Νίκησε την Αγγλία και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τέταρτη φορά η Ισπανία

Κυριακή, 14/7/2024 - 23:54

Το ποδόσφαιρο δικαιώθηκε και η καλύτερη ομάδα ολόκληρου του τουρνουά, Ισπανία, πήρε αυτό που άξιζε στον μεγάλο τελικό του Euro 2024, επικρατώντας 2-1 της Αγγλίας σε έναν εξαιρετικό τελικό στο Βερολίνο!

Οι Ίβηρες ανώτερoι σε ολόκληρο το ματς προηγήθηκαν με υπέροχο γκολ του Νίκο Γουίλιαμς, είδαν την Αγγλία να αντιδρά με τρομερό πλασέ του Κόουλ Πάλμερ, όμως ο Μικέλ Ογιαρθάμπαλ τους λύτρωσε με τέρμα στο 87' και τους χάρισε το τέταρτο Euro της ιστορίας τους!

Στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 12 χρόνια η Ισπανία η οποία είναι η πρώτη σε κατακτήσεις ομάδα του θεσμού, αφήνοντας τη Γερμανία δεύτερη με τρία τρόπαια.

Άξια της μοίρας της η Αγγλία που για δεύτερο σερί τουρνουά φεύγει από τον τελικό με σκυμμένο κεφάλι, χάνοντας στις καθυστερήσεις αδιανόητη τριπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

*πηγή φωτογραφιών: AP
14/07/2024
23:53
Τέλος αγώνα

Η Ισπανία επικράτησε με 2-1 της Αγγλίας και κατέκτησε το τέταρτο Euro της Ιστορίας της.

14/07/2024
23:48
90' Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για την Αγγλία

Τρεις διαδοχικές κεφαλιές, η πρώτη σταμάτησε στα χέρια του Σιμόν, η δεύτερη πάνω στη γραμμή από τον Όλμο και η τρίτη πέρασε άουτ.

14/07/2024
23:48
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
14/07/2024
23:45
87' ΓΚΟΛ για την Ισπανία

Ο Κουκουρέγια έκανε καταπληκτική κάθετη πάσα, με αποδέκτη τον Ογιαρθάμπαλ που έκανε την προβολή και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

14/07/2024
23:43
83' Αλλαγή για τους τυπικά γηπεδούχους

Ο Λε Νορμάν άφησε τη θέση του στον Νάτσο.

14/07/2024
23:40
82' «Αγγίζει» το γκολ η Ισπανία

Μετά από καταπληκτικό συνδυασμό η μπάλα κατέληξε στον Γιαμάλ, που έκανε το πλασέ, όμως ο Πίκφορντ του είπε «όχι».

14/07/2024
23:31
73' ΓΚΟΛ για την Αγγλία 1-1

Ο Πάλμερ με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίζει.

1

14/07/2024
23:29
70' Αλλαγή για το σύνολο του Σάουθγκειτ

Ο Πάλμερ πήρε τη θέση του Μεινού.

14/07/2024
23:28
70' Τελική για τη «Φούρια Ρόχα»

Ο Ρουίθ επιχείρησε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14/07/2024
23:26
66' Αλλαγή για την Ισπανία

Ο Μοράτα άφησε τη θέση του στον Ογιαθάμπαλ.

14/07/2024
23:25
66' Μεγάλη φάση για τους τυπικά γηπεδούχους

Ο Όλμο έκανε την κάθετη μπαλιά με στόχο τον Γιαμάλ, που έκανε το πλασέ υποχρεώνοντας τον Πίκφορντ σε δύσκολη απόκρουση.

14/07/2024
23:22
64' Ευκαιρία για τα «τρία λιοντάρια»

Ο Μπέλινκγχαμ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα.

14/07/2024
23:19
61' Αλλαγή για την Αγγλία

Ο Γουότκινς πέρασε στη θέση του Κέιν.

14/07/2024
23:14
56' Διπλή τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία

Ο Γιαμάλ έκανε καταπληκτική κάθετη πάσα με αποδέκτη τον Μοράτα, ο οποίος πλάσαρε τον Πίκφορντ και ο με τον Στόουνς να διώχνει. Σε δεύτερο χρόνο ο Γουίλιαμς επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

14/07/2024
23:07
49' Νέα φάση για την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε

Ο Γιαμάλ πάσαρε στον Όλμο, ο οποίος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

14/07/2024
23:05
47' ΓΚΟΛ για την Ισπανία 1-0

Ο Γιαμάλ σύγκλινε και έδωσε στον Νίκο Γουίλιαμςμ ο οποίος με διαγώνιο σου νίκησε τον Πίκφορντ.

