Δημητρίου για Λοΐζου, Κακουλλή, Αραούχο και... γηπεδικό

Όλα όσα είπε ο εκπρόσωπος τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου, πριν την έναρξη του αγώνα απέναντι στη Φέχερβαρ.

Αρχικό σχόλιο: «Θέλουμε να προχωρήσουμε στη διοργάνωση κι είναι σημαντικός αγώνας για εμάς. Η Φέχερβαρ είναι διαφορετική από την Τορπέντο. Για εμάς δεν αλλάζει κάτι, το ζητούμενο είναι το ίδιο. Θέλουμε μπροστά στον κόσμο μας να νικήσουμε και να βάλουμε τις βάσεις πρόκρισης. Πάντως, ότι κι αν γίνει σήμερα γιατί ποδόσφαιρο είναι, δεν ξέρεις ποτέ, η πρόκριση θα παιχτεί και στους δύο αγώνες. Υπάρχει ενθουσιασμός κι όταν υπάρχει ενθουσιασμός στον κόσμο η Ομόνοια τα πάει καλά. Θέλουμε να το κρατήσουμε αυτό και να συνεχιστεί. Ο κόσμος βλέπει κι εκτιμά την προσπάθεια που γίνεται στις μεταγραφές και στηρίζει την προσπάθεια της ομάδας».

Για τον Λοΐζου, τον Κακουλλή τον Μπάκιτς και τον Αραούχο: «Δε σχολιάζουμε δημοσιεύματα εκτός κι αν υπάρχει λόγος και ενημερώνουμε τον κόσμο μας μέσω των επίσημων ανακοινώσεων. Η Ομόνοια είναι μεγάλη ομάδα και προσελκύει το ενδιαφέρον κι ο κόσμος άρχισε να το συνηθίζει».

Αν θα είναι το τελευταίο ματς του Κακουλλή: «Ισχύει ότι είπα και πιο πάνω. Η Ομόνοια θα σχολιάσει αν υπάρχει κάτι το επίσημο και μόνο τότε».

Για το γηπεδικό: «Έχει τοποθετηθεί ο πρόεδρος. Έχουμε βγάλει και ένα τρέιλερ. Αυτό που συστήνω εγώ στον κόσμο μας είναι λίγη ακόμα υπομονή».

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
08/08/2024
19:27
Από κοντά ο πρόεδρος

Στο γήπεδο για να παρακολουθήσει την προσπάθεια της Ομόνοιας ο Σταύρος Παπασταύρου.