Πέναλτι, αποβολές και... πράσινο το πρώτο ντέρμπι αιωνίων (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/9/2023 - 23:07

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν «βάφτηκε» πράσινο!

Η Ομόνοια επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-1 στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τα γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή σκόραραν οι Κακουλλής (11') και Σίμιτς (38'). Για τους τυπικά φιλοξενούμενους σκόραρε ο Εφραίμ (44'), ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των ντέρμπι αιωνίων

Παιχνίδι το οποίο είχε τέσσερις κόκκινες κάρτες (δύο για κάθε ομάδα) αφού αποβλήθηκαν οι Μπασιρού (21') με απευθείας κόκκινη και οι Ντάλσιο (45+6'), Τσεμπάκ (61'), Σίμιτς (68') με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στην πρώτη φάση του αγώνα (7') ο Εφραίμ, αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι καθώς έστειλε τη μπάλα έξω.

Με τη νίκη αυτή οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους εφτά βαθμούς, μετρώντας δύο νίκες και μια ισοπαλία. Από την άλλη, οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν... καθηλωμένοι στους τρεις βαθμούς μετρώντας μια νίκη και μια ισοπαλία, έχοντας όμως παιχνίδι στο... χέρι.

Την ερχόμενη, τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium». Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Το πρόγραμμα της συνέχειας της σεζόν δεν έχει ακόμη οριστεί από την ΚΟΠ, κάτι το οποίο αναμένεται να γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. Θυμίζουμε πως μεσολαβεί η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων.

03/09/2023
23:10
Το τρίτο ημίχρονο του ντέρμπι

Ο απόηχος και οι δηλώσεις της μεγάλης αναμέτρησης.

03/09/2023
23:07
Τέλος στο ντέρμπι αιωνίων

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ σε ένα... επεισοδιακό παιχνίδι.

φ

03/09/2023
23:03
90+8' Πολλές οι καθυστερήσεις και μέσα στις... καθυστερήσεις

Καθώς υπάρχουν πολλές διακοπές, ο διαιτητής ενημέρωσε οτι θα υπάρξει άλλο ένα λεπτό καθυστερήσεων.

03/09/2023
22:55
90' Δέκα επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης

Παραμένει το 2-1 υπέρ των «πρασίνων» από το πρώτο ημίχρονο.

σ

03/09/2023
22:53
88' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Σούσιτς, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

03/09/2023
22:50
86' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω οι Κούσουλος, Σεμέδο και Σιπριάνο, για να μπουν οι Κασάμα, Ζαχαρίου και Λέτσιακς.

03/09/2023
22:46
81' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ υπό δύσκολες προϋποθέσεις από τον Φετφατζίδη, έξω η μπάλα χωρίς να απειληθεί ο Φαμπιάνο.

03/09/2023
22:44
79' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Τομανέ και Εντονγκαλά αποχώρησαν για να μπουν οι Φετφατζίδης και Θεοδώρου.

03/09/2023
22:41
76' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής αποχωρεί για να μπει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Μετά από τρεις αγωνιστικές, ο Κύπριος φορ μετρά πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

,

03/09/2023
22:33
68' Και η Ομόνοια με εννέα

Δεύτερη κίτρινη στον Σίμιτς για φάουλ πάνω στον Μαρκίνιος. Ξανά αριθμητική ισορροπία στο ΓΣΠ, με εννέα παίκτες οι δύο ομάδες.

,

03/09/2023
22:29
64' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Σουτ του Κούσουλου από το ύψος της περιοχής, έδιωξε με δυσκολία ο Μπέλετς.

03/09/2023
22:26
61' Άλλη μια κόκκινη για τον ΑΠΟΕΛ

Δεύτερη κίτρινη μέσα σε λίγα λεπτά για τον Τσεμπάκ ο οποίος αποβάλλεται, με εννέα παίκτες συνεχίζουν οι «γαλαζοκίτρινοι».

0

03/09/2023
22:21
56' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Βιτάλ μπήκε ο Μαρκίνιος.

03/09/2023
22:19
54' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Παράλληλο γύρισμα του Μάθιους, ο Σεμέδο έβαλε το πόδι του για την προβολή όμως δε βρήκε τη μπάλα προ κενού τέρματος.

03/09/2023
22:16
Στην κορυφή ο Εφραίμ

Ο αρχηγός των «γαλαζοκιτρίνων» με το γκολ που πέτυχε έφτασε τα 11 και πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων.

α

03/09/2023
22:10
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Εφραίμ παραχωρεί τη θέση του στον Φαουάζ για τον ΑΠΟΕΛ, χωρίς αλλαγές η Ομόνοια.

03/09/2023
21:53
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο που τα είχε… όλα στο ΓΣΠ στο ντέρμπι αιωνίων της τρίτης αγωνιστικής. Πέναλτι, τέρματα, αποβολές, κάρτες και αρκετή ένταση, με την Ομόνοια να είναι μπροστά στο σκορ με 2-1 από το ενδέκατο λεπτό με το γκολ του Κακουλλή και το γκολ του Σίμιτς στο 38ο λεπτό. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους σκόραρε ο Εφραίμ (44’).

Στην πρώτη φάση της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Εφραίμ. Στη συνέχεια, η Ομόνοια πήρε προβάδισμα σε μια ανύποπτη φάση και κάπου εκεί το παιχνίδι… άναψε. Αρχικά οι «πράσινοι» έμειναν με δέκα παίκτες (21’), ενώ ακολούθως υπήρξαν πολλά δυνατά φάουλ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Παρά το γεγονός πως το «τριφύλλι» ήταν με δέκα παίκτες βρήκε και δεύτερο γκολ, βάζοντας… δύσκολα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι μείωσαν λίγο πριν το φινάλε ενώ έμειναν και αυτοί με δέκα παίκτες.

Αν μη τι άλλο, γνωρίζοντας τη φύση των εν λόγω ντέρμπι, είμαστε σίγουροι πως τα επόμενα 45 λεπτά θα είναι ακόμη πιο… γεμάτα.

κ

03/09/2023
21:51
45+6' Kόκκινη για τον ΑΠΟΕΛ

Δεύτερη κίτρινη για τον Ντάλσιο για χέρι και πλέον έχουμε αριθμητική ισορροπία.

03/09/2023
21:46
45' Οκτώ επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Ντέρμπι με τα... όλα του στο ΓΣΠ.

03/09/2023
21:44
44' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, νικά τον Φαμπιάνο και 2-1. Εξιλεώνεται ο αρχηγός των γηπεδούχων για το χαμένο πέναλτι.

03/09/2023
21:41
42' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Πέτροβιτς για να μπει ο Κβιλιτάια. Αλλάζει σχηματισμό σε 4-4-2 ο Σα Πίντο.

03/09/2023
21:38
38' Γκολ για την Ομόνοια

Γύρισμα του Κακουλλή, αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ο Σίμιτς από κοντά... τρύπωσε και έγραψε το 2-0.

03/09/2023
21:31
32' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Γύρισμα του Βιτάλ στο ύψος της περιοχής από αριστερά, ο Ντάλσιο έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει έξω.

03/09/2023
21:26
27' «Θυσιάζει» τον Μπεζούς ο Σωφρόνης

Ο Ουκρανός δίνει τη θέση του στον Χαραλάμπους για να καλυφθεί το... κενό που άφησε στη μεσαία γραμμή ο Μπασιρού με την αποβολή του.

03/09/2023
21:20
21' Απευθείας κόκκινη από τον Ιταλό

Μετά από μαρκάρισμα του Μπασιρού στον Σαρφό, ο Αουρελιάνο έδειξε την κόκκινη κάρτα καθώς θεώρησε πως υπήρξε επικίνδυνο παίξιμο από τον άσο της Ομόνοιας.

,

03/09/2023
21:13
13' Αγγίζει την ισοφάριση ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

03/09/2023
21:11
11' Γκολ για την Ομόνοια

Εκτέλεση φάουλ με έξυπνη πάσα από τον Μπέζους, με τον Κακουλλή να φεύγει στην... πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με όμορφο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0.

03/09/2023
21:06
7' Άστοχος ο Εφραίμ

Παραμένει το 0-0 στο ντέρμπι καθώς δε βρήκε στόχο ο αρχηγός των «γαλαζοκίτρινων», στέλνοντας τη μπάλα έξω από το σημείο του πέναλτι.

σ

03/09/2023
21:05
6' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ανατροπή του Τομανέ από τον Φαμπιάνο, κατ' ευθείαν ο Ιταλός ρεφ δείχνει το σημείο του πέναλτι.

03/09/2023
21:00
1' Έναρξη στο ντέρμπι

Στη σέντρα η Ομόνοια.

03/09/2023
20:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ.

03/09/2023
20:25
Θερμός εναγκαλισμός του Σωφρόνη με τους... πρώην

Όμορφο στιγμιότυπο στο ΓΣΠ λίγο πριν την έναρξη της προθέρμανσης. Ο προπονητής της Ομόνοιας και πρώην του ΑΠΟΕΛ, Σωφρόνης Αυγουστή χαιρέτησε σε πολύ καλό κλίμα τους παίκτες της πρώην ομάδας του αλλά και τους διοικούντες.