Ψυχωμένη Ομόνοια, έβγαλε αντίδραση και «πέταξε» έξω τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 1/3/2023 - 20:00

Έβγαλε αντίδραση και προκρίθηκε!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ, ανέτρεψε το εις βάρος της 1-2 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

Σε ένα παιχνίδι δίχως... αύριο για τους «πράσινους», έβγαλαν αντίδραση και πάθος, κάνοντας την ανατροπή και «πετώντας» εκτός της διοργάνωσης τον «αιώνιο» αντίπαλο.

Ήττα και αποκλεισμός για τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν του υπέρ τους προβάδισμα και αποχαιρετάνε το κύπελλο.

Ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ στο 12' και ο Μπέζους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε το «τριφύλλι» στα ημιτελικά.

Επόμενη υποχρεώση για τις δύο ομάδες στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Cyta. Ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τη Δευτέρα (6/3, 19:00) στο ΓΣΠ τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ μια μέρα νωρίτερα (5/3, 17:00) φιλοξενείται στο Τσίρειο από την Καρμιώτισσα.

Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια έκανε την ανατροπή και πήρε μια τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου, πετώντας εκτός τον ΑΠΟΕΛ

0

01/03/2023
19:56
90'+7' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Μπέζους ευστοχεί και οι «πράσινοι» αγκαλιάζουν την πρόκριση

01/03/2023
19:54
90'+4' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου μπήκε περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, με τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ντβάλι.

Τεράστια ευκαιρία για τους «πράσινους» να σκοράρουν και να πάρουν την πρόκριση, στην τελευταία φάση του αγώνα

0

01/03/2023
19:50
+5 λεπτά οι καθυστερήσεις
01/03/2023
19:38
79' Νέα διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Μπέζους και Ζαχαρίου μέσα, έξω Παπουλής και Μπεσεντίν

01/03/2023
19:34
75' Τεράστια χαμένη φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κβιλιτάια κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

01/03/2023
19:31
71' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω Μπασιρού και Ανσαριφάρντ, μέσα Χαραλάμπους και Κακουλλής

01/03/2023
19:29
69' «Απαντάει» με διπλή ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο αρχικά έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μακέντα με σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση και στη συνέχεια ο Σαρφό με πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

01/03/2023
19:26
66' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ, με σέντρα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους και σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς

01/03/2023
19:21
62' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Οι «πράσινοι» βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Ανσαριφάρντ να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ από αριστερά και τον Μπέλετς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

01/03/2023
19:14
55' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Μαρκίνιος και μέσα ο Κβιλιτάια

01/03/2023
19:05
46' Έναρξη β' μέρους

Με διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ, Σούσιτς και Σαρφό παίρνουν τις θέσεις των Γουίλερ και Νταουσβίλι

01/03/2023
18:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα πρώτο 45λεπτο χωρίς πολλές φάσεις, η Ομόνοια ήταν καλύτερη, έδειξε να το θέλει περισσότερο και βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Ο ΑΠΟΕΛ δείχνει επηρεασμένος από το τέρμα που δέχθηκε και δεν έχει καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.

Το συνολικό σκορ των δύο αγώνων είναι ισόπαλο, κάτι που σημαίνει ότι αν δεν αλλάξει κάτι οι δύο «αιώνιοι» θα οδηγηθούν σε ημίωρη παράταση, έτσι το β' μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ένταση πριν και μετά το γκολ

Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκαν για τη μη τήρηση fair-play από πλευράς Ομόνοιας, καθώς στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρκίνιος ήταν στο έδαφος.

0

Μετά το γκολ, ο Ανσαριφάρντ πήγε και πανηγύρισε μπροστά στη Δυτική κερκίδα, κάποιοι πέταξαν ποτήρι με νερό στο γήπεδο και ο ίδιος το πήρε και το ήπιε.

0

0

01/03/2023
18:12
12' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Μάθιους έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ανσαριφάρντ με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ των δύο αγώνων

01/03/2023
18:10
10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Με ιδιαίτερη προσοχή μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες, με την Ομόνοια να έχε την κατοχή της μπάλας και τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να απειλήσει στις αντεπιθέσεις

0

01/03/2023
18:00
1' Έναρξη του ντέρμπι

Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι δύο «αιώνιοι»

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του αγώνα