«Τούμπαρε» την Ομόνοια στο… χωράφι του Τσιρείου ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/9/2022 - 20:58

Με φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο… χωράφι του Τσιρείου για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπρούνο (14’) από το σημείο του πέναλτι, όμως οι γηπεδούχοι είχαν την… απάντηση με τον Πίττα (63’). To νικητήριο γκολ για την ομάδα του Καταλά ήρθε από τον Ζράντι (83’).

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά πήραν προβάδισμα στην πρώτη τους τελική προσπάθεια και στη συνέχεια οπισθοχώρησαν. Ο Απόλλωνας μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να ανέβει και δημιούργησε ξεκάθαρες ευκαιρίες, εκμεταλλευόμενος τους… χώρους που τους έδωσαν οι φιλοξενούμενοι, χωρίς όμως να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. «Μοιραίος» για τους Λεμεσιανούς ο Πίττας ο οποίος έχασε πέναλτι και είχε και δοκάρι.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η ομάδα του Καταλά παρέμεινε ψηλά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Ομόνοια προσπαθούσε να κάνει τη… ζημιά στις αντεπιθέσεις. Οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν με τον Πίττα, με το παιχνίδι στη συνέχεια να είναι ανοικτό και για τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να… χαμογελάει στο τέλος βρίσκοντας δεύτερο γκολ.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας συνεχίζει… αλάνθαστος φτάνοντας στους εννέα βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε τη δεύτερη ήττα μέσα στη σεζόν και παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.

Την ερχόμενη, τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Απόλλωνας φιλοξενεί στο Τσίρειο τη Νέα Σαλαμίνα, με την αναμέτρηση -για την ώρα- να είναι ορισμένη το Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου στις 21:00. Με τη σειρά της η ομάδα του Νιλ Λένον, επιστρέφει στο ΓΣΠ για να φιλοξενήσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου (18/09 - 20:00).

11/09/2022
21:25
Το... τρίτο ημίχρονο

Όσα λέχθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στη Λεμεσό.

11/09/2022
20:58
Τέλος στο Τσίρειο, νίκη με 2-1 για τον Απόλλωνα

Τεράστιας σημασίας ανατροπή για τους περσινούς πρωταθλητές κόντρα στους περσινούς κυπελλούχους.

0

11/09/2022
20:53
90' Επιπλέον τέσσερα λεπτά για το τέλος

Μπροστά με 2-1 ο Απόλλωνας.

11/09/2022
20:52
89' Δεύτερο δοκάρι για τον Απόλλωνα

Στην περιοχή ο Πίττας έκανε το πλασέ, η μπάλα ξανά στο δοκάρι.

11/09/2022
20:47
83' Γκολ για τον Απόλλωνα

Μακρινό σουτ του Ζράντι, νικά τον Φαμπιάνο και μπροστά οι Λεμεσιανοί.

0

11/09/2022
20:46
82' Άτυχη στιγμή για τον Κούσουλο

Ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε από την αναμέτρηση. Τη θέση του θα πάρει ο Μιξ Ντίσκερουντ.

11/09/2022
20:43
80' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Αλεσάμι αντί του Γιόστεν.

11/09/2022
20:35
72' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Μπρούνο και ο Κασάμα παραχωρούν τη θέση τους στους Λοΐζου και Παπουλή αντίστοιχα.

11/09/2022
20:29
66' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ζράντι και Ρέθιο στο γήπεδο αντί των Χάμπου και Μπα.

Ντεμπούτο για τον Ισπανό άσο του Απόλλωνα.

11/09/2022
20:26
63' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

0

11/09/2022
20:24
61' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Μπέζους μπαίνει αντί του Ανσαριφάρντ και ο Κούσουλος αντί του Χάμπου.

11/09/2022
20:22
59' Τελική για την Ομόνοια

Στην αντεπίθεση ο Ανσαριφάρντ, έστρωσε στον Μπρούνο, όμως το σουτ του από το ύψος της περιοχής πέρασε ψηλά έξω.

11/09/2022
20:21
58' Aλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Ογκεντά πέρασε αντί του Σαχάρ.

11/09/2022
20:15
52΄Απειλεί η Ομόνοια

Ο Κασάμα έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, όμως ο Γιοβάνοβιτς δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε τον κίνδυνο.

11/09/2022
20:08
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

Ο Β.Γιοβάνοβιτς έδωσε τη θέση του στον Φιλιώτη. Με τους ίδιους έντεκα ο Λένον.

