Νίκησε τον Άρη και πήρε εκ νέου... αέρα κορυφής ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/2/2024 - 22:03

«Γαλαζοκίτρινη» κορυφή!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στο ΓΣΠ του Άρη με 1-0 στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta. «Δράστης» για τους νικητές ήταν ο Εντονγκαλά (20'), ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ουρόσεβιτς (90+7').

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο, ανέβηκε στους 56 βαθμούς και αποσπάστηκε στο +3 από τη δεύτερη θέση, μια... στροφή πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος. Με τη σειρά της η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε... καθηλωμένη στους 53 βαθμούς και στο -3 πλέον από την πρώτη θέση.

Την ερχόμενη, 26η και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ πάει στην Περιστερώνα για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (18/02 - 19:00). Από την άλλη, ο Άρης ως τυπικά γηπεδούχους φιλοξενεί στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΛ (18/02 - 19:00).

15/02/2024
22:05
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στο ΓΣΠ.

15/02/2024
22:03
Τέλος στο ΓΣΠ

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί του Άρη με 1-0 για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

g

15/02/2024
22:01
90+7' Κόκκινη για τον Άρη

Δεύτερη κίτρινη στον Ουρόσεβιτς για διαμαρτυρία. Θα ολοκληρώσουν με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι.

15/02/2024
21:55
90+1' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο σκόρερ της αναμέτρησης, Ντιεμερσί Εντονγκαλά αποχωρεί για να μπει ο Κρέσπο. «Ζεστό» χειροκρότημα και για τους δύο παίκτες από τον κόσμο της ομάδας.

15/02/2024
21:55
90' Οκτώ λεπτά επιπλέον για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ από το 20ο λεπτό.

ω

15/02/2024
21:52
88' Νέα διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Φεύγουν από το παιχνίδι οι Κβιλιτάια και Βιγιαφάνιες για να μπουν οι Τομανέ και Σαρφό.

φ

15/02/2024
21:44
80' Διπλή αλλαγή -και- για τις δύο ομάδες

Μεχρί και Δώνης στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ στη θέση των Ντάλσιο και Μαρκίνιος.

Για τον Άρη, μπαίνουν στην αναμέτρηση οι Σεμέδο και Σουμάνσκι στη θέση των Μπένγκτσον και Μαγιαμπέλα.

15/02/2024
21:32
67' «Ακουμπάει» την ισοφάριση ο Άρης

Στην περιοχή από πλάγια ο Μπένγκτσον, έκανε το πλασέ, όμως ο Μπέλετς και πάλι είπε «όχι».

0

15/02/2024
21:26
65' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Γέμισμα στην περιοχή, με τον Ντβάλι να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα με το τέρμα, χωρίς να μπορεί κάποιος να βάλει την προβολή για να τη στείλει στα δίκτυα.

15/02/2024
21:25
61' Αλλαγή για τον Άρη

Περνάει έξω ο Μοντνόρ, για να μπει στη θέση του ο Γκομίς.

15/02/2024
21:13
49' Χτύπημα κεφάλι με κεφάλι και... διακοπή

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Πέτροβιτς και Μοντνόρ συγκρούστηκαν με το κεφάλι, με τους δύο να σωριάζονται στο έδαφος. Υπήρξε δικαιολογημένη ανησυχία, όμως ευτυχώς και οι δύο αθλητές είναι καλά στην υγεία τους.

δνδν

15/02/2024
21:10
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα που ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος.

15/02/2024
20:51
Σύρραξη και... αποβολή

Κατά την αποχώρηση των παικτών για τα αποδυτήρια, υπήρξε ένταση, με τον Χριστοδούλου του ΑΠΟΕΛ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

κμλ

15/02/2024
20:50
Τέλος ημιχρόνου

Ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται του Άρη με 1-0. Παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό, χωρίς ωστόσο τις πολλές μεγάλες ευκαιρίες.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στην πρώτη τους κλασσική στιγμή μπροστά στην εστία του Άλβες, την αξιοποίησαν παίρνοντας προβάδισμα. Ακολούθως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προσπάθησε να αντιδράσει, δημιουργώντας απειλές στην εστία του Μπέλετς, χωρίς όμως να καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς το βαθμολογικό διακύβευμα είναι τεράστιο. Ο Άρης θα ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, ενώ με τη σειρά τους οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, αναζητώντας και το δεύτερο γκολ για να... κλειδώσουν τη νίκη.

ω

15/02/2024
20:47
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένουν μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι από το 20ο λεπτό και το γκολ του Εντονγκαλά.

15/02/2024
20:45
44' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη

Ταχύτατη αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, με τον Μαγιαμπέλα να μοιράζει την κατάλληλη στιγμή στον Νίκολιτς, με τον τελευταίο να βγαίνει... φάτσα με τον Μπέλετς, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να τον νικήσει. Τεράστια απόκρουση από τον Σλοβένο κίπερ του ΑΠΟΕΛ.

15/02/2024
20:42
41' Ευκαιρία για τον Άρη

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νίκολιτς από αριστερά, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

15/02/2024
20:39
38' Φάουλ σε πλεονεκτική θέση για τον Άρη

Εκτέλεσε ο Κοκόριν, όμως η μπάλα δεν πέρασε από το τείχος. Πολλή «κακό» για το τίποτα.

νοκ

15/02/2024
20:31
30' Απειλεί ο Άρης

Έξω από την περιοχή ο Μαγιαμπέλα, έκανε το δυνατό βολέ, αναγκάζοντας τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.

15/02/2024
20:21
20' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Φανταστική κάθετη του Βιγιαφάνιες, τετ α τετ ο Εντονγκαλά και... 1-0 αφού ο Κονγκολέζος νίκησε τον Βανά Άλβες.

15/02/2024
20:12
11' Αναγκαστικά αλλαγή για τον Άρη

Ο Στρούτσκι έμεινε στο έδαφος, μη μπορώντας να συνεχίσει, τη θέση του πήρε ο Νίκολιτς.

ξ

15/02/2024
20:11
10' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, δε βρήκε στόχο, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά, έξω.

15/02/2024
20:02
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

15/02/2024
19:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις παραδοσιακές εμφανίσεις αμφότερες οι ομάδες. Με τις γαλαζοκίτρινες οι γηπεδούχοι, με τις πράσινες οι φιλοξενούμενοι.

15/02/2024
19:00
Ξανά διαθέσιμος ο Κρέσπο

Μετά από απουσία δύο μηνών, ο Άνχελ Κρέσπο βρίσκεται ξανά στη διάθεση του προπονητή του. Ο Ισπανός αμυντικός είναι στον πάγκο στη σημερινή αναμέτρηση και αν χρειαστεί θα πάρει αγωνιστικά λεπτά.

v

15/02/2024
18:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Άρη

Σε τέσσερις αλλαγές προχώρησε ο Αλεξέι Σπιλέφσκι στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Καρμιώτισσα. Οι Καζού, Σζόκε, Μαγιαμπέλα και Κοκόριν πήραν φανέλα βασικού αντί των Μπράουν, Σανέ, Νίκολιτς και Σάβο. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Λευκορώσο τεχνικό.

Ο Βανά θα είναι στο τέρμα, με τους Μουσούντα και Ουρόσεβιτς να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Γιαγκό και στο αριστερό ο Καζού. Σζόκε και Στρούτσκι θα βρίσκονται στη μεσαία γραμμή. Ο Μπένγκτσον θα είναι στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Μοντνόρ δεξιά. Τον Κοκόριν στην επίθεση θα πλαισιώσει ο Μαγιαμπέλα.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μόργκαν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σεμέδο, Σουμάνσκι

15/02/2024
18:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με δύο αλλαγές σε σχέση με την εντεκάδα κόντρα στην ΑΕΛ παρατάσσει την ομάδα του ο Ρικάρντο Σα Πίντο στη σημερινή αναμέτρηση. Οι Κοσταντίνοφ και Ντβάλι πήραν τις θέσεις των Τσεμπάκ και Πολυκάρπου. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με τους Πέτροβιτς και Ντβάλι να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Σούσιτς και στο αριστερό ο Ζεφτέ. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κονσταντίνοφ και Βιγιαφάνιες, με τον Ντάλσιο ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Μαρκίνιος θα κινηθεί στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης, με τον Εντονγκαλά δεξιά. Στην κορυφή της γραμμής κρούσης θα είναι ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

15/02/2024
18:45

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Ζεφτέ, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Σζόκε, Στρούτσκι, Μπένγκτσον, Μοντνόρ, Μαγιαμπέλα, Κοκόριν

15/02/2024
18:40
Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Με την επόμενη, 26η αγωνιστική, ολοκληρώνεται η πρώτη φάση της σεζόν, πριν τα play-off.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ

Το πρόγραμμα

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου

• 16:30 Ομόνοια – Οθέλλος (Primetel 1HD)
  • 19:00 ΑΕΚ – Ανόρθωση (Primetel 1HD)
  • 19:00 Απόλλωνας - Εθνικός Άχνας (Cytavision Sports 1HD)

Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου

• 16:00 ΑΕΖ – Καρμιώτισσα  (Cytavision Sports 2HD)
  • 19:00 Άρης - ΑΕΛ  (Cytavision Sports 2HD)
  • 19:00 Δόξα - ΑΠΟΕΛ  (Cytavision Sports 1HD)

Δευτέρα, 19 Φεβρουαρίου

• 19:00 Πάφος - Νέα Σαλαμίνα (Cablenet Sports 1HD)
15/02/2024
18:35
Στον Άρη η αναμέτρηση του πρώτου γύρου στο «Άλφαμεγα Stadium»

Η ομάδα της Λεμεσού στις 25 Νοεμβρίου επικράτησε 1-0 των «γαλαζοκιτρίνων» για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τους πρωταθλητές ο Σουμάνσκι από το σημείο του πέναλτι στο 74ο λεπτό.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

15/02/2024
18:32
Διαιτητική ομάδα

Με καταγωγή από την Ιταλία ο διαιτητής της αναμέτρησης αλλά και ο διαιτητής στο VAR, με την υπόλοιπη διαιτητική ομάδα να είναι κυπριακή.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη «μάχη» κορυφής

Στις 20:00 ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται για την 25η και προτελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta τον Άρη στο ΓΣΠ.