Πέρασε… πάνω από τη Σκωτία και έκανε εκκωφαντική πρεμιέρα η Γερμανία

Παρασκευή, 14/6/2024 - 23:55

Γερμανία πέντε αστέρων!

Τα «πάντσερ» έκαναν εκκωφαντική πρεμιέρα στο Euro 2024, διαλύοντας με το εμφατικό 5-1 τη Σκωτία. Απολαυστική εμφάνιση από την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, η οποία έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση και έδειξε γιατί θεωρείται από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Πλουραλισμός στο σκοράρισμα και πέντε διαφορετικοί σκόρερ για τη Γερμανία, με τους Βιρτς, Μουσιάλα, Χάβερτς, Φίλκρουγκ και Τσαν να βρίσκουν δίχτυα, ενώ το γκολ της Σκωτίας ήρθε από άλλον έναν Γερμανό, αφού ο Ρίντιγκερ σκόραρε στα δίχτυα της ομάδας του.

Γερμανία-Ουγγαρία και Σκωτία-Ελβετία οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο και ενώ αύριο διεξάγεται το Ουγγαρία-Ελβετία.

*πηγή φωτογραφιών: AP

14/06/2024
23:55
Τέλος αγώνα

Η Γερμανία μπήκε με το... δεξί στον πρώτο όμιλο του Euro 2024, επικρατώντας με 5-1 της Σκωτίας.

1

14/06/2024
23:54
90+3' ΓΚΟΛ για την Γερμανία 5-1

Ο Τσαν έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1

14/06/2024
23:52
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
14/06/2024
23:48
87' ΓΚΟΛ για την Σκωτία 1-4

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ρούντιγκερ στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

1

14/06/2024
23:43
82' Αλλαγή για την Σκωτία

Σάνκλαντ αντί Κρίστι.

14/06/2024
23:42
81' Αλλαγή για την Γερμανία

Κρόος έξω, μέσα ο Τσαν.

14/06/2024
23:39
77' Αλλαγή για την Σκωτία

ΜακΚένα αντί Τίρνεϊ.

14/06/2024
23:35
74' Αλλαγή για την Γερμανία

Ο Μίλερ πήρε την θέση του Μουσιάλα.

14/06/2024
23:31
68' ΓΚΟΛ για την Γερμανία 4-0

Ο Φίλκρουγκ έκανε καταπληκτικό σουτ από την «καρδιά» της περιοχής και διεύρυνε τον δείκτη του σκορ.

1

14/06/2024
23:29
67' Διπλή αλλαγή για την Σκωτία

ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκιν έξω, μέσα οι Γκίλμουρ και ΜακΛιν.

14/06/2024
23:24
63' Αλλαγή για τα «πάντσερ»

Σανέ και Φίλκρουγκ μέσα, έξω οι Βιρτς, Χάβερτζ.

14/06/2024
23:19
57' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Βιρτς επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ήταν άστοχο.

14/06/2024
23:12
51' Απειλεί η Γερμανία

Ο Ρούντιγκερ δοκίμασε το πόδι του από μακριά και ο Γκαν απέκρουσε σε κόρνερ.

14/06/2024
23:06
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Στην σέντρα η Σκωτία.

14/06/2024
23:06
46' Μία αλλαγή για κάθε ομάδα

Γκρος αντί Άντριχ για τη Γερμανία. Χάνλεϊ αντί Άνταμς για τη Σκωτία.

14/06/2024
22:51
Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την Γερμανία να προηγείται με 3-0.

14/06/2024
22:49
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
14/06/2024
22:48
45+1 ΓΚΟΛ για την Γερμανία 3-0

Ο Χάβερτζ ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα.

1

14/06/2024
22:46
Μένει με δέκα παίκτες η Σκωτία

Ο Πόρτιους αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

1

14/06/2024
22:45
44' Πέναλτι για την Γερμανία

Σέντρα στην περιοχή, ο Γκιντογκάν έκανε την κεφαλιά, ο Γκαν έδιωξε προσωρινά, ο χαφ της Μπρασελόνα πήγε να πάρει το ριμπάουντ και ο Πόρτιους πήγε με τα δύο πόδια πάνω στον αντίπαλό του.

1

14/06/2024
22:42
40' Νέα στιγμή για τους γηπεδούχους

Ο Ρούντιγκερ έκανε την σέντρα-σουτ από πλάγια θέση, πήρε την μπάλα στην αγκαλιά του ο Γκαν.

14/06/2024
22:29
28' Τελική για τα «πάντσερ»

Ο Χάβερτζ εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή και ο αντίπαλος πορτιέρο μάζεψε.

14/06/2024
22:21
19' ΓΚΟΛ για την Γερμανία 2-0

Μετά από καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Γκιντογκάν, ο Χάβερτζ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και «έσπασε» την μπάλα στον Μουσιάλα, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Γκαν.

14/06/2024
22:12
10' ΓΚΟΛ για την Γερμανία 1-0

Ο Κίμιχ έδωσε στον Βιρτς, που έκανε το πλασέ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

1

14/06/2024
22:11
10' Χωρίς τελική ακόμα

Η Γερμανία έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πιέζει προσπαθώντας να βρει ένα γρήγορο τέρμα. Αμύνεται αποτελεσματικά η Σκωτία.