Κύπελλο Coca-Cola: Ομόνοια και ΑΕΛ το ζευγάρι του μεγάλου τελικού

Τετάρτη, 26/4/2023 - 20:59

Και τώρα... οι δύο τους!

Ομόνοια και ΑΕΛ νίκησαν Πάφο και Ολυμπιακό αντίστοιχα, «κλείνοντας» θέση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Coca-Cola.

Οι δύο ομάδες έδειξαν να το θέλουν περισσότερο, έχοντας και το πλεονέκτημα της έδρας σε ΓΣΠ και «Άλφαμεγα Stadium» και δίνουν πλέον ραντεβού για τις 3 Ιουνίου.

Οι «πράσινοι» θα βρεθούν για δεύτερη σερί χρονιά σε τελικό και θα διεκδικήσουν back-to-back το 16ο τρόπαιο τους, με τους «λέοντες» να επιστρέφουν σε τελικό μετά το 2019 και την τελευταία κατάκτηση με στόχο να τις κάνουν 8.

Ομόνοια και ΑΕΛ θα αναμετρηθούν σε τελικό για 3η φορά στην ιστορία, με τις άλλες δύο να ήταν το 1988 και το 2012, εκεί όπου είχαμε ισάριθμες «πράσινες» κατακτήσεις.

Τέλος και στα δύο γήπεδα

Η Ομόνοια νίκησε 3-1 την Πάφο, η ΑΕΛ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό και προκρίθηκαν στον τελικό κυπέλλου

0

0

26/04/2023
    20:57
    90'+6' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά, η άμυνα της Πάφου δεν έδιωξε σωστά, ο Χαραλάμπους έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1

26/04/2023
    20:50
    89' Γκολ στο «Άλφαμεγα Stadium»

Ο Μεντόσα σκόραρε με μια άψογη εκτέλεση φάουλ και δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην ΑΕΛ λίγο πριν το φινάλε

0

26/04/2023
    20:40
    79' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα στον Κασάμα, αυτός δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1

26/04/2023
    20:21
    61' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Μπασιρού βρήκε ωραία τον Κακουλλή στην περιοχή, αυτός δοκίμασε να απειλήσει από διαγώνια δεξιά, με τον Ίβουσιτς να κλείνει σωστά τη δική του γωνιά και να διώχνει σε κόρνερ

26/04/2023
    20:15
    53' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Τζάλμα εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Τεϊσέιρα έπιασε την κεφαλιά, ο Ρόμο έκανε την προβολή από κοντά και της άλλαξε πορεία, με τον Μολ να αποκρούει εξαιρετικά και να σώζει

26/04/2023
    20:07
    46' Έναρξη β' μέρους στο «Άλφαμεγα Stadium»

Με τους ίδιους η ΑΕΛ, Κα αντί Χαραλάμπους για τον Ολυμπιακό

26/04/2023
    20:06
    46' Επανέναρξη στο ΓΣΠ

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

26/04/2023
    19:50
    Ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium»

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το παιχνίδι και το 0-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα του πρώτου μέρους.

Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν από 1-2 καλές στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν στόχο.

Ο αγώνας θυμίζει τον πρώτο στο «Μακάρειο», με την ΑΕΛ και τον Ολυμπιακό να ψάχνουν γκολ για να φτάσουν πιο κοντά στην πρόκριση.

0

26/04/2023
    19:48
    Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Οι δύο ομάδες είχαν από... μισό καλό ημίχρονο και πέτυχαν από ένα γκολ.

Η Πάφος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βαλακάρι, ενώ στη συνέχεια είχε κι άλλες στιγμές για περισσότερα γκολ.

Από το 20λεπτο και έπειτα η Ομόνοια ανέβασε στροφές και ισορρόπησε, καταφέρνοντας να φέρει το ματς με τον Ντίσκερουντ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

0

26/04/2023
    19:46
    45'+2' Ευκαιρία για την Πάφο

Η άμυνα της Ομόνοιας δεν απομάκρυνε σωστά, ο Βαλακάρι κατέβασε μπάλα και έκανε το σουτ στην περιοχή, με τον Φαμπιάνο να λέει ξανά «όχι»

26/04/2023
    19:34
    34' Γκολ στο ΓΣΠ

Η Ομόνοια ισοφαρίζει την Πάφο και φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Ανσαριφάρντ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ντίσκερουντ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

26/04/2023
    19:29
    29' Καλή στιγμή για την Πάφο

Ο Ζάιρο βγήκε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γιούστε και άλλαξε πορεία, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα

26/04/2023
    19:24
    24' Απειλεί η Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, Σράντι και Λέτσιας δεν μπόρεσαν να βρουν τη μπάλα, κάτι που κατάφερε ο Παναγιώτου με τρίτη προσπάθεια και την έστειλε λίγο έξω

26/04/2023
    19:19
    19' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό

Ο Καλίλι επιχείρησε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, από πλάγια θέση αριστερά, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο και να περνάει έξω

26/04/2023
    19:18
    17' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Τζάλμα δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού

26/04/2023
    19:12
    13' Γκολ στο ΓΣΠ

Η Πάφος προηγείται της Ομόνοιας και ανοίγει το σκορ. Βαλακάρι και Αμπντουραχίμι έπαιξαν εξαιρετικά το 1-2 και ο πρώτος πλάσαρε ιδναικά για το 0-1

26/04/2023
    19:12
    12' Πρώτη καλή στιγμή στο «Άλφαμεγα Stadium»

η ΑΕΛ είναι αυτή που απειλεί πρώτη, με τον Μεντόζα να δοκιμάζει απευθείας εκτέλεση κόρνερ και τον Μολ στο δεύτερο δοκάρι να διώχνει δύσκολα σε νέο κόρνερ

0

26/04/2023
    19:04
    4' Πρώτη φάση στο ΓΣΠ

Η Πάφος είναι αυτή που απειλή πρώτη, με τον Χότσκο να πιάνει ένα ξερό δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα και να σώζει

26/04/2023
    19:00
    1' Σέντρα και στο «Άλφαμεγα Stadium»

Η ΑΕΛ έχει την πρώτη κατοχή

26/04/2023
    18:59
    1' Έναρξη στο ΓΣΠ