Δεύτερη ήττα από τη Γάνδη και... αντίο Ευρώπη για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 31/8/2023 - 21:57

Προσπάθησε αλλά έμεινε... εκτός!

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Γάνδη στη μεταξύ τους ρεβάνς των play-off του Conference League στο ΓΣΠ και «αποχαιρέτησε» την Ευρώπη καθώς αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 4-1.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βρει το γκολ νωρίς στο παιχνίδι όμως ήταν... ανούσιος επιθετικά. Κόντρα στη ροή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαμουάς (29') και κάπου εκεί μπήκε... ταφόπλακα στα όνειρα των «γαλαζοκίτρινων» για πρόκριση.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Σα Πίντο εμφανώς επηρεασμένοι ψυχολογικά δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, ενώ οι Βέλγοι είχαν και δεύτερο γκολ με τον Τισουνταλί (79'). Το γκολ της τιμής για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πλέον στρέφονται αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις, με στόχο το νταμπλ. Επόμενη υποχρέωση, την ερχόμενη Κυριακή (03/09 - 21:00) κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

31/08/2023
22:05
To τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και όσα λέχθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης μετά τον αποκλεισμό του ΑΠΟΕΛ.

21:56
90+5' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτέλεση κόρνερ, τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Γάνδης και 2-1.

31/08/2023
21:54
90+3' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Από το ύψος της περιοχής, φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ, λίγο έξω η μπάλα.

31/08/2023
21:52
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 στο ΓΣΠ, τα πάντα έχουν κριθεί.

31/08/2023
21:48
87' Δοκάρι για τη Γάνδη

Πλασέ του Τισουνταλί, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Μπέλετς να μαζεύει στη συνέχεια.

31/08/2023
21:44
Στο πλευρό της ομάδας ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ

Παρά το διαφαινόμενο αποκλεισμό, ο κόσμος στις κερκίδες ανέβασε... ντεσιμπέλ.

μ

31/08/2023
21:42
81' Αλλαγή για τη Γάνδη

Τορουναρίγκα έξω για να μπει ο Φορτούνα.

31/08/2023
21:41
79' Γκολ για τη Γάνδη

«Φάτσα» με τον Μπέλετς ο Τισουνταλί, τσίπαρε τη μπάλα και έγραψε το 2-0.

31/08/2023
21:38
77' Διπλή αλλαγή για τη Γάνδη

Κουμς και Χονγκ αποχωρούν για να μπουν οι Γκάντελμαν και Χιούλσαγκερ.

31/08/2023
21:32
70' Εμφανέστατη η απογοήτευση

Όποιος βλέπει το παιχνίδι αντιλαμβάνεται πως οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ είναι επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν και τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί για την πρόκριση. Ο Σα Πίντο πάντως παραμένει όρθιος και δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του.

γ

31/08/2023
21:30
69' Κλείνει με τις αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ

Τομανέ μέσα για να βγει ο Ντάλσιο.

31/08/2023
21:27
65' Απειλεί η Γάνδη

Κάθετη μπαλιά στον Τισουνταλί εντός περιοχής, με τον άσο της Γάνδης να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

31/08/2023
21:23
62' Διπλή αλλαγή για τη Γάνδη

Όρμπαν και Σαμουάς έξω για να μπουν οι Φαντιγκά και Τισουνταλί.

31/08/2023
21:18
56' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μαρκίνιος έξω για να μπει ο Εφραίμ.

31/08/2023
21:13
51' Σκοράρει η Γάνδη, ακυρώνεται ξανά το γκολ

Ο Όρμπαν έφυγε στην... πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Μπέλετς. Δε μέτρησε το γκολ καθώς ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ.

Μετά από έλεγχο του VAR, το γκολ ορθώς δε μέτρησε.

31/08/2023
21:06
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Φετφατζίδης και Εντονγκαλά στο παιχνίδι αντί των Τσεμπάκ και Βιγιαφάνες.

Με τους ίδιους έντεκα οι φιλοξενούμενοι.

31/08/2023
20:51
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 κόντρα στη Γάνδη. Με τα δεδομένα όπως έχουν διαμορφωθεί οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να κάνουν μια τεράστια ανατροπή αν θέλουν να επιστρέψουν σε ευρωπαϊκό όμιλο.

Παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΠΟΕΛ σταδιακά να προσπαθεί να κυριαρχήσει χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι από το πουθενά βρήκαν το γκολ και πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Πλέον, στο δεύτερο μισό ο ΑΠΟΕΛ καλείται να βγει μπροστά για να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης έχει. Δεν υπάρχουν περιθώρια, με το χρόνο να μην κυλά υπέρ των «γαλαζοκίτρινων». Ο Σα Πίντο είναι δεδομένο πως θα ρισκάρει.

φ

31/08/2023
20:49
45+4' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μπαλιά στην περιοχή, προβολή του Κβιλιτάια όμως ο τερματοφύλακας της Γάνδης ήταν ξανά στο κατάλληλο σημείο και μάζεψε τη μπάλα.

31/08/2023
20:45
45' Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για τους Βέλγους.

31/08/2023
20:37
37' Κάρτα στον Σα Πίντο

Διαμαρτυρίες από τον Πορτογάλο τεχνικό και... τιμωρία από τον Νορβηγό διαιτητή.

31/08/2023
20:32
31' Γκολ εν τέλει για τους Βέλγους

Μετά από έλεγχο από το VAR, το γκολ μέτρησε για τους φιλοξενούμενους.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ καλείται να βρει τρία γκολ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και τέσσερα για να προκριθεί.

31/08/2023
20:28
29' Σκόραρε η Γάνδη, ακυρώθηκε το γκολ

Σέντρα του Μπράουν, άστοχη έξοδος του Μπέλετς, με τον Σαμουάς να σκοράρει όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

.

31/08/2023
20:21
22' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Κοσταντίνοφ, στη θέση του ο Σαρφό.

31/08/2023
20:18
18' Στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ

Ενοχλήσεις στο δικέφαλο μηριαίο του αριστερού ποδιού για τον Βούλγαρο. Σηκώθηκε άμεσα για ζέσταμα ο Σαρφό.

ξ

31/08/2023
20:13
13' Απειλεί η Γάνδη

Μακρινό σουτ του Ντε Σαρτ, ο Μπέλτς με δυσκολία έδιωξε τον κίνδυνο.

31/08/2023
20:11
11' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Μαρκίνιος, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

31/08/2023
20:05
5' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινή μπαλιά στην... πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

31/08/2023
20:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ με τον Ντάλσιο.

31/08/2023
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Πανζουρλισμός στο ΓΣΠ από τους «πορτοκαλί».

Με τις λευκές εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με τις γαλαζοκίτρινες ο ΑΠΟΕΛ.

0

31/08/2023
19:50
Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του Champions League

Oι ποδοσφαιρόφιλοι έμαθαν τους οκτώ ομίλους της διοργάνωσης για τη σεζόν 2023/24.

31/08/2023
19:35
Κατάμεστο το ΓΣΠ

Από νωρίς οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ κατέκλυσαν το γήπεδο της πρωτεύουσας.

ξ

31/08/2023
18:50
Οι πρώτες αναγνωριστικές βόλτες στον αγωνιστικό χώρο

Μια ώρα και κάτι πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για την πρώτη... βόλτα.

31/08/2023
18:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι στο Βέλγιο παρατάσσει την ομάδα του ο προπονητής των «γαλαζοκίτρινων». Ο Σα Πίντο δίνει φανέλα βασικού στον Βιτάλ, ο οποίος πήρε τη θέση του Φετφατζίδη. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Από εκεί και πέρα, ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Ντβάλι και Πέτροβιτς στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ ο Σούσιτς και αριστερά ο Τσεμπάκ. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν ο Κοσταντίνοφ με τον Βιγιαφάνες, με τον Ντάλσιο ελαφρώς πιο μπροστά.

Στα άκρα της επίθεσης θα είναι ο Μαρκίνιος αριστερά και ο Βιτάλ δεξιά, με τον Κβιλιτάια στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Εντονγκαλά

31/08/2023
18:40

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Βιτάλ, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Γάνδη (Χέιν Βανχάεζεμπρουκ): Ρόεφ, Μπράουν, Τορουναρίγκα, Γιατανάμπε, Καντούς, Σαμουάς, Χονγκ, Ντε Σαρτ, Κουμς, Όρμπαν, Κάιπερς

31/08/2023
18:35
Διαιτητική ομάδα

Η ομάδα διαιτησίας της σημερινής αναμέτρησης έχει καταγωγή από τη Νορβηγία και από τη Δανία. Οι διαιτητές εντός αγωνιστικού χώρου είναι Νορβηγοί, ενώ οι διαιτητές του VAR από την Κροατία.

• Διαιτητής: Ρόχιτ Σάγκι (Νορβηγία)
  • Πρώτος Βοηθός: Μόρτεν Γένσεν (Νορβηγία)
  • Δεύτερος Βοηθός: Αντρές Όλαφ Ντάλε (Νορβηγία)
  • Τέταρτος Διαιτητής: Μοχαμάντ Ουσμάν Ασλάμ (Νορβηγία)
  • VAR: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)
  • AVAR: Μάριο Ζέμπετς (Κροατία)
31/08/2023
18:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση από το ΓΣΠ

Ο ΑΠΟΕΛ στις 20:00 φιλοξενεί στο ΓΣΠ τη Γάνδη, στη μεταξύ τους ρεβάνς για τα play-off του Conference League.