Τελικό: Σεβίλλη - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Πέμπτη, 3/10/2019 - 23:51

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στη Σεβίλλη χάρη στο γκολ του Τσιτσαρίτο στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Οι πρωταθλητές Κύπρου στάθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο (αμυντικά) όμως υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Ισπανικής ομάδας και δικαίως γνώρισαν την ήττα αφού επιθετικά δεν απείλησαν σε κανένα σημείο.

Την ερχόμενη αγωνιστική (24/10) ο ΑΠΟΕΛ θα ταξιδέψει στο Μπακού για να αντιμετωπίσει την Καραμπάχ (19:55) ενώ η Σεβίλλη θα φιλοξενήσει την Ντούντελανζ (22:00).

03/10/2019
23:51
Τέλος στην Ισπανία, 1-0 η Σεβίλλη επικράτησε του ΑΠΟΕΛ
03/10/2019
23:47
90' Ο τέταρτος δείχνει άλλα τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
03/10/2019
23:44
88' Κακή εκτέλεση φάουλ από ευνοϊκό σημείο για τη Σεβίλλη

Ο Γιάκολις υπέπεσε σε φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους γηπεδούχους λίγο έξω από την περιοχή του Μπέλετς. Η εκτέλεση του Μπανέγκα δεν ήταν καλή και έτσι ο κίνδυνος πέρασε για τον ΑΠΟΕΛ.

03/10/2019
23:42
85' ΣΧΟΛΙΟ

Ο Τόμας Ντολ με τις δύο τελευταίες του αλλαγές (Εφραίμ, Αλωνεύτης) ρισκάρει αρκετά μη έχοντας να χάσει κάτι θέλει να πάρει ότι καλύτερο μπορεί από την αναμέτρηση.

Από την άλλη, οι Ισπανοί κρατούν την μπάλα, κυκλοφορούν αλλά δεν γίνονται επικίνδυνοι μπροστά από τα αντίπαλα καρέ «σκοτώνοντας» το χρόνο.

Όσο πάει έτσι το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ είναι ακόμη «ζωντανός».

03/10/2019
23:40
83' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Τη θέση του Μούσα Αλ Τάμαρι παίρνει ο πλέον έμπειρος, Στάθης Αλωνεύτης, στην 60η του Ευρωπαϊκή συμμετοχή.

03/10/2019
23:36
80' Δεύτερη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Τη θέση του Σάββα Γκέντσογλου πήρε ο Γιώργος Εφραίμ.

03/10/2019
23:35
«Κλείνει» με τις αλλαγές του ο Λοπετέγκι

Έξω εν μέσω αποθέωσης ο σκόρερ, Τσιτσαρίτο για να παραχωρήσει τη θέση του στον Νταμπούρ ο οποίος γνώρισε εξίσου την αποθέωση.

03/10/2019
23:30
74' ΣΧΟΛΙΟ

Μπορεί η Σεβίλλη να έχει τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση όμως όσο παραμένει το 1-0 ο ΑΠΟΕΛ έχει τις δικές του ελπίδες για να «κλέψει» κάτι από το παιχνίδι. Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά ο Τόμας Ντολ ο οποίος δίνει συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.

ξ

03/10/2019
23:29
72' Κι άλλη αλλαγή για τη Σεβίλλη

Αποχωρεί ο Λόπεθ για να δώσει τη θέση του στον Έντερ Μπανέγκα.

03/10/2019
23:27
70' Πρώτη αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιάκολις με ατομική προσπάθεια ταλαιπώρησε τους αμυντικούς, έκανε το σουτ κι έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

03/10/2019
23:27
68' Καλή στιγμή για τη Σεβίλλη

Δυνατό σουτ από τον Βάθκεθ, ο Μπέλετς απέκρουσε.

03/10/2019
    23:22
    66' Πρώτη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Αντρίγια Πάβλοβιτς πέρασε ο Λίνους Χαλένιους. Δεν αλλάζει κάτι στον σχηματισμό των «γαλαζοκίτρινων».

03/10/2019
    23:17
    60' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους

Έξω ο Μουνίρ μέσα ο Μπράιαν Γιλ.

03/10/2019
    23:09
    Κι άλλο γκολ στο Λουξεμβούργο

Η Καραμπάχ κάνει το 3-0 και ουσιαστικά τελειώνει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

03/10/2019
    23:06
    52' Πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο

Σουτ από τον Τζορντάν, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

03/10/2019
      23:02
      46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς κάποια αλλαγή
      03/10/2019
      23:00
      Ξεκινάει ξανά το παιχνίδι στο Λουξεμβούργο

Μετά από 20 λεπτά διακοπή ελέω... drone, η άλλη αναμέτρηση του ομίλου θα συνεχιστεί κανονικά.

03/10/2019
      22:47
      Τέλος ημιχρόνου, 1-0 πίσω ο ΑΠΟΕΛ
      03/10/2019
      22:45
      45' Δύο λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
      03/10/2019
      22:42
      Διακοπή στο Ντούντελανζ - Καραμπάχ

Ένα drone με μια σημαία της Αρμενίας έκανε την εμφάνιση του στο γήπεδο με τον διαιτητή να διακόπτει την αναμέτρηση στο 36ο λεπτό. Βρισκόμαστε εν αναμονή για την οριστική τύχη του παιχνιδιού.

03/10/2019
      22:36
      37' Σουτ για την Σεβίλλη

Δυνατό και μακρινό απευθείας φάουλ από τον Λόπες, ο Μπέλετς δύσκολα με τριπλή προσπάθεια μάζεψε.

03/10/2019
        22:34
        Διπλασιάζει τα γκολ της η Καραμπάχ

Η Καραμπάχ έκανε το 2-0 απέναντι στην Ντουντελάνζ με τον Μίχελ στο 30'.

22:23
        24' ΣΧΟΛΙΟ

Απόλυτα αναμενόμενη η εικόνα του παιχνιδιού μέχρι στιγμής. Η Σεβίλλη έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης αφού κρατάει συνεχώς τη μπάλα ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχει αρκεστεί στο αμυντικό του πλάνο.

Το γκολ δε διαφοροποίησε την εικόνα της αναμέτρησης με τους Ισπανούς να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο. Ενδεικτικό μάλιστα της εικόνας του παιχνιδιού είναι πως η κατοχή είναι στο 79% - 21% υπέρ των Ισπανών.

03/10/2019
        22:21
        Το σκορ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου

Η Καραμπάχ προηγείται με 1-0 εκτός έδρας της Ντουντελάνζ χάρη στο γκολ του Ζουμπίρ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτά τα δεδομένα η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:

4) ΑΠΟΕΛ: 0

03/10/2019
        22:16
        17' Γκολ για τη Σεβίλλη

Παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από τον Μουνίρ με τον Τσιτσαρίτο να βάζει την προβολή και να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

03/10/2019
        22:10
        11' Άλλο ένα σουτ για τους γηπεδούχους

Διαγώνιο σουτ του Μουνίρ, η μπάλα κόντραρε στον Μερκή και πήγε σε κόρνερ.

03/10/2019
        22:04
        5' Πρώτη καλή στιγμή για την Σεβίλλη

Προβολή από κοντά από τον Κουντέ μετά τη σέντρα του Βάσκεθ, βρήκε την μπάλα ο Μπέλετς και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

03/10/2019
        22:00
        1' Έναρξη της αναμέτρησης
        03/10/2019
        21:59
        Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης. Ότι καλύτερο για τον ΑΠΟΕΛ.

03/10/2019
        21:34
        Διαιτητής της αναμέτρησης

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Ολλανδός, Μπας Νέιχαους με βοηθούς του συμπατριώτες του Γιόχαν Μπάλντερ και Γιόοστ φαν Ζάουλεν (Ολλανδία).Tέταρτος ο Γερόν Μάνσοτ (Ολλανδία).