Τελικό: Τα φιλμ των ημιτελικών

Τετάρτη, 17/4/2019 - 20:02

Ο ΑΠΟΕΛ αν και δυσκολεύτηκε στο Παραλίμνι κόντρα στην Ένωση πήρε τη πρόκριση στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2

Η ομάδα του Παραλιμνίου πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Πίττα στο 6ο λεπτό όμως ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε προσωρινά με τον Αλωνεύτη στο 27ο λεπτό. Η Ένωση πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ουντότζι στο 36ο λεπτό. Η ισοφάριση για τους «γαλαζοκίτρινους» ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι πρωταθλητές δεν ικανοποίησαν με την απόδοση του όμως κρατάνε μόνο την πρόκριση στον τελικό και πλέον κοιτάνε τη δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Ολοκληρώθηκε και ο δεύτερος ημιτελικός του κυπέλλου με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό με το αποτέλεσμα να μένει στο 0-0 κόντρα στον Απόλωνα.

Η ομάδα του Κέρκεζ κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-1 του πρώτου αγώνα και έτσι πήρε την πρόκριση.

Τελευταία χρονιά που πήγε τελικό η ΑΕΛ, ήταν το 2015 όπου αντιμετώπισε και πάλι τον ΑΠΟΕΛ. Αυτή θα είναι η 18η παρουσία της σε τελικό.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 22 Μαΐου.

• Να θυμίσουμε ότι ο μεγάλος τελικός θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.
17/04/2019
20:04
Τέλος της αναμέτρησης, 0-0 και η ΑΕΛ είναι στον τελικό

α

17/04/2019
20:00
90' Δοκάρι για την ΑΕΛ

Σουτ του Μακρή στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Νιλς αστοχεί.

17/04/2019
19:51
84' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Σκέμπρι έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Βοζίνια ήταν και πάλι στο σωστό σημείο και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

17/04/2019
19:45
78' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Σχρανζ στη θέση του Χουράδο.

17/04/2019
19:42
75' ΣΧΟΛΙΟ

Πολλά τα νεύρα και οι εντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Πολύ λίγος χρόνος που παίζεται ποδόσφαιρο.

Ο Απόλλωνα αναγκάζεται να τα παίξει όλα για όλα ενώ η ΑΕΛ προσπαθεί να διατηρήσει με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα πρόκρισης.

17/04/2019
19:38
71' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Αργά, αργά περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Άλεξ για να περάσει στη θέση του ο Αντάμοβιτς.

17/04/2019
19:27
60' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Καραγιόλ πέρασε ο Σκέμπρι.

17/04/2019
19:13
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
17/04/2019
19:13
Αποβολές στο Τσίρειο από τον διαιτητή της αναμέτρησης στη φυσούνα

Δύο αποβολές απ' τον πάγκο της ΑΕΛ, μία από τον πάγκο του Απόλλωνα, όλες αφορούν μέλη προπονητικού τιμ. Για όσα έγιναν κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου στη φυσούνα.

17/04/2019
19:00
Στον τελικό ο ΑΠΟΕΛ

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Παραλίμνι με τον ΑΠΟΕΛ να είναι η πρώτη ομάδα που περνάει στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου.

α

17/04/2019
18:54
90' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Λάθος από την άμυνα της Ένωσης. Ο Ντε Βινσέντι έκλεψε τη μπάλα έδωσε στον ελεύθερο Βιντιγκάλ ο οποίος έκανε προ κενού τέρματος το 2-2. Ο ΑΠΟΕΛ είναι πλέον στον μεγάλο τελικό.

17/04/2019
18:53
Τέλος ημιχρόνου στο Τσίρειο 0-0

Με υψηλές... εντάσεις μεταξύ παικτών και από μία καλή φάση για τις δύο ομάδες ολοκληρώθηκε το Α' ημίχρονο στο Τσίρειο, μετά από 6 λεπτά καθυστερήσεων. Τέσσερις κίτρινες κάρτες, δύο για κάθε ομάδα έχει ήδη δώσει ο διαιτητής. Η ΑΕΛ έχει αυτό που θέλει, το μηδέν δηλαδή πίσω, ο Απόλλωνας προσπαθεί.

17/04/2019
18:49
45' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Κεφαλιά του Ντόσα από καλή θέση, η μπάλα έξω.

17/04/2019
18:46
86' Κλείνει τις αλλαγές του και ο ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ αποχώρησε από την αναμέτρηση για να περάσει ο Κωστάκης Αρτυματάς.

17/04/2019
18:45
43' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Νέο καλό σουτ του Μάρκοβιτς, του λέει όχι και πάλι ο Βοζίνια, διώχνοντας δύσκολα πλάγια τη μπάλα.

17/04/2019
18:42
32' ΣΧΟΛΙΟ

Με αρκετή ένταση τα τελευταία λεπτά στο Τσίρειο και τον Απόλλωνα να έχει περισσότερο την κατοχή. Στις προϋποθέσεις μένουν οι δύο ομάδες σε ότι αφορά ευκαιρίες.

17/04/2019
18:39
79' Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση

Σέντρα από τον Ριέρα και ο Ουντότζι πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Ρομό να σώζει εξ επαφής τον ΑΠΟΕΛ. Μοναδική στιγμή για την ομάδα του Παραλιμνίου να πάρει σκορ πρόκρισης.

17/04/2019
18:39
79' Τελευταία αλλαγή για την Ένωση

Ο Κοσμάς αποχωρεί και ο Κολοκούδιας περνά.

17/04/2019
18:36
30' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Βασιλείου στη θέση του Στυλιανού.

17/04/2019
18:31
71' Δεύτερη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπέζιακ αποχωρεί από την αναμέτρηση για να περάσει ο Γιώργος Εφραίμ.

17/04/2019
18:28
24' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ για την ώρα στο παιχνίδι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Αντρέ και πέρασε έξω.

17/04/2019
18:27
65' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Ένωση

Ο Ζάρατε παραχώρησε τη θέση του στον Σερμπάκοφ.

17/04/2019
18:25
65' Αλλαγή στον σχηματισμό του Τραμετζάνι

Με την είσοδο του Αντόνιο Γιάκολις στην αναμέτρηση ο Ιταλός τεχνικός των πρωταθλητών μετάτρεψε στον σχηματισμό της ομάδας του σε 3-5-2.

Βούρος, Μερκής και Ρουέδα η τριάδα στην άμυνα με τους Γιάκολις και Φακινέτι να ελέγχουν τις γραμμές του ΑΠΟΕΛ.

17/04/2019
18:19
59' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Στάθη Αλωνεύτη πέρασε ο Αντόνιο Γιάκολις.

17/04/2019
18:18
15' ΣΧΟΛΙΟ

Εναλλασσόμενη η υπεροχή για την ώρα στο Τσίρειο, με τον Απόλλωνα να έχει την πρώτη καλή φάση και να μην έχει απαντήσει ακόμη η ΑΕΛ, παρά μόνο δύο ακίνδυνα σουτ με Γκαστανιάγα και Νταβόρ. Με τον τρόπο που αναμέναμε και σχολιάσαμε νωρίτερα, οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. 3-5-2 για τους «κίτρινους», 4-4-2 για τους «κυανόλευκους».

17/04/2019
18:16
56' ΣΧΟΛΙΟ

Η Ένωση κρατάει περισσότερο την μπάλα και προσπαθεί να προσεγγίσει με διάφορους τρόπους την εστία του ΑΠΟΕΛ. Δεν έχει καταφέρει όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ δείχνει να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμα πρόκρισης που έχει αυτή τη στιγμή στην κατοχή του.

17/04/2019
18:14
10' Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ

Πέναλτι ζήτησε η ΑΕΛ σε τράβηγμα του Γιούστε στον Χουράδο, ο διαιτητής που ήταν κοντά έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Στο ριπλέι φαίνεται ένα ελαφρύ τράβηγμα στα όρια της περιοχής.

17/04/2019
18:11
8' Πρώτη ευκαιρία και για την ΑΕΛ

Πρώτο σουτ της ΑΕΛ, από τον Γκαστανιάγα έξω από την περιοχή, ο Βάλε μαζεύει εύκολα.

17/04/2019
18:10
50' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ριέρα έστρωσε την μπάλα στον Πίττα ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ όμως ο Ρόμο έπεσε και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

17/04/2019
18:06
4' Πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση για τον Απόλλωνα

Καλό σουτ του Μάρκοβιτς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βοζίνια.

17/04/2019
18:05
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Παραλίμνι
17/04/2019
17:48
Τέλος ημιχρόνου, 2-1 μπροστά η Ένωση
17/04/2019
17:46
45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του ημιχρόνου
17/04/2019
17:42
41' Σουτ για την Ένωση

Ωραία συνεργασία από τους παίκτες της Ένωσης. Ο Ουντότζι από μακρινή απόσταση έκανε το σουτ όμως ο Ρομό δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα.