«Ξέρανε» τη Ντιναμό στην… ουδέτερη Πολωνία και πήρε μεγάλη νίκη η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/9/2022 - 23:52

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League και πήρε το πρώτο της τρίποντο.

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν πολλές μονομαχίες στον άξονα και ήταν πολύ καλοί επιθετικά. Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο 8ο λεπτό, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο. Η ουκρανική ομάδα μετά το 25ο λεπτό ανέβασε ρυθμούς, πίεσε και έψαξε την ισοφάριση, με τους «κιτρινοπράσινους» να αμύνονται καλά και να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να διεισδύσουν στην περιοχή. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Λάρνακας έκανε κάποια λάθη μεσοαμυντικά, όμως κατάφερε να κρατήσει το 1-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, με τους Λαρνακείς να επικεντρώνονται στα αμυντικά τους καθήκοντα και να μην επιτρέπουν να απειληθούν. Στο 70ο λεπτό και μετά η ΑΕΚ ανέβηκε και διεκδίκησε λίγο χώρο, μετά τις αλλαγές του Χοσέ Λουίς Όλτρα, εμποδίζοντας την κυκλοφορία της Ντιναμό.

Το παιχνίδι έληξε με τους «κιτρινοπράσινους» να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη, στον όμιλο της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ επικράτησε κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου, στην δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League και πήρε την πρώτη της νίκη.

15/09/2022
23:48
4 λεπτά καθυστερήσεις
15/09/2022
23:46
88' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Κεφαλιά του Ναούμ μέσα από την περιοχή, με τον Μπόικο να μαζεύει την μπάλα

15/09/2022
23:31
76' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Εγγλέζου θα περάσει στην θέση του Γκιούρτσο

15/09/2022
23:29
74' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Έξω ο Ολατούντζι και ο Πονς, μέσα ο Ράφα Λόπες και ο Ναούμ.

15/09/2022
23:25
68' Διπλή αλλαγή για τη Ντιναμό Κιέβου

Ο Σεπέλιβ θα πάρει την θέση του Αντριέφσκι και ο Καραβάεβ του Κεντζιόρα

15/09/2022
23:21
64' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ

Έξω οι Μάμας και Τρισκόφσκι, μέσα οι Σανχούρχο και Λέδες

15/09/2022
23:14
57' Ευκαιρία για τη Ντιναμό Κιέβου

Ο Σιρότα επιχείρησε το σουτ μακριά από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο πιο πάνω, από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

15/09/2022
23:09
52' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Ολατόυντζι σούταρε από το δεξί φτερό, με την μπάλα να κοντράρει σε πόδι αμυντικού της Ντιναμό Κιέβου και να καταλήγει στα χέρια του Μπόικο