Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με… υπογραφή Δώνη (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/10/2022 - 21:52

Με νίκη συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Τάσος Δώνης (41’). Νίκη η οποία είναι η πρώτη του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ φέτος ως γηπεδούχος.

Παιχνίδι με ελάχιστες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο 45λεπτό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ στο δημιουργικό κομμάτι. Οι Λαρνακείς είχαν περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους, όμως οι παίκτες του Μιλόγεβιτς πίεζαν ψηλά, μη επιτρέποντας τους να κάνουν το παιχνίδι τους. Παρ’ όλα αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» σε μια από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν, βρήκαν το γκολ, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, όπως αναμενόταν, η ΑΕΚ ανέβηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, δημιουργώντας κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Χριστοδούλου. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα, βρίσκοντας κάποιες καλές ευκαιρίες στην αντεπίθεση.

Με το τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 15 βαθμούς και «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο -5 από την κορυφή. Από την άλλη, η ΑΕΚ έμεινε στους 13 βαθμούς και βρίσκεται στο -7 από την πρώτη θέση.

Για την ερχόμενη, ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (30/10 - 19:00). Με τη σειρά της η ΑΕΚ, φιλοξενεί στην «Αρένα» την Καρμιώτισσα (30/10 - 17:00). Προηγουμένως, οι Λαρνακείς φιλοξενούν την Ντιναμό (27/10 - 19:45) για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

21:48
90+1' Σουτ για την ΑΕΚ

Έπεσε και έδιωξε ο Χριστοδούλου με δυσκολία.

22/10/2022
21:47
90' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά

Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

22/10/2022
21:43
86' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην κόντρα ο Βιγιαφάνες, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Πίριτς μάζεψε σταθερά.

22/10/2022
21:42
86' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες
  • Στη θέση του Ντάλσιο, ο Μπλουμ για τον ΑΠΟΕΛ.
  • Στη θέση του Ροσάλες, ο Ολατούντζι για την ΑΕΚ.
22/10/2022
21:37
80' Ψάχνει την ισοφάριση η ΑΕΚ

Προσπαθεί να βρει χώρους η ΑΕΚ αλλά αμυντικά ο ΑΠΟΕΛ είναι αρκετά συμπαγής.

22/10/2022
21:35
79' Άλλη μια αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ασάντε περνάει αντί του Άλτμαν.

22/10/2022
21:29
73' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Κβιλιτάια και Δώνης παραχωρούν τη θέση τους σε Μάγκλιτσα και Μαρκίνιος αντίστοιχα.

22/10/2022
21:25
68' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Γκιούρτσο και Ναούμ παραχωρούν τις θέσεις τους σε Λόπες και Φαράζ αντίστοιχα.

22/10/2022
21:16
59' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ δίνει τη θέση του στον Βιγιαφάνες.

22/10/2022
21:14
58' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια έβαλε την προβολή, μόλις έξω η μπάλα. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται ότι τελευταίος ακουμπά τη μπάλα ο Τόμοβιτς, όμως ο διαιτητής δεν είδε το κόρνερ.

α

22/10/2022
21:13
56' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ

Σέντρα στην περιοχή, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως έστειλε τη μπάλα έξω.

22/10/2022
21:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ρόμο αντί του Τρισκόφσκι ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό για την ΑΕΚ. Με τους ίδιους έντεκα ο ΑΠΟΕΛ.

22/10/2022
20:47
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, μπροστά ο ΑΠΟΕΛ με 1-0

Το σχόλιο του πρώτου 45λέπτου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται της ΑΕΚ με 1-0 χάρις στο γκολ του Δώνη (41’) για την αναμέτρηση της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ αναμένεται πως θα ανέβει ψηλά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ θα προσπαθήσει να προστατέψει το υπέρ του αποτέλεσμα, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τα κενά που θα αφήσουν οι Λαρνακείς στην άμυνα.

ψ

22/10/2022
20:45
45' Άλλα δύο λεπτά για το ημίχρονο

Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ

22/10/2022
20:44
44' Aπειλεί η ΑΕΚ

«Βολίδα» του Γκιούρτσο έξω από την περιοχή, μόλις έξω η μπάλα.

22/10/2022
20:40
41' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Αντεπίθεση για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Εφραίμ να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Δώνη ο οποίος με το κεφάλι δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Πίριτς.

22/10/2022
20:35
36' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο πήρε τη μπάλα, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

22/10/2022
20:26
27' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Γέμισμα στην περιοχή από τον Εφραίμ με φάουλ, ο Κβιλιτάια  γύρισε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με ψηλοκρεμαστή μπαλιά, όμως ο Ντβάλι που έπιασε την κεφαλιά δε βρήκε στόχο.

22/10/2022
20:20
20' Παραμένουν ακίνδυνες οι δύο ομάδες

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ πρεσάρει αρκετά ψηλά και δεν την αφήνει να δημιουργήσει κάποια προϋπόθεση. Έπεσε κάπως ο ρυθμός της αναμέτρησης.

22/10/2022
20:10
10' Τίποτα το ιδιαίτερο στην αναμέτρηση

Παιχνίδι με αρκετή δύναμη από τις δύο ομάδες, όμως απουσιάζουν οι ευκαιρίες παρά το γεγονός πως υπάρχει ταχύτητα.

22/10/2022
20:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα η ΑΕΚ.

22/10/2022
19:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα γαλαζοκίτρινα οι γηπεδούχοι, με τα μαύρα οι φιλοξενούμενοι.

22/10/2022
19:15
Προεδρικό... πηγαδάκι στο ΓΣΠ

Πρόδρομος Πετρίδης και Άντρος Καραπατάκης είχαν την ευκαιρία για κουβέντα πριν τη σέντρα της αναμέτρησης.

22/10/2022
19:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Μαζεμένες αλλαγές από τον Χοσέ Λουίς Όλτρα ο οποίος προχώρησε σε πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Μιλίτσεβιτς, Λέδες, Γκαρσία, Ροσάλες και Γκιούρτσο πήραν φανέλα βασικού αντί των Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Γκονζάλεζ, Μάμα και Ασάντε.

Ο Πίριτς θα είναι στο τέρμα, με τους Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Δεξιά στην άμυνα ο Ροσάλες, με τον Γκαρσία αριστερά. Λέδες και Πονς θα κινηθούν στη μεσαία γραμμή, με τον Ναούμ ελαφρώς πιο μπροστά τους. Γκιούρτσο και Άλμταν θα βρίσκονται στα άκρα της επίθεσης, με τον Τρισκόφσκι στην κορυφή. Σχηματισμός 4-3-3 από τον Ισπανό τεχνικό.

Στον πάγκο: Τούμπας, Γκονζάλεζ, Κάσας, Ρόμο, Φαράζ, Εγγλέζου, Λόπες, Ολατούντζι, Μάμας, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Ασάντε

22/10/2022
19:00
H ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Ακρίτα παρατάσσει την ομάδα του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Ντβάλι στη θέση του τραυματία Καρώ και ο Δώνης αντί του Μπλουμ που είναι στον πάγκο. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Σέρβο προπονητή των «γαλαζοκίτρινων».

Ο Χριστοδούλου θα είναι στο τέρμα, με τους Ντβάλι και Κρέσπο να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Αριστερά στην άμυνα ο Φεράρι, με τον Σούσιτς δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Νταουσβίλι και Σαρφό, ενώ ο Ντάλσιο θα κινηθεί ελαφρώς πιο μπροστά τους.

Στα άκρα της επίθεσης για τον ΑΠΟΕΛ θα βρίσκονται οι Εφραίμ και Δώνης, με τον Κβιλιτάια να κινείται στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Ντουμπραβάνου, Μάγκλιτσα, Βιγιαφάνες, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ

22/10/2022
18:55

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Φεράρι, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Δώνης, Εφραίμ, Κβιλιτάια

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Ροσάλες, Λέδες, Πονς, Ναούμ, Άλτμαν, Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Ο ΑΠΟΕΛ στις 20:00 υποδέχεται την ΑΕΚ στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.