Έσπασε το σερί του ΑΠΟΕΛ ο Άρης και… έπιασε κορυφή (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 25/11/2023 - 21:03
ΣΟΥΜΑΝΣΚΙ

Έσπασε το σερί των επτά νικηφόρων αγώνων του ΑΠΟΕΛ ο Άρης και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το… στραβοπάτημα στο ματς με την Καρμιώτισσα.

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 1-0 των «γαλαζοκιτρίνων» στο «Άλφαμεγα Stadium» για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα το οποίο προκαλεί… ταραχή στα ψηλά. Ο Άρης βρίσκεται πλέον στην κορυφή με 26 βαθμούς, όσους έχει και ο ΑΠΟΕΛ στην δεύτερη θέση, ενώ η Πάφος έχει τους ίδιους πόντους στην 3η θέση!

Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος «φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη», αφού έλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες, ενώ σημειώθηκαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και ως κατ’ επέκταση διακοπές.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα και ο Άρης κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Ο Ζέφτε Βιτάλ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μπαμπίκα και ο Σέρβος ρέφερι έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Σουμάνσκι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0. Μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν προέκυψε κάποια σημαντική ευκαιρία και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το πολύτιμο γι’ αυτούς τρίποντο.

Στα αξιοσημείωτα, ο Εφραίμ δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες στο δεύτερο μέρος και έτσι αποβλήθηκε στο 90’+8. Θα χάσει είτε το ματς με τη Δόξα, είτε το μεθεπόμενο με την ΑΕΖ.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, ο Άρης θα αναμετρηθεί με την ΑΕΛ (4/12), ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει τη Δόξα (3/12). Υπενθυμίζουμε ωστόσο πως η ομάδα της Λεμεσού την ερχόμενη Πέμπτη (30/11) θα αγωνιστεί με τη Ρέιντζερς εκτός έδρας, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

25/11/2023
21:04
90'+8 Τέλος του αγώνα.
25/11/2023
21:01
90'+8 Δεύτερη κίτρινη στον Εφραίμ

Επικίνδυνο φάουλ του Εφραίμ στον Μπράουν και δέχεται την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) ο Κύπριος ποδοσφαιριστής.

25/11/2023
20:59
90'+5 Κίτρινη στον Σπιλέφσκι

Διαμαρτυρήθηκε ο προπονητής του Άρη για κόκκινη στον Πέτροβιτς με τον Σέρβο ρέφερι να του δείχνει κάρτα.

25/11/2023
20:58
90'+4 Κίτρινη στον Πέτροβιτς για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κοκόριν.
25/11/2023
20:55
90'+1 Κίτρινη στον Μπαμπίκα.
25/11/2023
20:54
90' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
25/11/2023
20:54
90' Αλλαγή για τον Άρη, μέσα ο Σανέ, εκτός ο Μπαμπίκα.
25/11/2023
20:54
90' Κίτρινη στον Καζού για... κοκορομαχίες.
25/11/2023
20:51
87' Έτσι το πανηγύρισε ο 19χρονος σκόρερ
ΣΟΥΜΑΝΣΚΙ
25/11/2023
20:43
79' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Εντονγκαλά, μέσα ο Κβιλιτάια.

25/11/2023
20:37
74' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Ο Σουμάνσκι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι! 1-0 για τους γηπεδούχους.

25/11/2023
20:36
73' Πέναλτι για τον Άρη

Ο Σέρβος διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για φάουλ του Ζεφτέ στον Μπαμπίκα. Κίτρινη στον Εφραίμ για διαμαρτυρίες.

25/11/2023
20:35
72' Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο δεύτερο μέρος

Ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μπράουν το σουτ του οποίου κατέληξε ψηλά έξω, ενώ θα μπορούσε για καλύτερη επιλογή ο παίκτης των γηπεδούχων.

25/11/2023
20:32
68' Kαλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Συρτό σουτ του Σεμπάκ μετά από ετκεέλση κόρνερ, στα σώματα η μπάλα.

25/11/2023
20:28
65' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Εκτός ο Στρούσκι, μέσα ο Μπράουν για τον Άρη.

Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, εκτός ο Μαρκίνιος, μέσα ο Εφραίμ.

25/11/2023
20:27
64' Κίτρινη στον Τομανέ.
25/11/2023
20:24
61' Άναψαν καπνογόνα με την έναρξη δευτέρου ημιχρόνου οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ και έστησαν το δικό τους πάρτι
25/11/2023
20:21
58' Αλλαγές για τον Άρη

Εκός οι Μπαμπίκα-Μαγιαμπέλα, Μέσα οι Σουμάνσκι-Σαβό

25/11/2023
20:16
53' Πρώτη απειλή από τον ΑΠΟΕΛ

Προσπάθησε να... σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Σαρφό αφού ήταν μαρκαρισμένος, μάζεψε εύκολα ο Βανά Άλβες.

25/11/2023
20:09
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
25/11/2023
20:09
25/11/2023
19:51
45'+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου. 0-0 στο «Άλφαμεγα Stadium»
25/11/2023
19:50
45'+3 Κίτρινη στον Στρούσκι

Ο παίκτης του Άρη ήταν στο όριο και έτσι θα χάσει είτε το επόμενο ματς με την ΑΕΛ είτε το μεθεπόμενο με την ΑΕΚ.

25/11/2023
19:48
45' Τρια λεπτά ο επιπλέον χρόνος

Ημίχρονο στο άλλο παιχνίδι της ημέρας: Πάφος-Οθέλλος 0-0

25/11/2023
19:45
43' Καλή προϋπόθεση για τον Άρη

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σόκε έπιασε την κεφαλιά ωστόσο ο Κοκόριν δεν πρόλαβε για την προβολή.

25/11/2023
19:43
41' Κίτρινη στον Κοσταντίνοφ.

Τράβηξε τον Κοκόριν ενώ έφευγε στην αντεπίθεση ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ.

25/11/2023
19:42
40' Λήξη... συναγερμού για τον Άρη

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σαρφό, στο τοίχος η μπάλα και απομακρύνθηκε.

25/11/2023
19:40
38' Κίτρινη στον Στρούσκι

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ μετά από μαρκάρισμα του παίκτη του Άρη στον Μαρκίνιος.

25/11/2023
19:37
35' Στο 50%-50% η κατοχή της μπάλας!
25/11/2023
19:29
27' Στιγμές από το παιχνίδι
25/11/2023
19:26
24' Απαντά στις ευκαιρίες ο Άρης

Μακρινό φαλτσαριστό σουτ από τον Μαγιαμπέλα, λίγο πάνω από την εστία του Μπέλετς η μπάλα.

25/11/2023
19:24
22' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Λανθασμένο διώξιμο από τον Μουσούντα, ο Μαρκίνιος έπιασε το... ριμπάουντ, δοκίμασε το σουτ στην κίνηση το οποίο κατέληξε μόλις δίπλα από την εστία του Βανά.

25/11/2023
19:20
18' Πολύ δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
25/11/2023
19:17
15' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι

Ο Σόκε έπιασε το μακρινό σουτ, μάζεψε εύκολα ο Μπέλετς.

25/11/2023
19:12
Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με αρκετά μαρκαρίσματα και διακοπές. Κίτρινη στον Κοκόριν για φάουλ στον Σαρφό. Καμία ευκαιρία μέχρι στιγμής.

25/11/2023
19:10
9' Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα

Ο διαιτητής είδε την φάση από το on field review και έδειξε κίτρινη κάρτα αφού έκρινε πως δεν ήταν επικίνδυνο το μαρκάρισμα ώστε να δείξει κόκκινη κάρτα.

25/11/2023
19:09
7' Στο VAR ο Σέρβος διαιτητής

Ελέγχεται ενδεχόμενη κόκκινη κάρτα στον Μαγιαμπέλα για πάτημα στον Μαρκίνιος.

25/11/2023
19:02
1' Έναρξη του αγώνα.
25/11/2023
18:56
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Άρχισε ψιλόβροχο στην Λεμεσό.
25/11/2023
18:36
«Είναι όλα μαθήματα στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα να μεγαλώσει»

Ο εκπρόσωπος Τύπου του Άρη, Κώστας Παπαδόπουλος, παραχώρησε δηλώσεις στην Cytavision πριν τη σέντρα: «Αυτά τα χαστούκια (σ.σ. ήττα από Καρμιώτισσα) ίσως βγουν σε καλό γιατί σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα. Δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα, κρατάμε όσα πρέπει να βλέπουμε το αποψινό παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι είναι δύσκολο να έχεις απαιτήσεις σε Κύπρο και Ευρώπη, το διαπιστώνουμε. Κάποιες φορές αντιδράσαμε σωστά, κάποιες όχι. Είναι όλα μαθήματα στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα να μεγαλώσει. Οφείλουμε να κρατήσουμε τα θετικά. Είναι ένα παιχνίδι που περιμένουν όλοι οι φίλαθλοι, είναι δελεαστικό ζευγάρι. Ελπίζουμε να γίνει ένα καλό παιχνίδι, ελπίζουμε να παίξουμε σύμφωνα με τις πραγματικές μας δυνατότητες».

Για τους Μπρόρσον-Μπένγκτσον: «Είναι προβλήματα τελευταίας στιγμής, είναι με ίωση και οι δύο. Θεωρούμε πως θα προλάβουν το ματς της Πέμπτης».

25/11/2023
18:27
Η κατάσταση του Κβιλιτάια

Ο Γεωργιανός επιθετικός βρίσκεται εκτός ενδεκάδες λόγω μικροενοχλήσεων, γι' αυτό και το τεχνικό επιτελείο δεν ήθελε να ρισκάρει με την περίπτωση του. Ο Κβιλιτάια ενδέχεται να κληθεί να βοηθήσει ως αλλαγή, αν του το επιτρέπει η κατάσταση του και αν ο Ντομίνγκες πάρει το πράσινο φως από το ιατρικό τιμ και τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή.