Είπε «αντίο» στην Ευρώπη η Ομόνοια με βαριά ήττα από τη Μίντιλαντ

Πέμπτη, 17/8/2023 - 22:43

«Εφιάλτης» ήταν για την Ομόνοια το βράδυ της Πέμπτης (17/8) στη Δανία, όπου γνώρισε την ήττα με 1-5 από τη Μίντιλαντ και έβαλε τέλος στο φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι. Οι «πράσινοι» αν και είχαν υπέρ τους το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0) δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν την πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League και έτσι η πορεία τους σταμάτησε στον τρίτο προκριματικό της τρίτης τη τάξη ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Το παιχνίδι άρχισε όπως ανέμεναν στην ομάδα της πρωτεύουσας. Οι Δανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έβαλαν πίεση, ωστόσο η άμυνα των «πρασίνων» στεκόταν καλά. Το πλάνο του Αυγουστή έγινε… θρύψαλα στο 24ο λεπτό όταν ο διαιτητής, Ίαν ΜακΝαμπ, καταλόγισε πέναλτι για ανατροπή του Τσαρλς από τον Κούσουλο (αυστηρή απόφαση αφού δεν φάνηκε να υπήρξε παράβαση). Μάλιστα, ο αρχηγός του «τριφυλλιού» δέχθηκε και απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Γκε-σουνγκ ευστόχησε με απευθείας εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο ο Κακουλλής στο 31’ απάντησε με πλασέ (προηγήθηκε υποδειγματική κάθετη του Μπέζους) και έφερε το ματς στο 1-1.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους, ο Ντζου ανέλαβε δράση και διαμόρφωσε το 3-1 με δύο προσωπικά του γκολ. Στο δεύτερο μέρος, η Μίντιλαν διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο. Ο Ντζου στο 64’ σκόραρε το τέταρτο γκολ, ενώ ο Γκίγκοβιτς έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της Ομόνοιας, αφού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1.

Όσον αφορά στην συνέχεια για τους «πράσινους», η προσοχή στρέφεται στο πρωτάθλημα και στον αγώνα της πρεμιέρας, όπου θα αναμετρηθεί με τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ (21/8, 20:00).

17/08/2023
22:43
90'+5 Τέλος του αγώνα.

Η Ομόνοια γνώρισε την βαριά ήττα με 5-1 από τη Μίντιλαντ και αποχαιρετά την Ευρώπη. Στα πλέι οφ του Conference League προκρίθηκε η Μίντιλαντ.

17/08/2023
22:26
80' ΓΚΟΛ για τη Μίντιλαντ.

Πλασέ στην κίνηση από τον Γκίγκοβιτς και στα δίχτυα η μπάλα για το 5-1.

17/08/2023
22:21
75' Κίτρινη στον Καρίμ για διαμαρτυρίες.
17/08/2023
22:15
70' Αλλαγές για την Ομόνοια.

Εκτός οι Σεμέδο-Μπέζους, μέσα οι Σίμιτς-Καρίμ.

17/08/2023
22:09
64' ΓΚΟΛ για τη Μιντιλαντ.

Σουτ στην κίνηση από τον Ντζου και στα δίχτυα η μπάλα για το 4-1.

17/08/2023
22:02
56' Μέτριος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους

Αρκετές διακοπές στο παιχνίδι λόγω φάουλ και από τις δύο ομάδες. Διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα η Μίντιλαντ και προσπαθεί να... κλειδώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

17/08/2023
21:59
53' Κίτρινη σστον Όλσον.
17/08/2023
21:54
Απίστευτα πράγματα στην Αυστρία.

Η Λέγκια Βαρσοβίας πήγε στην Αυστρία με την... πλάτη στον τοίχο, ωστόσο κατάφερε να βάλει φωτιά στην υπόθεση πρόκρισης. Η Λέγκια επικράτησε 5-3 της Αούστρια Βιέννης και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League, μετά από σπουδαία ανατροπή. Εκεί όπου θα συναντήσει τη νικήτρια του Μίντιλαντ-Ομόνοια.

17/08/2023
21:52
47' Σπουδαία φάση για τη Μίντιλαντ.

Ο Γκε-σουνγκ έπιασε το σουτ, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

17/08/2023
21:52
46' Αλλαγές για την Ομόνοια.

Εκτός οι Μάθιους-Λοΐζου-Λέτσιακς, μέσα οι Μίλετιτς-Χαραλάμπους-Μαρκίνιος.

17/08/2023
21:42
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
17/08/2023
21:35
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
17/08/2023
21:32
45'+3 ΓΚΟΛ για τη Μίντιλαντ.

Ο Ντζου προ κενής εστίας βάζει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα-σουτ του Παουλίνιο.

17/08/2023
21:31
45'+2 Οι αντιδράσεις των παικτών της Ομόνοιας στην φάση του πέναλτι.
17/08/2023
21:30
45' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
17/08/2023
21:28
43' ΓΚΟΛ για τη Μίντιλαντ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντζου πήρε τη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

17/08/2023
21:27
41' Δύσκολη απόκρουση του Φαμπιάνο σε κεφαλιά του Τσο.
17/08/2023
21:24
39' Άστοχο σουτ του Όλσον, ψηλά έξω η μπάλα.
17/08/2023
21:19
34' Κίτρινη σε Σιμσίρ και Μπέζους για... κοκορομαχίες.
17/08/2023
21:15
31' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια.