23:04
46' Αναγκαστική αλλαγή για τη «Φούρια Ρόχα»

Τη θέση του Ρόδρι πήρε ο Θουμπιμέντι.

14/07/2024
22:47
Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 0-0.

1

14/07/2024
22:46
45+1' Καλή στιγμή για την Αγγλία

Ο Ράις εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής με αποδέκτη τον Φόντεν, ο οποίος έκανε την προβολή και ο Σιμόν έλεγξε.

14/07/2024
22:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
14/07/2024
22:27
28' Τελική για τη «Φούρια Ρόχα»

Ο Ρουίθ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στην αντίπαλη άμυνα και κατέληξε στα χέρια του Πίκφορντ.

1

14/07/2024
22:12
13' Απειλεί η Ισπανία

Ο Γουίλιαμς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρόδρι έκανε την κεφαλιά-πάσα μέσα στην περιοχή και ο Λε Νορμάν επιχείρησε το «ψαλιδάκι», με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

1

14/07/2024
22:07
7' Χωρίς τελική ακόμα

Η Ισπανία έχει μπει καλύτερα στην αναμέτρηση, κρατάει μπάλα και προσπαθεί να απειλήσει. Η Αγγλία έχει επικεντρωθεί στα αμυντικά της καθήκοντα.

Σχηματισμός 3-4-3.

Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Πίκφορντ, με τους Γουόκερ, Στόουνς και Γκιεϊ στο κέντρο της άμυνας. Ο Σάκα αγωνίζεται ο δεξιός μπακ-χαφ και ο Σο στα αριστερά.

Στον άξονα τοποθετούνται οι Ράις και Μέινου. Στην επιθετική γραμμή βρίσκονται οι Φόντεν και Μπέλινγχαμ πίσω από τον προωθημένο Κέιν.

14/07/2024
21:00
Ανάλυση ενδεκάδας Ισπανίας

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Ο Σιμόν βρίσκεται κάτω απο τα γκολπόστ, με το αμυντικό δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Λε Νορμάν και Λαπόρτ. Στο δεξί άκρο είναι ο Καρβαχάλ και στο αριστερό ο Κουκουρέγια.

Στην μεσαία γραμμή τοποθετούνται οι Ρόδρι, Ρουίθ σε ρόλο αμυντικού χαφ και λίγο πιο μπροστά ο Όλμο ως «δεκάρι». Στα... φτερά της επίθεσης είναι οι Γουίλιαμς και Γιαμάλ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφής της επίθεσης αγωνίζεται ο Μοράτα.

14/07/2024
20:50

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια - Ρόδρι, Ρουίθ - Γιαμάλ, Όλμο, Γουίλιαμς, Μοράτα.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκειτ): Πίκφορντ, Μαρκ Γκουέχι, Στόουνς, Γουόκερ, Σο, Ράις, Μέινου, Μπέλινγκχαμ, Φόντεν, Κέιν.

14/07/2024
20:40
Η πορεία μέχρι τον τελικό

Η Ισπανία βρέθηκε στον όμιλο του... θανάτου και έκανε «περίπατο», καθώς διέλυσε 3-0 την Κροατία, πάτησε την Ιταλία με το τελικό 1-0 να την αδικεί, και «καθάρισε» 1-0 την Αλβανία με τη δεύτερη εντεκάδα της. Στα νοκ άουτ «σάρωσε» 4-1 τη Γεωργία και έπειτα απέκλεισε δύο από τα μεγάλα φαβορί, την οικοδέσποινα Γερμανία (2-1, παράταση) και τη Γαλλία (2-1, κανονική διάρκεια).

Από την άλλη, η Αγγλία ξεκίνησε με νίκη 1-0 επί της Σερβίας και δύο ισοπαλίες κόντρα σε Δανία (1-1) και Σλοβενία (0-0). Στα νοκ άουτ κόντεψε να αποκλειστεί από τη Σλοβακία και την έσωσε ο Μπέλιγχαμ με ψαλιδάκι στις καθυστερήσεις πριν το τελικό 2-1, έπειτα κόντεψε να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση από την Ελβετία και την γλίτωσε αρχικά ο Σάκα με γκολάρα και στη συνέχεια ο Πίκφορντ στα πέναλτι, ενώ κόντρα στην Ολλανδία έκανε τη μοναδική πειστική της εμφάνιση, όμως και πάλι χρειάστε το απίθανο τέρμα του Γουότκινς στο 90' για να περάσει στον τελικό.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον μεγάλο τελικό του Euro 2024

Η Ισπανία αντιμετωπίζει σε λίγο (22:00) την Αγγλία στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.