«Εκτέλεσε» την Ισπανία στα πέναλτι και πάει τελικό η Ιταλία

Τετάρτη, 7/7/2021 - 00:41

Το θέλει και το έδειξε ξανά!

Η Ιταλία επικράτησε στα πέναλτι με 4-2 της Ισπανίας (1-1 κανονική διάρκεια) στο «Γουέμπλεϊ» και προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2020.

Στο 60', δε, προηγήθηκε με το εκπληκτικό σουτ από τον Κιέζα, για να έρθει η «απάντηση» στο 80' από τον Μοράτα, που έστειλε το ματς στην παράταση και έγινε, μάλιστα, πρώτος σκόρερ των «φούριας ρόχας» σε Euro, ξεπερνώντας τον Φερνάντο Τόρες.

Από ήρωας, όμως, ο 28χρονος επιθετικός έγινε… μοιραίος στα πέναλτι! Ο Ντοναρούμα τού είπε «όχι», ο Ζορζίνιο ευστόχησε στη συνέχεια και οι «ατζούρι» πήραν το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (11/07), περιμένοντας να μάθουν τον αντίπαλό τους από το Αγγλία-Δανία.

00:19
110' Ακυρώθηκε γκολ της Ιταλίας

Ο Μπεράρντι σκόραρε με πλασέ από αριστερά, ωστόσο ήταν σε θέση οφσαίντ και το γκολ δεν μέτρησε

00:07
101' Νέα ευκαιρία για την Ισπανία

Ο Ντοναρούμα έδιωξε με γροθιές προ του Μοράτα, με τον Γιορέντε να δοκιμάζει το σουτ σε κενή εστία και τον Μπονούτσι να βάζει το πόδι σωτήρια

07/07/2021
00:03
98' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ισπανία

Ο Όλμο από πλάγια επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Ντοναρούμα έδιωξε δύσκολα, με τον Μοράτα με δεύτερη προσπάθεια να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει άουτ

06/07/2021
23:55
90' Έναρξη της παράτασης

23:37
80' Γκολ για την Ισπανία

Ο Μοράτα έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Όλμο, βγήκε μόνος απέναντι στον Ντοναρούμα και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

0

06/07/2021
23:25
68' Καλή στιγμή για την Ιταλία

Ο Κιέζα με πάσα στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Μπεράντρι που έκανε το πλασέ από πλάγια και ο Σιμόν έδιωξε με τα πόδια

06/07/2021
23:24
67' Ευκαιρία για την Ισπανία

Ο Οϊαρθάμπαλ έστρωσε έξω για τον Όλμο που έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

06/07/2021
23:17
60' Γκολ για την Ιταλία

Ο Κιέζα πήρε μπάλα μετά από διώξιμο του Λαπόρτ και ο Κιέζα με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

06/07/2021
23:11
54' «Απαντά» η Ιταλία

Ο Κιέζα από δεξιά μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Σιμόν να αποκρούει

06/07/2021
23:09
53' Πρώτη φάση στο β' ημίχρονο

Ο Οϊαρθάμπαλ από δεξιά γύρισε έξω, εκεί όπου ο Μπουσκέτς έκανε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

06/07/2021
23:02
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

06/07/2021
22:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από την εστία, με την Ισπανία να έχει συνεχώς τη μπάλα και την Ιταλία να αμύνεται και το σκορ να μένει στο 0-0

06/07/2021
22:45
45' Πρώτη ευκαιρία για την Ιταλία

Ο Έμερσον μέσα από την περιοχή δοκίμασε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε

06/07/2021
22:26
25' Μεγάλη φάση για την Ισπανία

Μετά από προσπάθεια του Οϊαρθάμπαλ, η μπάλα έφτασε στον Όλμο που έκανε το πλασέ από το σημείο του πέναλτι και ο Ντοναρούμα απέκρουσε δύσκολα

0

06/07/2021
22:15
15' Πρώτη ευκαιρία στο ματς

Ο Φεράν Τόρες με ατομική προσπάθεια, δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε έξω