Ο Κακουλλής με εύστοχο πλασέ, φέρνει το ματς στα ίσα, μετά από υποδειγματική κάθετη του Μπέζους. Άμεση απάντηση από την Ομόνοια.

17/08/2023
21:14
29' Δύσκολα τα δεδομένα για την Ομόνοια

Η ομάδα της πρωτεύουσας καλείται να παίξει για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα με παίκτη λιγότερο. Στην φάση που δόθηκε πέναλτι, φάνηκε απο τις επαναληπτικές προβολές πως δεν υπήρξε παράβαση. Αφού στον πάγκο της Ομόνοιας είδαν την φάση, αντέδρασαν έντονα με αποτέλεσμα ο βοηθός του Αυγουστή, Μεντόγια, να αποβληθεί.

17/08/2023
21:10
26' ΓΚΟΛ για τη Μίντιλαντ.

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γκε-σουνγκ.

17/08/2023
21:10
25' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κούσουλο.
17/08/2023
21:08
24' Πέναλτι για τη Μίντιλαντ.

Ο Τσαρλς βρέθηκε στην περιοχή, πλάσαρε ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε. Ο ρέφερι, με λίγη καθυστέρηση, έδειξε την άσπρη βούλα για τράβηγμα του Κούσουλου στον Τσαρλς.

17/08/2023
21:02
17' Κίτρινη στον Μάθιους για χέρι.
17/08/2023
20:59
14' Κλασστική ευκαιρία για τους Δανούς

Μετά από κάθετη, ο Τζου έφυγε μόνος, πλάσαρε ωστόσο ο Φαμπιάνο με διπλή προσπάθεια κράτησε το μηδέν.

17/08/2023
20:56
12' Αντεπίθεση για τη Μίντιλαντ

Έκλεψαν οι Δανοί, ο Τζου μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα.

17/08/2023
20:53
8' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι

Ο Κακουλλής υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, ελευθερώθηκε και έπιασε το σουτ, το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Λόσελ που απέκρουσε δύσκολα.

17/08/2023
20:51
5' Κατοχή για τη Μίντιλαντ

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με... επιθετικές διαθέσεις και έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Αμύνεται για την ώρα η Ομόνοια.

17/08/2023
20:46
1' Έναρξη του αγώνα.
17/08/2023
20:36
Σε λιγότερο από 10 λεπτά η έναρξη του αγώνα. Ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους οι δύο ομάδες.
17/08/2023
20:18
Χαμηλή η θερμοκρασία στη Δανία, ωστόσο λίγο πριν την έναρξη έβγαλε για λίγο ήλιο. Πρώτη βόλτα για τους παίκτες της Ομόνοιας.
17/08/2023
20:07
Σίμος Ταραπουλούζης και Γιέσπερ Γιάνσον βρίσκονται ήδη στον αγωνιστικό χώρο.
17/08/2023
20:05
Περίπου 100 φίλοι της Ομόνοιας βρίσκονται στο γήπεδο για τον αγώνα.
17/08/2023
20:01
Έχει ματς και την Δευτέρα!

Η Ομόνοια μπαίνει στον… χορό του πρωταθλήματος την ερχόμενη Δευτέρα. Στις 20:00 (21/8) θα φιλοξενήσει τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ, για την πρώτη αγωνιστική του νέου Μαραθωνίου.

Δύο αλλαγές από τον Αυγουστή

Ο προπονητής της Ομόνοιας προχώρησε σε δύο διαφοροποιήσεις, σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Στην θέση των Κασάμα και Σίμιτς, οι Κούσουλος και Λοΐζου.

17/08/2023
19:35
Οι ενδεκάδες

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Λέτσγιακς, Μπασιρού, Κούσουλος, Λοΐζου, Σεμέδο, Μπέζους, Κακουλλής.

Μίντιλαντ: Λοσλ, Ντάλσγκααρντ, Γκάρτενμαν, Ζουνίνιο, Παουλίνιο, Σόρενσεν, Όλσον, Γκίκοβιτς, Σιμσίρ, Γκουέ-Σουνγκ, Τζου.

17/08/2023
19:03
Το… μυαλό και στην Αυστρία

Η Αούστρια Βιέννης θα υποδεχθεί στις 20:00 την Λέγκια Βαρσοβίας με στόχο να… τελειώσει την δουλειά μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα. Η νικήτρια του ζευγαριού, να βρεθεί στον δρόμο είτε της Ομόνοιας, είτε τις Μίντιλαντ.

17/08/2023
19:03
Μεγάλη η πίστη στις τάξεις της Ομόνοιας

Η ομάδα της πρωτεύουσας θα επιχειρήσει να σκοράρει ώστε να αυξήσει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες για πρόκριση στα πλέι οφ. Το γκολ του Μπέζους στον πρώτο αγώνα, άνοιξε ήδη τον… δρόμο.

17/08/2023
19:02
Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς μεταξύ της Ομόνοιας και της Μίντιλαντ, στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού του Conference League. Στις 20:45 η σέντρα.