Οριστική διακοπή στο Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 16/1/2024 - 20:46

Άδοξα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος», για την φάση των «16» του κυπέλλου Coca-Cola.

Ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό, ένταση και ευκαιρίες δυστυχώς δεν μπόρεσε να τελειώσει, αφού στο 51ο λεπτό εκτοξεύθηκε κροτίδα από την κερκίδα, η οποία έπεσε κοντά στον χώρο που προθερμαίνονταν οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό, του Γιώργου Παπαγεωργίου.

Ο 26χρονος έπεσε στο έδαφος, ωστόσο μετά από λίγο κατάφερε να σηκωθεί, δείχνοντας να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην ακρόαση. Αμέσως του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και μεταφέρθηκε με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο διαιτητής, Μενέλαος Αντωνίου, και οι συνεργάτες του επέστρεψαν και αυτοί στα αποδυτήρια και ανακοίνωσαν την προσωρινή διακοπή του αγώνα, αναμένοντας την ιατρική γνωμάτευση για την κατάσταση του παίκτη των «ερυθρολεύκων».

Μετά από μισή ώρα, αποφασίστηκε σε συνεννόηση με την γιατρό, η αναμέτρηση να λήξει οριστικά. Έτσι το αποτέλεσμα θα κριθεί στις... δικαστικές αίθουσες.

• Ο μεγάλος τελικός κυπέλλου θα προβληθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου!

Οι καλύτερες φάσεις και η στιγμή της διακοπής

16/01/2024
20:47
Οριστική διακοπή

Ο Μενέλαος Αντωνίου και οι συνεργάτες του, σε συνεννόηση με την γιατρό του αγώνα, αποφάσισαν πως το ματς δεν μπορεί να συνεχιστεί, μετά τον τραυματισμό του Παπαγεωργιού, από κροτίδα που έπεσε από τις κερκίδες.

1

16/01/2024
20:27
Ακόμα περιμένουμε

Έχουν συμπληρωθεί δέκα λεπτά από την στιγμή που η αναμέτρηση διακόπηκε. Οι διαιτητές αναμένουν την ιατρική γνωμάτευση για την κατάσταση του Παπγεωργίου, ώστε να λάβουν την απόφαση τους, για το αν θα συνεχιστεί ο αγώνας.

1

16/01/2024
20:17
51' Διακοπή της αναμέτρησης

Έπεσε κροτίδα από την κερκίδα και χτύπησε τον Παπαγεωργίου, ο οποίος προθερμαινόταν . Ο διαιτητής τους ματς και οι συνεργάτες του επέστρεψαν στα αποδυτήρια, ενώ στον ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνα, παρέχονται οι πρώτες βοήθειες.

1

16/01/2024
20:14
47' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Στην θέση του Φράγκου, πέρασε ο Μπεχαράνο.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 0-0.

16/01/2024
19:44
39' Φάση για τη Νέα Σαλαμίνα

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φράγκου, ο Γιανγκά πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Μπέλετς.

16/01/2024
19:42
37' Μένουν με δέκα οι φιλοξενούμενοι

Ο Τσεμπάκ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από φάουλ που έκανε με το αριστερό χέρι πάνω στον Κονέ.

1

16/01/2024
19:40
36' «Αγγίζει» το γκολ η ομάδα της Λευκωσίας

Ο Μαρκίνιος έκανε την κάθετη και ο Κβιλιτάια βγήκε απέναντι από τον Μελίσσα, έκανε το πλασέ, όμως ήταν αδύναμο και ο Φράγκος πρόλαβε και έδιωξε πάνω στην γραμμή.

16/01/2024
19:34
29' Προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντογκαλά έκανε την μπαλιά από τα δεξιά και ο Κβιλιτάια προσπάθησε να κατεβάσει την μπάλα, όμως ο Μελίσσας βγήκε και μάζεψε μέσα από τα πόδια του αντιπάλου του.

16/01/2024
19:30
26' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Κονέ παίρνει την θέση του Φερνάντεθ.

16/01/2024
19:27
22' Νέα τελική για το σύνολο του Σα Πίντο

Ο Ντβάλι έκανε το σουτ, μέσα από την... καρδιά της περιοχής και ο αντίπαλος πορτίερο ήταν πάλι σε ετοιμότητα και του είπε «όχι».

16/01/2024
19:25
21' Τεράστια στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τσεμπάκ έδωσε στον Εντογκαλά, ο οποίος με την σειρά του έστρωσε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, με τον Βιγιαφάνες να δοκιμάζει το σουτ και τον Μελίσσα να αποκρούει.

16/01/2024
19:23
19' Ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου

Ο Φερνάντεθ επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ και ανάγκασε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.

16/01/2024
19:20
16' Νέα φάση για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο Εντογκαλά έκανε την σέντρα με αποδέκτη τον Κβιλιτάια, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχη.

16/01/2024
19:15
11' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Εντογκαλά έκανε το γέμισμα στην περιοχή και ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά με τον Μελίσσα να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ.

16/01/2024
19:12
8' Απαντάει η Νέα Σαλαμίνα

Ο Φερνάντεθ έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Γιάνγκα πήρε την κεφαλιά,  όμως έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

16/01/2024
19:10
5' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Αρχικά ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Μελίσσα σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στην επαναφορά ο Εντονγκαλά έκανε την σέντρα, όμως ο Μαρκίνιος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, μπροστά από την εστία.

16/01/2024
19:08
5' Χωρίς τελικά ακόμα

Οι δύο ομάδες προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, με στόχο να ανοίξουν το σκορ.

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του ματς

Οι φίλαθλοι της Νέας Σαλαμίνας δημιούργησαν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα με καπνογόνα και φωτοβολίδες, κατά την είσοδο των ομάδων στο γήπεδο. Οι διαιτητές περιμένουν να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, πριν αφήσουν το παιχνίδι να ξεκινήσει