Τρομερός Άρης, έριξε «τεσσάρα» και... κράτησε μαζί του την ΑΕΚ στο -4 (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 20/3/2023 - 18:56

Άρης για να... γουστάρεις!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε με 4-0 της ΑΕΚ στο «Άλφαμεγα Stadium», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Με μια πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια σπουδαία νίκη και έδωσε συνέχεια στην ανοδική πορεία, πιάνοντας τη σημερινή αντίπαλο στη βαθμολογία και φτάνοντας πλέον στο -4 από την κορυφή.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα της Λάρνακας, η οποία δέχθηκε άλλη μια ήττα και έχασε νέο έδαφος από τον ΑΠΟΕΛ, αφού έμεινε στο -4, έχοντας πλέον και «συγκάτοικο» στη 2η θέση.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Κακόριν (10'), Γκομίς (65'), Μπαμπίκα (74') και Μαγιαμπέλα (89').

Ακολουθεί διακοπή, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Κύπρου και έπειτα, την 3η αγωνιστική των play-off, ο Άρης φιλοξενείται τυπικά από τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium» και η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα».

20/03/2023
19:53
Το... τρίτο ημίχρονο
20/03/2023
18:56
Τέλος του αγώνα

Ένας τρομερός Άρης «διέλυσε» και... έπιασε την ΑΕΚ στη βαθμολογία, μένοντας αμφότεροι πλέον στο -4 από την κορυφή

0

20/03/2023
18:54
+2 λεπτά καθυστερήσεις
20/03/2023
18:52
89' Και τέταρτο γκολ για τον Άρη

Ο Μαγιαμπέλα πήρε ωραία μπαλιά και με δυνατό σουτ στην περιοχή, «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0

20/03/2023
18:37
74' Σκοράρει ξανά ο Άρης, 3-0

Μετά από κλέψιμο στην άμυνα, ο Μπαμπίκα με εξαιρετική προσπάθεια ξέφυγε στην αντεπίθεση, κανένας δε μπόρεσε να τον φτάσει, πέρασε και τον Πίριτς για να πλασάρει σε κενό τέρμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του

20/03/2023
18:28
65' Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Έξω Γκομίς, Μπέγκτσον και μέσα Μπρόρσον, Μαγιαμπέλα

20/03/2023
18:21
57' Γκολ για τον Άρη, 2-0

Μετά από λάθος του Τρισκόφσκι στη μεσαία γραμμή, ο Κακόριν πήρε και έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Γκομίς, αυτός βγήκε μόνος απέναντι στον Πίριτς και πλάσαρε ιδανικά, δίνοντας «γερό» προβάδισμα στην ομάδα του

0

20/03/2023
18:17
54' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να κοντράρει στο κεφάλι του Μουσούντα και να περνάει σε κόρνερ

20/03/2023
18:08
46' Έναρξη β' μέρους

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους ποδοσφαιριστές

20/03/2023
17:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο Άρης είναι καλύτερος στα πρώτα 45 λεπτά του ματς και δικαίως προηγείται με 1-0 της ΑΕΚ.

Μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, ενώ μοιάζει να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, ψάχνοντας πλέον διαχείριση και ένα δεύτερο τέρμα.

Ανούσια κατοχή της μπάλας έχει η ομάδα της Λάρνακας, η οποία δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και ενώ στην άμυνα δείχνει ευάλωτη και χρειάζεται πλέον αντίδραση.

0

20/03/2023
17:40
39' Καλή φάση για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τρισκόφσκι έκανε την πισινή κεφαλιά για τον Άλτμαν, ο οποίος ήταν έτοιμος να εκτελέσει και ο Μουσούντα πρόλαβε σωτήρια να βάλει την κόντρα

20/03/2023
17:38
37' Ακυρώνεται γκολ του Άρη

Οι γηπεδούχοι βγήκαν εκ νέου γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Γκομίς να δίνει ωραία πάσα για τον Μπαμπίκα, ο οποίος πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά, όμως ήταν λίγο πιο μπροστά και το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ

0

20/03/2023
17:34
33' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από λάθος του Μουσούντα, ο Φαράζ πήρε τη μπάλα και δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Βανά να μπλοκάρει σταθερά

20/03/2023
17:19
17' Νέα καλή στιγμή

Ο Πηλέας δοκίμασε ένα καλό σουτ, από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

20/03/2023
17:17
16' «Άγγιξε» και δεύτερο τέρμα ο Άρης

Σε μια πανομοιότυπη φάση, αυτή τη φορά οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Κακόριν να στρώνει δεξιά για τον Μπαμπίκα, το σουτ του οποίο πέρασε λίγο έξω

20/03/2023
17:11
10' Γκολ για τον Άρη

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Μπαμπίκα έδωσε δεξιά στον Κακόριν κι αυτός με δεξί διαγώνιο σουτ, τελείωσε υποδειγματικά τη φάση, ανοίγοντας το σκορ

0

20/03/2023
17:06
4' Νωρίς η πρώτη κάρτα

Ο Άλτμαν τράβηξε τον Γκομίς από τη φανέλα, στην προσπάθεια του να βγει στην αντεπίθεση, και αντίκρισε την κίτρινη

20/03/2023
17:02
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα προχώρησε σε πολλές αλλαγές, οκτώ στο σύνολο, σε σχέση με τον ευρωπαϊκό αγώνα κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Στην εστία θα είναι ο Πίριτς, έχοντας για κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Γκονζάλεθ και Μιλίτσεβιτς. Δεξί μπακ θα είναι ο Ροσάλες και αριστερό ο Γκαρσία.

Στο χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Σανχούρχο και Πονς, με τους Φαράζ και Άλτμαν να παίρνουν θέση στα δύο φτερά.

Δίδυμο στην επίθεση οι Τρισκόφσκι και Λόπες, με τον αρχηγό της ΑΕΚ να κινείται λίγο πιο πίσω.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Γκρόμοφ, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς, Γιάκολιτς, Μάμας, Νίκολιτς

0

20/03/2023
15:45
Ανάλυση ενδεκάδας Άρη

Την ίδια ενδεκάδα και σε σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσει την ομάδα του ο Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Βανά, με τους Γιαγκό και Πηλέα στα δύο άκρα της άμυνας και τους Μουσούντα-Μποακί δίδυμο στα στόπερ.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Σόκε και Στρούσκι και στα φτερά οι Μπαμπίκα και Μπένγκτσον.

Δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης οι Κακόριν και Γκομίς.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Σικόρσκι, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Μονέ Πακέ

20/03/2023
15:40

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον, Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι, Μουσούντα, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Γκαρθία, Πονς, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Άλτμαν, Λόπες.

15:30
«Διπλό» στο... ουδέτερο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ο αντίστοιχος αγώνας του στην κανονική διάρκεια, έγινε στο γήπεδο της Λάρνακας, το οποίο τότε ο Άρης χρησιμοποιούσε ως έδρα μέχρι τα εγκαίνια του «Άλφαμεγα Stadium» και κυρίως λόγω της τραγικής κατάστασης του Τσιρείου.

Σε ένα παιχνίδι που έγινε στις 9 Οκτωβρίου 2022 και αφορούσε την 6η αγωνιστική, οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν το «διπλό».

Τρισκόφσκι (23') και Ρόμο (73') πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας, ενώ για την «ελαφρά ταξιαρχία» ισοφάρισε προσωρινά ο Κακόριν (32').

20/03/2023
15:25
Διαφορά μια θέσης και τριών βαθμών

Σε απόσταση... αναπνοής οι δύο ομάδες.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στη 2η θέση με 57 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 18 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Ο Άρης βρίσκεται στην 3η θέση με 54 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 15 νίκες, 9 ισοπαλίες και 3 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
20/03/2023
15:20
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Άλφαμεγα Stadium»

Στις 17:00 Άρης και ΑΕΚ κοντράρονται στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta