«Άλωσε» το ΓΣΠ και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/3/2024 - 18:54

Σπουδαία νίκη!

Η ΑΕΚ πέρασε με επιτυχία από το ΓΣΠ, επικρατώντας με 1-0 της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών.

Το σύνολο το Ραν Μπεν Σιμόν έβγαλε άμεση αντίδραση μετά την ισοπαλία κόντρα στον Άρη και πρόσθεσε στην συγκομιδή του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και την... καυτή έδρα τους και έχασαν την ευκαιρία να αυξήσουν τις πιθανότητες τους για έξοδο στην Ευρώπη

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να παίζουν προσεκτικά και να δίνουν περισσότερο βάρος στην ανασταλτική τους λειτουργεία καθ' όλη τη διάρκεια.

Οι Λαρνακείς ήταν εκείνοι όμως που απείλησαν πιο ουσιαστικά και μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ στο 63ο λεπτό με τον Ράφα Λόπες, ενώ στην συνέχεια.... άγγιξαν και το 2-0.

Έτσι το «τριφύλλι» παρέμεινε στην τέταρτη θέση και στους 55 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην δεύτερη θέση και στους 59 βαθμούς.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται το Σάββατο (16/03, 16:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ πηγαίνει την Κυριακή (17/03, 17:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση.

09/03/2024
18:56
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ.

09/03/2024
18:51
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
09/03/2024
18:49
89' Δύο αλλαγές για τους «πράσινους»

Πέρασαν μέσα Κακουλλής και Κασάμα στις θέσεις των Στεπίνσκι και Παναγιώτου αντίστοιχα

09/03/2024
18:43
83' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Έξω ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος Λόπες, τη θέση του παίρνει ο Ναούμ.

09/03/2024
18:43
81' Απάντησαν οι «πράσινοι»

Ο Μπέζους εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλό σημείο, όμως ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

09/03/2024
18:41
75' Μεγάλη ευκαιρία για τους Λαρνακείς

Ο Μιλίσεβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και στην επαναφορά ο Πονς έκανε το σουτ αλλά ο Χάμας βρέθηκε στο σωστό σημείο και έδιωξε σε κόρνερ

09/03/2024
18:30
70' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός οι Χαραλάμπους και Σεμέδο. Μέσα οι Μπάκιτς και Σιπριάνο.

09/03/2024
18:23
63' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ

Μετά από σέντρα του Φαράζ από τα δεξιά, ο Ράφα Λόπες νίκησε τον Φαμπιάνο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

09/03/2024
18:22
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Φραν Σολ πήρε την θέση του Μπρούνο Γκάμα.

09/03/2024
18:06
46' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο 0-0.

09/03/2024
17:47
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
09/03/2024
17:38
29' Φάση για το «τριφύλλι»

Ο Σεμέδο να έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στον εξωτερικό χώρο των διχτύων.

09/03/2024
17:28
27' Παραμένει το 0-0

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας και δημιουργεί προϋποθέσεις, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύο εξ αυτών. Από την άλλη, η Ομόνοια προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων να πιέσει και να πλησιάσει την εστία του Πίριτς, ωστόσο δεν έχει καταγράψει κάποια αξιόλογη φάση, πέρα του πλασέ του Χαραλάμπους, που κατέληξε στον κίπερ των φιλοξενουμένων.

09/03/2024
17:26
24' Νέα ευκαιρία για τους Λαρνακείς

Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σάντος πήρε τη κεφαλιά, αλλά ο Φαμπιάνο απόκρουσε.

09/03/2024
17:24
19' Απειλούν ξανά οι «πράσινοι»

Ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Πίριτς μπλόκαρε.

09/03/2024
17:16
14' Καλή φάση για την ΑΕΚ

Ο Λέδες επιχείρησε το δυνατό σουτ μακριά από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

09/03/2024
17:06
3' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Ο Στεπίνσκι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Πίριτς έλεγξε με ευκολία.

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Ο Ραν Μπεν Σιμόν προχώρησε σε μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον Άρη, με τον Γκάμα να παίρνει την θέση του Ντίμερς.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Πίριτς, με τους Ρομπέρζ και Μιλίτσεβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας είναι ο Γκαρσία, με τον Ντιουνκού δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή οι Λέδες και Πονς, με τον Γκάμα πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα είναι ο Σάντος, με τον Τόνγκια δεξιά.

Στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Ράφα Λόπες.

1

09/03/2024
15:50
Ανάλυση ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Γιάννης Αναστίου παρατάσσει ακριβώς την ίδια ενδεκάδα που είχε επιλέξει στο παιχνίδι κυπέλλου με την ΑΕΖ.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Φαμπιάνο, με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου. Στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αγωνίζονται οι Μάθιους και Χαμάς αντίστοιχα.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Κούσουλος και Χάμπος ως αμυντικά χαφ και ο Μπεζούς λίγο πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στο δεξί... φτερό της επίθεσης τοποθετείται ο Αλιούμ και στο αριστερό ο Σεμέδο.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Στεπίνσκι.

1

09/03/2024
15:45

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Αλιούμ, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Σεμέδο, Μπέζους, Στεπίνσκι.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνγκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Γκάμα, Σάντος, Τόνγκια, Λόπες.

09/03/2024
15:40
H επόμενη αγωνιστική και η βαθμολογία

Την ερχόμενη τέταρτη αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται το Σάββατο (16/03, 16:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ πηγαίνει την Κυριακή (17/03, 17:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση.