«Στραπάτσο» στη Σουηδία για τον ΑΠΟΕΛ και ψάχνει... θαύμα στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/8/2022 - 21:42

Βαριά ήττα και... προ των πυλών αποκλεισμός!

Με μια κάκιστη παρουσία στη Σουηδία, ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 3-0 από τη Ντζουργκάρντεν, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα play-off του Conference League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν όλα τους τα λάθη και κατάφεραν να πάρουν ένα ισχυρό προβάδισμα, με την κυπριακή ομάδα να έχει «βουνό» ενόψει της ρεβάνς στο ΓΣΠ.

0

Ένα βήμα πριν τους ομίλους και στο πρώτο παιχνίδι, η ομάδα της Λευκωσίας είχε μια τραγική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Κρέσπο να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις και με τα γκολ των Έντβαρντσεν (9'), Έκνταλ (54') και Βίκχειμ (65') βρίσκεται προ του φάσματος του αποκλεισμού από την Ευρώπη.

Ο επαναληπτικός στο ΓΣΠ είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τρίτη (23/8, 19:00) και θυμίζουμε ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Το live του αγώνα

17/08/2022
22:22
Ο απόηχος της βαριάς ήττας

Μάκης Σεργίδης (δημοσιογραφική διάσκεψη): «Σίγουρα η Σουηδική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και με το κοινό της. Μας επηρέασε το πρώτο γρήγορο γκολ, μας αποσυντόνισε, δυσκολευτήκαμε αρκετά στο να αντεπεξέλθουμε και με τον αγωνιστικό χώρο, μας πήρε αρκετό χρόνο. Προσπαθήσαμε κοντά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου να δημιουργήσουμε με τους δικούς μας τρόπους... Δυστυχώς, κάτι παρόμοιο έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο, βάλαμε όλες μας τις δυνάμεις να ξαναμπούμε στο παιχνίδι, όμως μπροστά στο τέρμα δεν καταφέραμε να μειώσουμε στο σκορ. Σίγουρα κάποιες φορές οι αριθμοί μιλάνε, όμως, η δουλειά μας είναι να δουλεύουμε, να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε αυτό το γεγονός. Λείπουν ποδοσφαιριστές, τους περιμένουμε, μακάρι να επιστρέψουν υγιείς, να ενταχθούν στην ομάδα και να μπορέσει να λυθεί αυτό το πρόβλημα. Σίγουρα είναι ένα δύσκολο σκορ. Αλλά ο ΑΠΟΕΛ είναι μία μεγάλη ομάδα, έχει τη νοοτροπία, την έδρα με παθιασμένους οπαδούς, με όλα μας τα εφόδια θα κάνουμε τα πάντα για να ανατρέψουμε τα εις βάρος μας δεδομένα».

Μάκης Σεργίδης (Cablenet): «Είναι ένα δύσκολο σκορ. Τα πλάνα άλλαξαν με το γρήγορο και απρόσμενο γκολ. Δυσκολευτήκαμε να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι. Σιγά σιγά αρχίσαμε να δημιουργούμε όμως δυσκολευόμασταν στη τελική φάση. Θα δούμε τους παράγοντες και θα προσπαθήσουμε να αντιδράσουμε. Δεν είναι μαθημένος ο ΑΠΟΕΛ να τα παρατά. Θα προσπαθήσουμε. Σαφώς έπρεπε να ζήσουμε με τις απουσίες, ήταν δύσκολες. Και αυτή του προπονητή και του Σαρφό. Θα πάμε να παλέψουμε για το επόμενο παιχνίδι».

0

Νεκτάριος Πετεβίνος (Cablenet): «Με ένα τέτοιο σκορ οι πιθανότητες μειώνονται. Στο ποδόσφαιρο δεν αποφασίζει κανένας μέχρι το τελικό σφύριγμα. Ήταν μια ομάδα που όσο αποτελεσματική ήταν σε άλλα παιχνίδι, ήταν και σήμερα. Εμείς δεν ήμασταν. Αν βάζαμε ένα γκολ θα άλλαζαν οι πιθανότητες μας. Θα το παλέψουμε στη Λευκωσία. Θα πάμε για το σήμα στη φανέλα, την ιστορία. Δεν τα παρατάμε και προχωράμε στο επόμενο παιχνίδι. Να πάρουμε τη νίκη και ότι βγει. Ειδικά από τη στιγμή που η Τζουργκάρντεν δεν αγωνιζόταν με 11 αλλά με 10, κάναμε τελικές προσπάθειες. Ήταν ένα παιχνίδι που δεν μπήκαμε καλά. Αυτό που συμβαίνει είναι πως πρέπει να εκτιμήσεις τα δεδομένα, τον αντίπαλο τώρα που τον ξέρεις. Σαφώς με το 3-0 στη πλάτη μας δεν μπορούμε να λέμε πολλά όμως το μήνυμα είναι πως θα το παλέψουμε. Αν δεν το αξίζουμε κι αν είναι καλύτερη η Τζουργκάρντεν, ας περάσει. Σημασία έχει να παλέψεις για την πρόκριση. Αν δείξεις χαρακτήρα, εξαφανίσει τα λάθη, δεν νομίζω ότι έχει ΑΠΟΕΛίστα που θα σταματήσει να υποστηρίζει την ομάδα. Να μιλήσουμε μετά τον επόμενο αγώνα».

0

17/08/2022
21:42
Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε βαριά ήττα με 3-0 στη Σουηδία και ψάχνει «θαύμα» στη ρεβάνς του ΓΣΠ

0

17/08/2022
21:41
90+4' Κόκκινη στον Κρέσπο

Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ ανέτρεψε τον Μπάντα που έβγαινε μόνος και αποβλήθηκε

17/08/2022
21:39
90+3' Ακυρώθηκε γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Μάγκλιτσα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ

17/08/2022
21:37
5 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
17/08/2022
21:26
80' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Φεράρι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Καρώ να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή στο δεύτερο και τη μπάλα να περνάει άουτ

17/08/2022
21:17
71' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Σούλερ

Συνεχίζουν με δέκα ποδοσφαιριστές οι Σουηδοί

17/08/2022
21:12
65' Γκολ για τους Σουηδούς

Ο Βίκχειμ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μπέλετς αιφνιδιάστηκε, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-0

17/08/2022
21:09
62' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τον Ζέτερστρομ να αποκρούει δύσκολα με το ένα χέρι

17/08/2022
21:00
54' Γκολ για τους Σουηδούς

Ο Έρικσον έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σούλερ με κεφαλιά έστρωσε στον Έκνταλ κι αυτός με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

17/08/2022
20:59
53' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Φίντελ έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και ο Μπέλετς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

17/08/2022
20:54
47' Ευκαιρία για τους Σουηδούς

Ο Έντβαρντσεν δοκίμασε το διαγώνιο πλασέ εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να πέφτει σωστά και να απομακρύνει

17/08/2022
20:52
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Βιγιαφάνιες παίρνει τη θέση του Νταουσβίλι

17/08/2022
20:35
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Κακό πρώτο 45λεπτο για τον ΑΠΟΕΛ που βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0, ενώ οι Σουηδοί είχαν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Από διπλό λάθος προήλθε των γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με την εκρηκτική ατμόσφαιρα των φιλάθλων τους κάνουν το δικό τους παιχνίδι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να άλλαξουν άρδην την παρουσία τους, προκειμένου να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ και να φύγουν με το καλύτερο δυνατό από το γήπεδο.

0

17/08/2022
20:35
45+4' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους Σουηδούς

Ο Σούλερ έπιασε την κεφαλιά από την αριστερή γωνία της περιοχής, με τον Μπέλετς να αποκρούει στη γραμμή, με τη μπάλα να στρώνεται στον Ραντέτινατς, που αστόχησε σε πολύ κοντινό σουτ

17/08/2022
20:31
+4 οι καθυστερήσεις
17/08/2022
20:20
35' Νέα φάση

Οι Σουηδοί βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Ασορό να δίνει για τον Έντβαρντσεν, αυτός έκανε το πλασέ από δεξιά και ο Μπέλετς απέκρουσε

17/08/2022
20:18
33' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Έρικσον δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

17/08/2022
19:54
9' Γκολ για τους Σουηδούς

Ο Νταουσβίλι έκανε λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Έντβαρντσεν πήρε μπάλα, είδε τον Μπέλετς εκτός εστίας, δοκίμασε το σουτ από το κέντρο του γηπέδου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

17/08/2022
19:49
Κατάμεστο το γήπεδο, εκρηκτική ατμόσφαιρα από τους Σουηδούς

0

17/08/2022
19:45
1' Έναρξη του αγώνα
17/08/2022
19:00
Οι εμφανίσεις των δύο ομάδων
17/08/2022
18:40
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσεται ο ΑΠΟΕΛ και με δύο αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο ματς κόντρα στην Κιλζιζάρ στο Καζακστάν. Νταουσβίλι και Εφραίμ πήραν τις θέσεις των Σαρφό και Μαρκίνιος.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας του Κρέσπο και Καρώ. Στο δεξί άκρο ο Τσεπάκ και στο αριστερό ο Φεράρι.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Νταουσβίλι και Κοσταντίνοφ, με τον Ντάλσιο λίγο πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Εντονγκαλά, στο αριστερό ο Εφραίμ και στην κορυφή ο Μάριος Ηλία.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Μάγκλιτσα, Βιγιαφάνες, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Γεωργίου.

0

17/08/2022
18:25

Ντζουργκάρντεν: Ζέτερστρομ, Χίεν, Εκντάλ, Γιόχανσον, Έντερσον, Φιντέλ, Σιούλερ, Έρικσον, Ασορό, Ραντέτινατς, Εντβάρντσεν.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Εφραίμ, Εντονγκαλά, Ηλία

17/08/2022
18:15
Αλβανοί διαιτητές

Ο Χούξιν Ξάχα θα είναι ο διαιτητής με βοηθούς τους Ρέχντι Άβτο και Ντοχάντο Μιφτάρι να είναι οι βοηθοί του. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο συμπατριώτης τους, Κρέσνικ Μπαρχαμάχ.

17/08/2022
18:10
Χωρίς Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο

Ο ΑΠΟΕΛ θα παραταχθεί χωρίς τον προπονητή του στο πρώτο ματς, αφού ο Κύπριος τεχνικός ταλαιπωρείται από ίωση.

Τη θέση του στον πάγκο θα πάρει ο βοηθός του, Μάκης Σεργίδης, ο οποίος αναλαμβάνει να καθοδηγήσει την ομάδα σε ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

0

Ο ίδιος αναφέρθηκε για τον τρόπο που θα προσεγγίσει η ομάδα του την αναμέτρηση, αλλά και την απουσία του Κίνγκσλεϊ Σαρφό. Παράλληλα, ο βοηθός προπονητής του ΑΠΟΕΛ έκανε ειδική αναφορά στον αγωνιστικό χώρο ο οποίος είναι συνθετικός. Τους ποδοσφαιριστές εκπροσώπησε ο Μάριος Ηλία ο οποίος στάθηκε κυρίως στο γκολ που του λείπει.

17/08/2022
18:05
Η πορεία μέχρι εδώ

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις από τον β' προκριματικό γύρο του Conference League.

Πρώτη αντίπαλος η Μπότεβ Πλόβντιβ Βουλγαρίας, με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν την πρόκριση με 0-0 στη Σόφια και νίκη 2-0 στο ΓΣΠ.

0

Έπειτα, στον γ' προκριματικό, η ομάδα της Λευκωσίας τέθηκε αντιμέτωπη με την Κιζιλζάρ από το Καζακστάν, νίκησε 1-0 στην Κύπρο και πέρασε με το 0-0 εκτός έδρας.

0

17/08/2022
18:00
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την ευρωπαϊκή προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» φιλοξενούνται στη Σουηδία από τη Ντζουργκάρντεν, στο πρώτο ματς των play-off του Conference League.