0

06/07/2021
22:10
10' Σχόλιο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς φάσεις και τις δύο ομάδες να περιμένουν η μια την άλλη παίζοντας αμφότερες ένα πολύ προσεκτικό παιχνίδι. Η Ισπανία είναι αυτή που έχει την κατοχή της μπάλας, ανούσια όμως μέχρι στιγμής

0

06/07/2021
22:00
1' Έναρξη του αγώνα

06/07/2021
21:00

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Βεράτι, Κιέζα, Ινσίνιε, Ιμόμπιλε.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Μπούσκετς, Πέδρι, Φ. Τόρες, Ογιαρθάμπαλ, Όλμο.

06/07/2021
20:50
Η πορεία τους μέχρι εδώ

Η Ιταλία έφτασε έως τα ημιτελικά τερματίζοντας στην πρώτη θέση του Group A (3/3 νίκες) και αποκλείοντας τις Αυστρία (2-1 στην παράταση, 0-0 η κανονική διάρκεια) και Βέλγιο (1-2) στους «16» και στους «8», αντίστοιχα.

Στο τελευταίο της παιχνίδι πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα υπέροχα γκολ των Μπαρέλα (31') και Ινσίνιε (44').

Εάν και είδε τον Λουκάκου να μειώνει στο σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με εκτέλεση πέναλτι, κατάφερε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση και να διεκδικεί απόψε την τέταρτη παρουσία της σε τελικό της διοργάνωσης (έφτασε στην κατάκτηση το 1968).

0

Από την άλλη, η Ισπανία προκρίθηκε στους «16» ως δεύτερη του Group E (1N-2I). Με την πεντάρα (0-5) επί της Σλοβακίας να διασκεδάζει σαφώς τις κακές εντυπώσεις που άφησε τις δύο πρώτες αγωνιστικές με τις Σουηδία (0-0) και Πολωνία (1-1).

Στα νοκ άουτ απέκλεισε αρχικά -μετά από μια επική ματσάρα (3-5 στην παράταση, 3-3 η κανονική διάρκεια)- την Κροατία. Για να επιστρέψει στις μέτριες εμφανίσεις στον προημιτελικό με την Ελβετία. Προηγήθηκε στο 8' με το σουτ του Άλμπα, το οποίο κόντραρε στον Ζακάρια και δεν μπόρεσε να απαντήσει σε κανένα σημείο της κανονικής διάρκειας (1-1) και της παράτασης (1-1) στο γκολ ισοφάρισης του Σακίρι, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω από το 77', λόγω της αποβολής του Φρόιλερ. Με την αναμέτρηση να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι , όπου αναδείχθηκε νικήτρια η «Φούρια Ρόχα» με 3-1.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα το Λουίς Ενρίκε θα διεκδικήσει την πρόκρισή στο τελικό ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πέμπτη φορά στην ιστορία της (το σήκωσε το 1964, το 2008 και το 2012).

0

06/07/2021
20:40
Η προϊστορία των δύο ομάδων

Συνολικά το ζευγάρι είναι ισορροπημένο, με τους «φούριας ρόχας» να έχουν ελαφρώς το πάνω χέρι. Συγκεκριμένα μετράνε 12 νίκες έναντι 9 των αντιπάλων τους ενώ 12 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες για 4ο συνεχόμενο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Και στη συγκεκριμένη διοργάνωση, η προϊστορία δείχνει Ισπανία. Αρχικά, το 2008, στα προημιτελικά, οι Ισπανοί προκρίθηκαν μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ.

Το 2012 οι 2 ομάδες βρέθηκαν αντίπαλες στον τελικό, με το τελικό 4-0 υπέρ της ομάδας του Ντελ Μπόσκε να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για το ποια ομάδα άξιζε το τρόπαιο.

Τέλος, το 2006 με τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο, η Ιταλία πήρε την εκδίκησή της, κερδίζοντας με 2-0 στη φάση των «16».

0

06/07/2021
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς για τα ημιτελικά του Euro 2020

Ιταλία και Ισπανία κοντράρονται στο πρώτο ματς των «4» με στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης