Τελικό: ΑΕΛ - Ανόρθωση

Κυριακή, 25/8/2019 - 20:55

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής στο Τσίρειο μεταξύ της ΑΕΛ και της Ανόρθωσης με τις δύο ομάδες να μένουν στο «στείρο» 0-0.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ κακό με μόλις μια αξιόλογη φάση να έχει καταγραφεί. Στο δεύτερο μισό οι δύο ομάδες ανέβασαν κάπως την απόδοση τους και κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες απέναντι από το αντίπαλα καρέ χωρίς όμως επιτυχία.

Πλέον, την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ φιλοξενεί την Ένωση Νέων Παραλιμνίου (31/08 – 20:00) ενώ από την άλλη η Ανόρθωση δεν αγωνίζεται καθώς στο πρόγραμμα της είναι ο Απόλλωνας  ο οποίος έχει Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

25/08/2019
20:55
Τέλος στο Τσίρειο, «κόλλησαν» στο μηδέν οι δύο ομάδες
25/08/2019
20:51
90' Πέντε λεπτά επιπλέον από τον διαιτητή της αναμέτρησης
25/08/2019
20:44
84' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Κεφαλιά του Αβραάμ με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

25/08/2019
20:40
79' Καλή στιγμή για την «Κυρία»

Ράγιο και Σαντίκ συνδυάστηκαν όμορφα με τον τελευταίο από ιδανικό σημείο να πλασάρει πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

25/08/2019
20:35
75' Σουτ για την ΑΕΛ

Μετά από διώξιμο στην άμυνα της Ανόρθωσης, η μπάλα στρώθηκε στο ύψος της περιοχής στο πόδι του Γκαθτανιάγα ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ χωρίς όμως επιτυχία.

25/08/2019
20:32
73' Τελειώνει και η Ανόρθωση με τις αλλαγές

Στη θέση του Βασιλακάκη πέρασε ο Μανθάτης.

25/08/2019
20:32
Δεν αφήνει ποτέ την ΑΕΛ ο Αντρέας Σοφοκλέους, βρίσκεται στις κερκίδες του Τσιρείου

α

25/08/2019
20:31
71' Πολύ μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, Αντρέ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Λόρια εκτινάχθηκε και έσωσε την ομάδα της Αμμοχώστου.

25/08/2019
20:25
65' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Μίχαλ Ντούρις πέρασε ο Μπεράτ Σαντίκ.

25/08/2019
20:23
63' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Νίκος Καλτσάς αντικατέστησε τον Οκριασβίλι.

25/08/2019
20:22
62' Πρώτη φάση για την ΑΕΛ

Σουτ στην κίνηση από τον Κάρλος, απέκρουσε εύκολα ο Λόρια, Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ στην αναμέτρηση.

25/08/2019
    20:19
    60' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Τόρες πέρασε ο Ζντραφκόφσκι.

25/08/2019
    20:17
    58' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Δυνατό σουτ από πλάγια για την ομάδα της Αμμοχώστου με τον Εγγλέζου. Η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ.

25/08/2019
    20:13
    53' Πολύ μεγάλη στιγμή για την «Κυρία»

Άψογα εκτελεσμένο το φάουλ από τον Ράγιο όμως ο Βοζίνια εκτινάχθηκε και έσωσε την εστία του, διατηρώντας το μηδέν.

25/08/2019
    20:11
    51' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ανόρθωση

Πολύ όμορφη αντεπίθεση για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Ντούρις ήταν ο τελικός παραλήπτης ο οποίος ανατράπηκε στο ημικύκλιο έξω από την περιοχή με τον Νικολάου να σφυρίζει αμέσως την παράβαση.

25/08/2019
    20:05
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές για την ΑΕΛ

Όπως σας ενημερώσαμε από το πρώτο ημίχρονο ο Γκοντάλ τραυματίστηκε και αποχώρησε από την αναμέτρηση. Τη θέση του πήρε με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Χρίστος Γουήλερ.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μπόρις Γκοντάλ ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς για αυτό και παραχώρησε τη θέση του στον Γουήλερ.

Η δεύτερη αλλαγή είναι ο Ιβάν Κάρλος ο οποίος πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στο Κυπριακό πρωτάθλημα με τη φανέλα της ΑΕΛ καθώς αντικατέστησε τον Αγκάνοβιτς.

25/08/2019
    19:48
    Ημίχρονο στο Τσίρειο, 0-0 μέχρι στιγμής
    25/08/2019
    19:47
    45' Ένα λεπτό επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
    25/08/2019
    19:46
    44' Aναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Γκοντάλ θα αποχωρήσει από την αναμέτρηση με τραυματισμό. Ο Γουήλερ θα τον αντικαταστήσει με την πρώτη ευκαιρία.

25/08/2019
    19:32
    30' ΣΧΟΛΙΟ

Δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα η ΑΕΛ, κατοχή για την Ανόρθωση η οποία όμως αδυνατεί να δημιουργήσει κινδύνους.

Έχουμε καταγράψει μόλις μια αξιόλογη τελική στο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Ήταν το σουτ του Ντούρις στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης. Τίποτα άλλο μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πίεση της πρεμιέρας είναι σίγουρο ότι έχει επηρεάσει και τις δύο ομάδες στο παιχνίδι τους.

19:22
    20' Πρώτη φάση στην αναμέτρηση

Γύρισμα του Ράγιο από δεξιά στο ύψος της περιοχής, ο Ντούρις έπιασε με τη μία το σουτ όμως ο Βοζίνια έπεσε στη γωνία του και έσωσε την ΑΕΛ.

χ

25/08/2019
    19:19
    17' ΣΧΟΛΙΟ

Συνεχίζει να μην έχει φάσεις το παιχνίδι. Πολλά τα φάουλ από τις δύο ομάδες πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποκτήσει ρυθμό η αναμέτρηση.

Ο διαιτητής της αναμέτρηση έχει δείξει μέχρι στιγμής τέσσερις φορές την κίτρινη κάρτα αν και ακόμη δεν έχουμε συμπληρώσει το 20ο λεπτό.

2

25/08/2019
    19:12
    10' ΣΧΟΛΙΟ

Τίποτα το αξιόλογο μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση. Καθαρά αναγνωριστικές κινήσεις από τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου.

25/08/2019
    19:04
    2' Διαφοροποίηση στον σχηματισμό της Ανόρθωσης

Με τριάδα στην άμυνα πάει τελικά η Ανόρθωση καθώς ο Κωστάκης Αρτυματάς βρίσκεται δίπλα από τους Βργκοτς και Σίντεφελντ.

Σε σχηματισμό 3-4-3 παρατάχθηκε η Ανόρθωση. Αρτυματάς-Βργκοτς-Σίλντενφελντ στην άμυνα, Γκαλίτσιος (δεξιά), Εγγλέζου (αριστερά), Νταουσβίλι - Βασιλακάκης στη μεσαία γραμμή, με τους Ράγιος (δεξιά), Οκριασβίλι (αριστερά) και Ντούρις (κορυφή) στην επίθεση.

25/08/2019
    19:01
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο Τσίρειο
    25/08/2019
    18:56
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης στη Λεμεσό.