11/09/2022
19:50
Ημίχρονο στη Λεμεσό, 1-0 μπροστά η Ομόνοια

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο Τσίρειο, στην αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, με την Ομόνοια να προηγείται του Απόλλωνα με 1-0 χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο στο 14ο λεπτό.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά πήραν προβάδισμα στην πρώτη τους τελική προσπάθεια και στη συνέχεια οπισθοχώρησαν. Ο Απόλλωνας μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να ανέβει και δημιούργησε ευκαιρίες, εκμεταλλευόμενος τους… χώρους που τους έδωσαν οι φιλοξενούμενοι, χωρίς όμως να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. «Μοιραίος» για τους Λεμεσιανούς ο Πίττας ο οποίος έχασε πέναλτι και είχε και δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λεμεσιανοί μοιάζει δεδομένο πως θα συνεχίσουν να πιέζουν ψάχνοντας το γκολ. Αυτό ίσως δώσει χώρους στην Ομόνοια να κάνει τη… ζημιά στην αντεπίθεση.

0

11/09/2022
19:48
45+1' Άστοχη εκτέλεση για τον Απόλλωνα

Κάκιστη εκτέλεση του Πίττα, στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία, παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια.

0

11/09/2022
19:46
45' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Μαρκάρισμα του Μίλετιτς στον Β.Γιοβάνοβιτς, με τον διαιτητή να καταλογίζει το φάουλ.

11/09/2022
19:33
31' Τεράστια στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Κολ μπήκε στην περιοχή, «άδειασε» 1-2 αντιπάλους και έκανε το πλασέ, όμως ο Μάθιους προ γραμμής τέρματος έσωσε την Ομόνοια από σίγουρο γκολ.

11/09/2022
19:27
25' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Κάθετη του Σαχάρ, ο Πίττας απέναντι από τον Φαμπιάνο, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

11/09/2022
19:23
22' Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τον Απόλλωνα

Μακρινό σουτ του Γιόστεν, έξω η μπάλα.

11/09/2022
19:15
14' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος ο Μπρούνο, ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

a

11/09/2022
19:13
11' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ανατροπή του Ανσαριφάρντ, παράβαση δείχνει ο Κροάτης ρεφ. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

a

11/09/2022
19:10
Για γέλια και για κλάματα η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου

Γήπεδο τριτοκοσμικής χώρας φανερώνει ο αγωνιστικός χώρος του Τσιρείου. Τεράστιες οι ευθύνες των υπεύθυνων. Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει κάποιος τραυματισμός.

σ

11/09/2022
19:01
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ομόνοια.

11/09/2022
18:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις πράσινες με λευκό ριγέ εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις γαλάζιες με μαύρο σορτσάκι ο Απόλλωνας.

11/09/2022
18:50
Φανούριος: «Κάποιοι επέλεξαν να έχουν περισσότερο κόσμο στις συναυλίες»

Ο εκπρόσωπος τύπου των πρωταθλητών, Φανούριος Κωνσταντίνου, μίλησε στη Cytavision πριν την έναρξη του αγώνα για το γεγονός ότι ο κόσμος του Απόλλωνα είναι πιο λίγος από ότι με την ΕΝΠ, λόγω του περιορισμού στο Τσίρειο στάδιο.

Αναλυτικά:

«Κάποιοι έχουν επιλέξει να έχουν περισσότερο κόσμο στις συναυλίες παρά στους ποδοσφαιρικούς αγώνες. Έτσι ήταν οι εντολές της αστυνομίας, εμείς έπρεπε να ήμασταν τυπικοί. Από εκεί και πέρα για το παιχνίδι είναι ένας δύσκολος αγώνα. Πολλές απουσίες επιθετικά, εκεί είμαστε αποδεκατισμένοι, εφτά παίκτες είναι εκτός. Είναι ένα παιχνίδι που δεν διακυβεύεται κάτι, είναι το γόητρο. Είμαστε ο Απόλλωνας, είμαστε οι περσινοί πρωταθλητές, θέλουμε να πάρουμε και φέτος το πρωτάθλημα και ακόμη με μισή ομάδα πρέπει να κερδίσουμε».

0

11/09/2022
18:45
Δημητρίου: «Απόφαση του προπονητή για Μάταβζ»

Στην κάμερα της Cytavision μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου, λίγο πριν από το παιχνίδι της ομάδας του κόντρα στον Απόλλωνα.

Αναλυτικά:

«Προσπαθήσαμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό ώστε σήμερα η ομάδα να είναι έτοιμη. Αναμφίβολα είναι από τα παιχνίδια που θεωρούνται τριπλής παραλλαγής. Είναι πολύ νωρίς αλλά θα είναι ότι καλύτερο για την ομάδα που θα πάρει τους τρεις βαθμούς. Νιώθουμε ότι η ομάδα θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί και ευχόμαστε να χαρίσουμε τη νίκη στην ομάδα μας».

Αγωνιστικά νέα: «Δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο Μάταβζ είναι απόφαση του προπονητή, ο Κακουλλής είναι στα τελικά στάδια της αποκατάστασης του και θα δούμε αν θα προλάβει το ματς της Πέμπτης».

11/09/2022
18:40
Οι τελευταίοι πρωταθλητές

Οι δύο ομάδες είναι οι κάτοχοι των πρωταθλημάτων των δύο τελευταίων σεζόν.

Την περίοδο 2020/21 η Ομόνοια κατέκτησε τον τίτλο, ενώ πέρσι, τη σεζόν 2021/22 ο Απόλλωνας τερμάτισε στην κορυφή.

11/09/2022
18:25
Αξιοσημείωτα στοιχεία της αναμέτρησης

Για τον Απόλλωνα, στο αρχικό σχήμα βρίσκεται για πρώτη φορά ο Γιόστεν.

Από την άλλη, για την Ομόνοια, για πρώτη φορά στην ενδεκάδα είναι ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ενώ για πρώτη φορά στην αποστολή βρίσκεται ο Χούπερ.

Εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενος ο Τιμ Μάταβζ.

11/09/2022
18:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο ευρωπαϊκό αγώνα παρατάσσει την ομάδα του ο Νταβίντ Καταλά. Οι Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Αλεσάμι και Χέντι έμειναν εκτός για να πάρουν τη θέση τους οι Β.Γιοβάνοβιτς, Χάμπος, Μπα και Γιόστεν.

Ο Γιοβάνοβιτς θα βρίσκεται στο τέρμα, με τους Χάμπο, Β.Γιοβάνοβιτς και Ρομπέρζ να αποτελούν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Ο Χαμάς θα αγωνιστεί ο αριστερό φουλ-μπακ, με τον Πεϊμπερν δεξιά. Στη μεσαία γραμμή για τους «γαλάζιους» θα είναι οι Κολ και Σαχάρ, με τον Μπα ελαφρώς πιο μπροστά. Ο Πίττας με τον Γιόστεν θα βρίσκονται στην κορυφή.

Σχηματισμός 3-5-2 από τον προπονητή του Απόλλωνα. Χέντι, Βα, Ντιγκινί και Νταμπό είναι εκτός αποστολής. Οι τέσσερις ποδοσφαιριστές αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊσότο, Αρτυματάς, Φιλιώτης, Καμπράλ, Αλεσάμι, Ντανίλο, Ογκέντα, Ρέθιο, Ζράντι, Πινακάς

11/09/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, έχοντας μπροστά του τριάδα στην άμυνα, η οποία θα αποτελείται από τους Γιούστε, Μίλετιτς και Λανγκ. Ως αριστερός φουλ-μπακ θα αγωνιστεί ο Λέτσιακς, ενώ ο Μάθιους θα έχει τον ίδιο ρόλο στη δεξιά πτέρυγα.

Στη μεσαία γραμμή για την Ομόνοια θα βρίσκονται οι Χαραλάμπους, Κασάμα και Μπασιρού, ενώ ο Μπρούνο μαζί με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ θα κινηθούν στη γραμμή κρούσης, με τον Βραζιλιάνο να είναι ελαφρώς πιο πίσω.

Σχηματισμός 3-5-2 από τον Νιλ Λένον. Τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Σέριφ έκανε ο προπονητής της Ομόνοιας, με τους Γιούστε, Μπασιρού και Ανσαριφάρντ να παίρνουν τις θέσεις των Παναγιώτου, Μιξ και Μπάρκερ.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίτσος, Κούσουλος, Μιξ, Παπουλής, Λοΐζου, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Μπέζους, Χούπερ

11/09/2022
17:55

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Ρομπέρζ, Β.Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρν, Σαχάρ, Χάμπος, Κολ, Μπα, Γιόστεν Πίττας

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Γιούστε, Μίλετιτς, Λανγκ, Μάθιους, Χαραλάμπους, Μπασιρού, Κασάμα, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ

11/09/2022
17:50
Στο Τσίρειο η αποστολή του Απόλλωνα
11/09/2022
17:45
Δεν ξεκίνησαν ιδανικά στην Ευρώπη οι δύο ομάδες

Ο Απόλλωνας για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League έμεινε στο 0-0 με τη Βαντούζ στο Λίχτενσταϊν. Επόμενη υποχρέωση για τη δεύτερη αγωνιστική κόντρα στη Ντνίπρο εντός έδρας στο ΓΣΠ (15/09 - 19:45).

Από την άλλη, η Ομόνοια για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League γνώρισε τη βαριά εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σέριφ. Επόμενη υποχρέωση για τη δεύτερη αγωνιστική κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ στην Ισπανία (15/09 - 19:45).

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στη Λεμεσό

Στις 19:00 ο Απόλλωνας υποδέχεται στο Τσίρειο την Ομόνοια, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.