Τρίποντο… χρυσάφι για την Ανόρθωση, δεν λέει να σηκώσει κεφάλι ο Απόλλωνας

Κυριακή, 26/11/2023 - 21:01
ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Στάθηκε στο ύψος της η «Κυρία» στο «Άλφαμεγα Stadium».

Η Ανόρθωση επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα, στο παιχνίδι που διεξήχθη για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και μείωσε στο -2 από την κορυφή! Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού κατέγραψαν τέταρτη (!) σερί ήττα χωρίς μάλιστα να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα. Έτσι, η ομάδα του Μιλόγεβιτς παρέμεινε στο -8 από το… ρετιρέ και ψάχνει «γιατρικό» ώστε να επιστρέψει στις επιτυχίες και να ανακάμψει.

Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν μέτριο με τους Μάρκες και Τιουνέ να σημειώνουν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες. Στο δεύτερο 45λεπτο, το ματς πήρε… φωτιά αφού η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα και σημείωσε τρία (!) γκολ τα οποία σωστά ακυρώθηκαν λόγω οφσάιντ (Κορέια, Γκασαμά, Φερέιρα). Οι γηπεδούχοι στο 85’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Αρμπολέδα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Αμντουραχίμι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκασαμά δεν λάθεψε. Μετά από σέντρα του Τεχέρα, ο Ισπανός επιθετικός της «Κυρίας», έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Αρμπολέδα με κεφλαιά. Στα αξιοσημείωτα για την ομάδα της Αμμοχώστου, η αναγκαστική αλλαγή του Γκαρσία ο οποίος αποχώρησε με φορείο και η κατάσταση του θα αξιολογηθεί τις επόμενες ώρες.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Απόλλωνας θα αναμετρηθεί με τον Εθνικό (2/12) στο Δασάκι, ενώ η Ανόρθωση θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στο Δασάκι, την ίδια μέρα.

26/11/2023
21:01
90'+10 Τέλος του αγώνα! 1-0 το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου!
26/11/2023
20:54
90'+1 Ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα

Προηγήθηκε επικίνδυνο φάουλ του Κρέμτσικ στον Κάργας και έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

26/11/2023
20:49
86' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Κεφαλιά του Γκασαμά και στα δίχτυα η μπάλα για το 1-0! Φυσικά, το γκολ αφιερώθηκε από τους παίκτες των κυανόλευκων στον Φερέρ ο οποίος διαγνώστηκε με σοβαρό πρόβλημα υγείας και απουσιάζει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας του.

26/11/2023
20:48
85' Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα

Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Αμπντουραχίμι, και ο Αρμπολέδα με εκπληκτική επέμβαση σταμάτησε το σουτ.

26/11/2023
20:47
84' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός ο Τιουνέ, μέσα ο Χρυσοστόμου.

26/11/2023
20:45
82' Τεράστια προϋπόθεση για την Ανόρθωση

Ο Καστέλ έφυγε στην αντεπίθεση, προσπάθησε να δώσει στον εντελώς μόνο Τσίκο όμως η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό του Απόλλωνα.

26/11/2023
20:44
81' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Κοστάκε, μέσα ο Κρμέμτσικ.

26/11/2023
20:43
80' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Γκαρσία αποχωρεί με φορείο λόγω τραυματισμού, μέσα ο Κίκο.

26/11/2023
20:38
75' Αλλάζει την απόφαση του ο διαιτητής

Ο Μαρμούκ έκανε σκληρό φάουλ στον Βαλμπουενά και ο ρέφερι έδειξε αμέσως κόκκινη κάρτα. Μετά από έλεγχο στο VAR, άλλαξε την απόφαση του και έδειξε κίτρινη στον Μαροκινό.

26/11/2023
20:32
69' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή αφού απέφυγε κάποιους αντιπάλους, πλάσαρε όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

26/11/2023
20:29
65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Πέρετς, μέσα ο Βαλμπουενά.

26/11/2023
20:27
64' Ακυρώθηκε τρίτο γκολ της Ανόρθωσης

Σέντρα του Καστέλ, κεφαλιά του Φερέιρα όμως ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

26/11/2023
20:24
61' Κίτρινη στον Κολ

Για επικίνδυνο παίξιμο δέχθηκε κάρτα ο παίκτης του Απόλλωνα. Μάλιστα, ήταν στο όριο και θα χάσει ένα απο τα ερχόμενα παιχνίδια (Εθνικό ή Οθέλλο).

26/11/2023
20:21
58' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
26/11/2023
20:20
57' Αλλαγές για την Ανόρθωση

Εκτός οι Ουαρίς-Κορέιρα, μέσα οι Καστέλ-Τσίκο.

26/11/2023
20:17
55' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Βάργκα, μέσα ο Αμντουραχίμι.

26/11/2023
20:17
54' Ακυρώθηκε ξανά γκολ της Ανόρθωσης

Ο Γκασάμα ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε.

26/11/2023
20:15
52' Σκόραρε η Ανόρθωση, ακυρώθηκε το γκολ

Σέντρα του Ουαγκέ, εύστοχο πλασέ του Κορέια ωστόσο στην αρχή της φάσης ο Ουαγκέ ήταν εκτεθειμένος.

26/11/2023
20:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

19:51
45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου, στο 0-0 η αναμέτρηση!
26/11/2023
19:50
45'+1 Κίτρινη σε Χ.Κυριάκου και Γκαρσία.
26/11/2023
19:46
43' Καλή προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους

Οργανωμένη επίθεση από την Ανόρθωση, η μπάλα κατέληξε στον Τεχέρα ο οποίος εντελώς μόνος έπιασε το σουτ-βολίδα, στα σώματα και έξω η μπάλα.

26/11/2023
19:41
40' Δίπλα στον Φερέρ οι φίλοι της Ανόρθωσης ο οποίος διαγνώστηκε με σοβαρό πρόβλημα υγείας
26/11/2023
19:38
34' Κίτρινη στον Νταρίκουα για επικίνδυνο φάουλ στον Ουαρίς.
26/11/2023
19:36
33' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Πισινή κεφαλιά από τον Γκασαμά, πάνω από την εστία του Απόλλωνα η μπάλα.

26/11/2023
19:32
28' Νέα καλή φάση για την ομάδα της Αμμοχώστου

Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Τεχέρα, στα χέρια του Λέουβενμπεργκ η μπάλα.

26/11/2023
19:28
24' Άρχισε έντονη βροχή στην Λεμεσό!
26/11/2023
19:26
22' Αρκετές διακοπές στο ματς

Μαρκαρίσματα, ένταση και... διάθεση από τις δύο ομάδες. Πολύ καλός ο ρυθμός αν και καταγράφονται αρκετά φάουλ και διακοπές.

26/11/2023
19:18
15' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση

Σουτ-βολίδα από τον Τιουνέ, εκπληκτική απόκρουση από τον κίπερ του Απόλλωνα ο οποίος απογειώθηκε και έδιωξε.

26/11/2023
19:15
12' Έτσι υποδέχτηκαν τους παίκτες οι φίλοι των δύο ομάδων
26/11/2023
19:14
10' Στο γήπεδο ο Ιωάννης Πίττας, στο πλευρό της πρώην ομάδας του
26/11/2023
19:13
9' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση

Πλασέ του Ουαρίς από πλάγια θέση εντός περιοχής, μάζεψε εύκολα ο Λέουβενμπεργκ.

26/11/2023
19:11
7' Σπουδαία φάση για τον Απόλλωνα

Προβολή του Μάρκες από πολύ κοντινή απόσταση, ο οποίος ήταν εντελώς ανενόχλητος, μόλις δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα η μπάλα.

26/11/2023
19:06
3' Δύο διαδοχικές στιγμές για τον Απόλλωνα

Ο Πέρετς δοκίμασε δύο αδύναμα σουτ τα οποία δεν ανησύχησαν τον Αρμπολέδα καθώς η μπάλα κατέληξε έξω.

26/11/2023
19:04
1' Έναρξη του αγώνα

Προέκυψε ολιγόλεπτη καθυστέρηση μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

26/11/2023
18:58
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Έκαναν τη νύχτα μέρα οι φίλοι των δύο ομάδων, οι οποίοι έστησαν ήδη πάρτι στις εξέδρες του γηπέδου.

26/11/2023
18:47
Όμορφο σκηνικό πριν τη σέντρα, με τον πρόεδρο της Ανόρθωσης, Αντρέα Σάντη, να συνομιλεί με φίλους του Απόλλωνα
26/11/2023
18:44
Στο γήπεδο της Λεμεσού και ο πρόεδρος του ΚΟΑ, Αντρέας Μιχαηλίδης
26/11/2023
18:19
Στο βόρειο πέταλο οι φίλοι της Ανόρθωσης, οι οποίοι εξάντλησαν όλα τα διαθέσιμα εισιτήρια