Τελικό: Κύπρος - Αζερμπαϊτζάν (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 8/9/2020 - 23:32

Την ήττα με 1-0 κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Nations League γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στο ΓΣΠ. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους στην αναμέτρηση ο Μεντβέντεφ στο 29ο λεπτό με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Η Εθνική μας μπήκε πολύ άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 20λεπτο δέχθηκε αρκετή πίεση από τους φιλοξενούμενους όμως δε το «πλήρωσε». Στη συνέχεια κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μετά από κάκιστη λειτουργία της κυπριακής αμυντικής γραμμής. Η ομάδα μας στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία παρά το δοκάρι του Χριστοφή στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας ανέβασε κάπως στροφές και διεκδίκησε το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι Αζέροι κλείστηκαν πολύ καλά πίσω και δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να βρει χώρους για να περάσει στην περιοχή τους.

Επόμενες υποχρεώσεις για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στις 10 και 13 Οκτωβρίου με Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν αντίστοιχα εκτός έδρας για την τρίτη και τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Nations League.

08/09/2020
23:32
Τέλος στο ΓΣΠ, ήττα με 1-0 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα
08/09/2020
23:30
90' Μόνο δύο επιπλέον λεπτά από το διαιτητή της αναμέτρησης
08/09/2020
23:25
85' Αυξάνει την πίεση η Κύπρος

Προσπαθεί να βρει το «δρόμο» για να ισοφαρίσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που πιέζει τους Αζέρους.

0

08/09/2020
23:16
76' Τελευταία αλλαγή για τις δύο ομάδες

Ο Σπόλιαριτς πέρασε στη θέση του Κάστανου για την ομάδα μας. Για τους φιλοξενούμενους ο Σαντίγκοφ πέρασε εκτός για να δώσει τη θέση του στον Αλακσάροφ.

08/09/2020
23:12
72' Φάση διαρκείας για την ομάδα μας

Ο Κάστανος στο τέλος έκανε το σουτ η μπάλα έξω.

08/09/2020
    23:03
    64' Δεύτερη αλλαγή για το Αζερμπαϊτζάν

Εκτός αναμέτρησης ο Χαλιλτζάντε για να περάσει στην αναμέτρηση ο Αμπντουλάγιεφ.

Γνωστός από το πέρασμα του από την Ανόρθωση.

08/09/2020
    23:00
    60' Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Στη θέση του Χαμάλοφ πέρασε ο Ντινίγιεφ.

08/09/2020
    22:59
    59' Απειλεί η Κύπρος

Ο Μαρίνος Τζιωνής πήρε τη μπάλα και έφτασε έξω από την περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας χωρίς να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ιδιαίτερα.

08/09/2020
    22:57
    57' Διπλή κίνηση από τον πάγκο για τον Βάλεμ

Χριστοφή και Κούσουλος εκτός αγωνιστικού χώρου για να περάσουν οι Λοΐζου και Χάμπος.

08/09/2020
    22:54
    54' Καλό σουτ για την ομάδας

Πάσα του Πίττα στον Χριστοφή αυτός έκανε το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα έξω.

08/09/2020
      22:52
      53' Έχει την κατοχή η Εθνική μας

Κάπως βελτιωμένη σε σχέση με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου είναι η Εθνική μας ομάδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Έχουμε την κατοχή και προσπαθούμε να βρούμε τους «δρόμους» για την αντίπαλη περιοχή. Αρκετά καλά κλεισμένοι οι φιλοξενούμενοι.

08/09/2020
      22:45
      46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

08/09/2020
      22:30
      Τέλος ημιχρόνου, 1-0 πίσω στο σκορ η Εθνική μας

α

08/09/2020
      22:30
      45' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

O Σαϊντέγεφ από κοντά με κεφαλιά αστόχησε. Άγγιξαν το 2-0 οι Αζέροι.

08/09/2020
        22:22
        37' Δοκάρι για την Εθνική μας

Ωραία ατομική προσπάθεια του Δημήτρη Χριστοφή και δυνατό αριστερό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στη «ρίζα» του δοκαριού. Στην επαναφορά ο Πιέρος ξαφνιάστηκε και δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ από ευνοϊκή θέση.

08/09/2020
        22:13
        29' Γκολ για το Αζερμπαϊτζάν

Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Κυριακίδη, ο Μεντβέντεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ εντός περιοχής.

Απαράδεκτη αμυντική λειτουργία από την Εθνική Κύπρου.

08/09/2020
        22:12
        28' Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας

Σέντρα από τα δεξιά από τον Χάρη Κυριάκου με τον Πιέρο να ξεπετάγεται και να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά όμως ο Αζέρος τερματοφύλακας μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα.

08/09/2020
        22:09
        Στις κερκίδες του ΓΣΠ ο πρόεδρος της ΚΟΠ, Γιώργος Κούμας

κξ

08/09/2020
        22:01
        17' Ξανά «παρών» ο Κυριακίδης

Μακρινό σουτ του Γκαράγιεφ, ο τερματοφύλακας της ομάδας μας έδιωξε με υπερένταση με το αριστερό χέρι.

08/09/2020
        21:59
        14' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Σουτ του Χαλιλτζάντε, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

08/09/2020
          21:58
          13' Σώζει την Εθνική ο Κυριακίδης

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ο Κυριακίδης έσωσε με τα πόδια σε τετ α τετ με τον Σαϊντέγεφ.

Τραγικά αμυντικά λάθη από την ομάδα μας.

08/09/2020
            21:53
            Την ίδια ώρα και το άλλο παιχνίδι του ομίλου

Στις 21:45 ξεκίνησε και η αναμέτρηση μεταξύ του Λουξεμβούργου και του Μαυροβουνίου. Στο 8ο λεπτό το αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων παραμένει στο 0-0.

08/09/2020
            21:49
            5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Τίποτα το αξιόλογο σε αυτά τα πρώρα λεπτά στην αναμέτρηση. Οι Αζέροι έχουν την κατοχή όμως τίποτα περισσότερο. Οι διεθνείς μας πιέζονται ψηλά από τους φιλοξενούμενους και δείχνουν να δυσκολεύονται να κρατήσουν κάπως τη μπάλα.

08/09/2020
            21:45
            1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

Καλή επιτυχία στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

08/09/2020
            21:39
            Στον αγωνιστικό οι δύο ομάδες

Ανάκρουση των Εθνικών ύμνων, τα τελευταία διαδικαστικά και όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.

Με τις μπλε στολές το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.

0

08/09/2020
            20:45
            Το... καθιερωμένο δείπνο της ΚΟΠ στους φιλοξενούμενους

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου δεξιώθηκε χθες βράδυ την επίσημη αποστολή του Αζερμπαϊτζάν που βρίσκεται στην Κύπρο για τον αποψινό αγώνα μεταξύ των δύο χωρών για το Nations League.

Θ

08/09/2020
            20:34
            Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Φίλιπ Γκλόβα (Σλοβακία)

Πρώτο Βοηθός: Πέτερ Μπέτναρ (Σλοβακία)

Δεύτερος Βοηθός: Φράντιτσεκ Φέρεντς (Σλοβακία)

Τέταρτος Διαιτητής: Μπόρις Μαρέφκα (Σλοβακία)

0

08/09/2020
            20:22
            Η ανάλυση της ενδεκάδας της Εθνικής μας

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος Εθνών κόντρα στο Μαυροβούνιο παρατάσσει την Εθνική Κύπρου στην αναμέτρηση με το Αζερμπαϊτζάν ο Γιόχαν Βάλεμ.

Ο Βέλγος τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στους Χάρη Κυριακού, Βαλεντίνο Σιέλη και Πιέρο Σωτηρίου με τους Γουίλερ, Μηνά Αντωνίου και Μάριο Ηλία να μένουν στον πάγκο.

Κάτω από τα δοκάρι θα βρίσκεται ξανά ο Χαράλαμπος Κυριακίδης με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του τους Λαΐφη και Καρώ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Χάρης Κυριάκου ενώ αριστερά ο Σιέλης. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Τζιωνής, Κούσουλος και Κάστανος ενώ την επιθετική τριπλέτα θα αποτελέσουν οι Χριστοφή, Πίττας και Πιέρος.

Στον πάγκο έμεινα οι: Κίσσας, Μιχαήλ, Γουίλερ, Αντωνίου, Χάμπος, Αβραάμ, Κύπρος, Ηλία, Σπόλιαριτς, Λοΐζου, Σατσιάς