Δεν «Χ»άρηκε κανείς στο «Αμμόχωστος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 27/8/2023 - 22:08
ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΑΠΟΛΛΩΝ

Δεν κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας (1-1) στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού κατέγραψε δεύτερη σερί ισοπαλία, ενώ η αντίστοιχη της Αμμοχώστου δεν επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την βαριά ήττα της πρεμιέρας από την Ομόνοια. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να κρατούν την καλή εμφάνιση σε κάποια διαστήματα του αγώνα όπως επίσης και το γκολ του Παπαγεωργίου ο οποίος είναι ο πρώτος που σκοράρει για την ομάδα του στη νέα σεζόν.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ντορεγκαράι βρήκε σε ετοιμότητα τον Λέουφενμπερφ στην εκτέλεση πέναλτι που πραγματοποίησε. Νωρίτερα, προηγήθηκε τράβηγμα εντός περιοχής, παράβαση την οποία εντόπισε το VAR και κάλεσε τον Χριστοδούλου να το ελέγξει.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Γιούρτσεβιτς ο οποίος με κοντινό πλασέ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων που δεν έδιωξαν αποτελεσματικά. Στο δεύτερο μέρος, η Νέα Σαλαμίνα βρήκε το γκολ με τον Παπαγεωργίου που ευστόχησε με δυνατό σουτ. Στα αξιοσημείωτα για τους «ερυθρόλευκους» μεγάλη ανησυχία επικρατεί για τον Καρλίτος ο οποίος αποχώρησε με φορείο στο δεύτερο μέρος με πρόβλημα στο δεξί πόδι.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Απόλλωνας θα αναμετρηθεί με την Καρμιώτισσα στο «Άλφαμεγα Stadium» (3/9, 20:00), ενώ η Νέα Σαλαμίνα αγωνιστεί κόντρα στην Ανόρθωση (1/9, 20:00).

27/08/2023
22:08
90'+8 Τέλος του αγώνα! 1-1 το τελικό σκορ!
27/08/2023
22:07
90'+7 Κίτιρνη στον Ψύχα καθώς ανέκοψε υποσχόμενη ενέργεια των γηπεδούχων.
27/08/2023
22:01
90' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
27/08/2023
22:00
90' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Ψύχας, εκτός ο Χ.Κυριάκου.
27/08/2023
21:53
83' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Δυνατό σουτ του Γιούρσεβιτς, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μελίσσας.

27/08/2023
21:51
81' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός οι Νταρίκουα, Κρμέντσικ και Αμπντουραχίμι, μέσα οι Παναγιώτου, Κοστάκε και Ντιγκινί.

27/08/2023
21:50
80' Μέτριος ο ρυθμός, πιο επικίνδυνη η Νέα Σαλαμίνα

Οι γηπεδούχοι πήραν αυτοπεποίθηση μετά το γκολ που πέτυχαν και είναι πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

27/08/2023
21:42
72' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Με φορείο αποχωρεί ο Καρλίτος λόγω τραυματισμού. Στη θέση του Κουσμάνοβιτς.

27/08/2023
21:38
65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ για τη Νέα Σαλαμίνα!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Απόλλωνα δεν κατάφερε να διώξει, ο Παπαγεωργίου έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

27/08/2023
21:36
65' Κίτρινη στον Μπεχαράνο για σκληρό φάουλ στον Χ.Κυριάκου.
27/08/2023
21:34
63' Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Εκτός ο Κατσιάρης, μέσα ο Μπεχαράνο. Μέσα ο Παπαγεωργίου, εκτός ο Νάρσινγκ. Εκτός ο Ντουρμισάι, μέσα ο Μιγκελίτο.

27/08/2023
21:33
62' Το πρόβλημα ενδοεπικοινωνίας που αντιμετώπισαν οι διαιτητές.
27/08/2023
21:31
60' Χωρίς ευκαιρίες το δεύτερο μέρος

Κακός ο ρυθμός στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου μέρους. Λείπουν οι ευκαιρίες και οι προϋποθέσεις, παρά το γεγονός πως ο Απόλλωνας προσπαθεί να... κλειδώσει τη νίκη με δεύτερο γκολ.

27/08/2023
21:27
57' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα.

Εκτός ο Κονέ, μέσα ο Φερνάντες.

27/08/2023
21:26
56' Αλλαγή για τον Απόλλωνα.

Στην θέση του Πέρετζ ο Βαλμπουενά.

27/08/2023
21:15
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Λύθηκε το πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία.

27/08/2023
21:13
Καθυστέρηση στην έναρξη του δευτέρου μέρους λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία.
27/08/2023
21:05
Δυνατές μονομαχίες στην αναμέτρηση
27/08/2023
20:55
45'+8 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ισοζυγισμένο το πρώτο ημίχρονο, με τη Νέα Σαλαμίνα να επηρεάζεται από το χαμένο πέναλτι και τον Απόλλωνα να... χτυπά σε σημαντικό σημείο. 0-1 το σκορ του πρώτου μέρους.

27/08/2023
20:54
45'+8 Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα

Ο Κρέμτσικ προσπάθησε να... κρεμάσει από μακρινή απόσταση τον Μελίσσα ο οποίος πρόλαβε και έδιωξε δύσκολα πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

27/08/2023
20:51
45'+4 ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας δεν έδιωξε σε διαδοχικές προσπάθειες των φιλοξενουμένων και ο Γιούρσεβιτς ήρθε από πίσω, πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

27/08/2023
20:47
45'+1 Χαμένο πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Λέουφενμπερφ απέκρουσε το πέναλτι του Ντορεγκαράι και κρατά το 0-0.

27/08/2023
20:46
45' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
27/08/2023
20:45
43' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα.

Το VAR διαπίστωσε τράβηγμα στον Ντορεγκαράι από τον Νταρίκουα και κάλεσε τον Χριστοδούλου ο οποίος είδε την φάση και έδειξε την άσπρη βούλα.

27/08/2023
20:41
40' Κίτρινη στον Πέρετζ, καθώς ανέκοψε με φάουλ επίθεση των γηπεδούχων.
27/08/2023
20:37
36' Παίρνει πίσω την απόφαση του ο διαιτητής, η μπάλα χτύπησε στο στήθος του Γιούρτσεβιτς.
27/08/2023
20:36
35' Ελέγχεται και από τον διαιτητή η φάση καθώς τον κάλεσε ο VARίστας, Φωτίου.
27/08/2023
20:34
33' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα για χέρι του Γιούρσεβιτς.

Ο διαιτητής, Χριστοδούλου έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα για χέρι του Γιούρσεβιτς εντός περιοχής μετά από σέντρα.

27/08/2023
20:25
24' Cooling break

Πήρε τα ηνία ο Απόλλωνας μετά το πρώτο 10λεπτο, χωρίς όμως να δημιουργεί μεγάλους κινδύνους στην εστία της Νέας Σαλαμίνας. Συνεχείς οδηγίες από τον Χριστοδούλου προς τους παίκτες του.

27/08/2023
20:22
20' Νέα τελική για τους φιλοξενούμενους

Ο Πέρετζ έπιασε συρτό σουτ από πλάγια θέση, μάζεψε εύκολα ο Μελίσσα.

27/08/2023
20:17
16' Νέα καλή ευκαιρία για Απόλλωνα

Κεφαλιά του Σαγκάλ, απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Μελίσσας.

27/08/2023
20:11
10' Προϋπόθεση για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Ντορεγκαράι ελευθερώθηκε, έπιασε το χλιαρό πλασέ από καλή θέση, στα χέρια του Λέουφενμπερφ.

27/08/2023
20:06
5' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι

Ο Νταρίκουα έπιασε σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις δίπλα από την εστία του Μελίσσα.

27/08/2023
20:01
1' Έναρξη του αγώνα
27/08/2023
19:59
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
27/08/2023
19:57
Στο παιχνίδι και κάποιοι... γνωστοί

Το παιχνίδι μεταξύ του Απόλλωνα και της Νέας Σαλαμίνας θα παρακολουθήσουν μεταξύ άλλων ο Τιμούρ Κετσπάγια και ο Αντρέας Σάντης. Υπενθυμίζουμε πως η ομάδα της Αμμοχώστου θα αναμετρηθεί με την Ανόρθωση την ερχόμενη Παρασκευή (1/9, 20:00).

27/08/2023
19:38
«Να κάνουμε τη δική μας πρεμιέρα»

Από την πλευρά της Νέας Σαλαμίνας, ο Γιώργος Καζαμίας, είπε ανάμεσα σε άλλα: «Το παιχνίδι είναι δύσκολο, η ομάδα ήταν ήρεμη και ψύχραιμη. Ο προπονητής εντόπισε τις αδυναμίες, δούλεψε σε αυτές και ευελπιστούμε να κάνουμε τη δική μας πρεμιέρα σήμερα. Είναι και οι τραυματισμοί στο παιχνίδι, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτά. Είμαστε φτιαγμένοι για τα δύσκολα».

27/08/2023
19:37
«Άγχος και πίεση»

Ο εκπρόσωπος Τύπου του Απόλλωνα, Φανούριος Κωνσταντίνου, ανέφερε μεταξύ άλλων: «Δύσκολη πρεμιέρα, ήρθαμε με άγχος και πίεση. Δύσκολο και το σημερινό παιχνίδι. Ήρθαμε για να κερδίσουμε, αισθανόμαστε δυνατοί».