Τελικό: Απόλλωνας - Ανόρθωση

Κυριακή, 3/1/2021 - 21:55

Ματσάρα με τα όλα της και... νικητή τον Απόλλωνα!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με σούπερ ανατροπή 3-2 της Ανόρθωσης στο Τσίρειο, παίρνοντας μια τεράστια νίκη και ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή.

«Αυτοκτονία» μπορεί να χαρακτηριστεί η παρουσία της «Κυρίας» που είχε γερό προβάδισμα και εξαιρετική εικόνα στο πρώτο μέρος και τα χάλασε όλα στο δεύτερο, δεχόμενη άλλη μια ήττα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν η κυρίαρχος της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος, έχοντας εξαιρετική εικόνα και με τους Κβιλιτάια (10') και Χουσμπάουερ (29') πήγε στα αποδυτήρια με ένα ισχυρό προβάδισμα.

Οι ρόλοι όμως αντιστράφηκαν μετά την ανάπαυλα, με την ομάδα της Λεμεσού να ανεβάζει στροφές και να φτάνει σε μια ολική ανατροπή με δύο γκολ του Ντιγκινί (52', 73') και ένα του Ματέϊ (61') για να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην πρώτη θέση με 36 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τετάρτη (6/1, 18:00) στο ΓΣΠ από την Ομόνοια.

Η Ανόρθωση μετά τη νέα ήττα έπεσε στην 4η θέση και παρέμεινε στους 30 βαθμούς, ενώ την ερχόμενη Τετάρτη (6/1, 16:00) υποδέχεται τον Εθνικό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

03/01/2021
21:50
91' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από μελέ στην περιοχή η μπάλα έφτασε έξω στον Βργκοτς που από μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, ήταν όμως άστοχο και έφυγε έξω

03/01/2021
21:50
5 λεπτά ο έξτρα χρόνος
03/01/2021
21:35
Σχόλιο

Ανέβασε κατά κράτος την απόδοση του ο Απόλλωνας στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην ολική ανατροπή, κρατώντας πλέον το ματς στα χέρια του. Δείχνει χαμένη η Ανόρθωση που δεν μπορεί να αντιδράσει και οι ρόλοι αντιστράφηκαν

03/01/2021
21:32
73' Φέρνει τούμπα το ματς ο Απόλλωνας

Εύστοχος ο Ντιγκινί από το σημείο του πέναλτι και οι «γαλάζιοι» κάνουν την ολική ανατροπή

03/01/2021
21:31
72' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Είδε παράβαση και υπέδειξε την άσπρη βούλα ο Λούκας Σωτηρίου

03/01/2021
21:30
70' Έλεγχος στο VAR για υποψία πέναλτι

Ο Βργκοτς φαίνεται να ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Νταμπό και η φάση ελέγχεται από τον Λούκα Σωτηρίου

03/01/2021
21:26
66' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Μέσα ο Μαργκάσα, έξω ο Αμπαρτζουμιάν

03/01/2021
21:20
60' Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας

Ο Πέδρο γύρισε στην περιοχή για τον Ματέϊ που με τη μια έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2

03/01/2021
21:11
52΄Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Νταμπό σέντραρε στην περιοχή για τον Ντιγκινί, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Λόρια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2

03/01/2021
21:07
47' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Καλτσάς βρήκε τετ α τετ με τον Δημητρίου και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, με τη μπάλα να πηγαίνει στον Κβιλιτάια που με πλασέ την έστειλε λίγο έξω

03/01/2021
21:05
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
03/01/2021
20:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
03/01/2021
20:44
45' Φάση για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Γιούστε έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Λόρια απέκρουσε εύκολα

03/01/2021
20:44
45' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος
03/01/2021
20:39
39' Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Αρχικά ο Καλτσάς από τη δεξιά γωνία μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, ο Δημητρίου έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Βργκοτς έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε ξανά

03/01/2021
20:37
38' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μέσα ο Νταμπό, έξω ο Ντένιτς. Ο Γιάννης Πετράκης προχώρησε νωρίς σε αλλαγή βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται να απειλήσει

03/01/2021
20:35
36' Τελική με Κορέια

Η άμυνα του Απόλλωνα απομάκρυνε μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε έξω για τον Κορέια που έπιασε με τη μια το σουτ στέλνοντας την άουτ

03/01/2021
20:33
33' Κάρτα στον Γιαννιώτα

Σκληρό φάουλ και διαμαρτυρίες από τον Ελλαδίτη, πολλά τα λάθη των παικτών του Απόλλωνα που δείχνουν να τα έχουν «χαμένα»

03/01/2021
20:28
29' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Καλτσάς βρήκε τον Μίχα που μπήκε έξυπνα στην περιοχή και γύρισε για τον Χουσμπάουερ, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2