Φουριόζα Ιταλία, «σκότωσε» το Βέλγιο και έφυγε για τετράδα (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Παρασκευή, 2/7/2021 - 23:56

Η Ιταλία είναι στα ημιτελικά του Euro 2020!

H «Σκουάντρα Ατζούρα» επικράτησε με 2-1 του Βελγίου στον προημιτελικό και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό με το γκολ του Νικολά Μπαρέλα, ενώ το 2-0 ήρθε στο 44ο λεπτό με το γκολ του Ινσίνιε. Για το Βέλγιο μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λουκάκου από το σημείο του πέναλτι.

Παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει καθ' όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο όπως αναμενόταν, το Βέλγιο κέρδισε αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης απέναντι στους Ιταλούς.

Η Ιταλία στις 6 Ιουλίου θα πάει στο Λονδίνο για να αντιμετωπίσει στο Γουέμπλεϊ την Ισπανία στον πρώτο ημιτελικό στις 22:00 (ώρα Κύπρου). Θυμίζουμε πως η «Λα Ρόχα» προκρίθηκε στον ημιτελικό αφού επικράτησε της Ελβετίας στη διαδικασία των πέναλτι με 3-1

23:49
90' Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-1 για την Ιταλία.

02/07/2021
23:49
90' Τελευταία αλλαγή για την Ιταλία

Τολόι στο παιχνίδι αντί του Κιέζα.

02/07/2021
23:42
84' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο

Ατομική ενέργεια από τον Ντοκού, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

02/07/2021
23:37
79' Ξανά διπλή αλλαγή για τους Ιταλούς

Μπεράρτι αντί του Ινσίνιε

Έμερσον αντί του τραυματία Σπινατζόλα

02/07/2021
23:32
74' Δύο αλλαγές η Ιταλία, μια το Βέλγιο

Πρετ αντί Τσαντλί ο οποίος τραυματίστηκε μόλις μπήκε.

Βεράτι εκτός για να μπει ο Κριστάντε.

Ιμόμπιλε εκτός για να μπει ο Μπελότι.

02/07/2021
23:29
71' Μοναδική στιγμή για τους Βέλγους

Τεράστια ευκαιρία για το Βέλγιο με τον Λουκάκου να μην μπορεί να πετύχει τη μπάλα με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση.

02/07/2021
23:27
69' Διπλή αλλαγή για το Βέλγιο
  • Τίλεμανς εκτός για να μπει ο Μέρτενς
  • Μενιέρ εκτός για να μπει ο Τσαντλί
02/07/2021
23:19
61' Τεράστια ευκαιρία για τους Βέλγους

Εξ επαφής ο Λουκάκου στέλνει τη μπάλα στα πόδια του Σπινατζόλα.

02/07/2021
23:14
54' Προσπαθεί να αντιδράσει το Βέλγιο

Το Βέλγιο έχει την κατοχή, με το ρυθμό του ματς να έχει πέσει. Όπως ήταν αναμενόμενο οι Βέλγοι θα αυξήσουν την πίεση τους για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

02/07/2021
23:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

02/07/2021
22:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Μπροστά στο σκορ με 2-1 η Ιταλία.

02/07/2021
22:47
45+2' Γκολ για το Βέλγιο

Εύστοχος ο Λουκάκου από το σημείο του πέναλτι και βάζει τους Βέλγους ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

02/07/2021
22:45
45' Πέναλτι για το Βέλγιο

Ο Ντι Λορέντζο ανέτρεψε τον Ντοκού και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

02/07/2021
22:44
44' Γκολ ξανά για την Ιταλία

Ο Ινσίνιε με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Κουρτουά και διαμόρφωσε το 2-0 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

02/07/2021
22:41
41' Νέα ευκαιρία για την Ιταλία

Ο Κιέζα σουτάρει αλλά η μπάλα περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουρτουά.

02/07/2021
22:31
31' Γκολ για την Ιταλία

Πανέμορφη ενέργεια του Μπαρέλα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ και νίκησε τον Κουρτουά.

02/07/2021
22:26
26' Σειρά της Ιταλίας να απειλήσει

Ο Κιέζα κάνει ατομική προσπάθεια και σουτάρει, όμως η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Κουρτουά.

02/07/2021
22:25
25' Νέο... στοπ από τον Ιταλό τερματοφύλακα

Πάλι ο Ντοναρούμα σώζει την Ιταλία από το γκολ, αφού διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του Λουκάκου.

02/07/2021
22:23
Στο γήπεδο και ο πρόεδρος της ΚΟΠ

Ο κ.Κούμας βρίσκεται στο Μόναχο με την ιδιότητα του μέλους της Εκτελεστικής Επιτροπής της UEFA.

02/07/2021
22:22
22' Σώζει την Ιταλία ο Ντοναρούμα

Τρομερό σλάλομ του Ντε Μπρόινε αλλά το σουτ του σταματάει από τον Ιταλό τερματοφύλακα.

02/07/2021
22:10
10' Καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά

Στα πρώτα πέντε λεπτά το Βέλγιο ήταν συνεχώς στην αντίπαλη περιοχή, ενώ η Ιταλία απλά προσπαθούσε να οργανωθεί και περίμενε. Στη συνέχεια, οι Ιταλοί ανέβασαν το ρυθμό τους και τις γραμμές τους και κέρδισαν πολύτιμα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

02/07/2021
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Μόναχο

Στη σέντρα το Βέλγιο.

02/07/2021
21:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Ανάκρουση των εθνικών ύμνων και όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.

02/07/2021
21:55
Περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά η Ισπανία

Η «Λα Ρόχα» απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι την Ελβετία με 3-1 και εξασφάλισε θέση στους «4». Ο νικητής του αποψινού παιχνιδιού θα τεθεί απέναντι στους Ισπανούς στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης στις 6 Ιουλίου στις 22:00 στο Γουέμπλεϊ.

02/07/2021
20:40

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόγκεν, Μενιέρ, Βίτσελ, Τίλεμανς, Τ.Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Ντόκου, Λουκάκου

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Σπινατζόλα, Κιελίνι, Μπονούτσι, Ντι Λορέντζο, Ζορζίνιο, Βεράτι, Μπαρέλα, Ινσίνιε, Κιέζα, Ιμόμπιλε

02/07/2021
20:36
Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Πρώτος βοηθός: Τόμας Κλάτσνικ (Σλοβενία)
Δεύτερος βοηθός: Άντραζ Κόβατσιτς (Σλοβενία)
Τέταρτος: Φερνάντο Ραπαλίνι (Αργεντινή)
VAR: Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία)

02/07/2021
20:32
Η παράδοση

Έξι φορές σε επίσημες αναμετρήσεις έχουν τεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες, με το Βέλγιο να μετρά μία νίκη, η Ιταλία τρεις ενώ δύο ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Τελευταία φορά ήταν στο Euro του 2016 όταν η Ιταλία επικράτησε 2-0 του Βελγίου έχοντας σκόρερ τους Τζακερίνι, Πέλε, οι οποίοι δεν είναι πλέον στην αποστολή.