Νίκησε και... προσπέρασε την ΑΕΚ ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 14/2/2022 - 22:15

Το πήρε κι αυτό!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν άλλο ένα σπουδαίο τρίποντο, προσπέρασαν την αντίπαλο τους και συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία.

Ακόμη ένα αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα της Λάρνακας, όπου αυτή τη φορά ηττήθηκε, συνεχίζοντας με τη σειρά της τον «κατήφορο» και χάνοντας νέο πολύτιμο έδαφος.

Η ομάδα της Λευκωσίας είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε λίγο πριν το φινάλε με πέναλτι του Κβιλιτάια, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι μετά την ανάπαυλα αλλά να μην τα καταφέρνουν να σκοράρουν.

Ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, πάθος και αντιδράσεις από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, κυρίως μετά τη φάση του πέναλτι, η οποία θα συζητηθεί αρκετά τις επόμενες μέρες.

0

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε, προσωρινά, στην 2η θέση με 36 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (17/2, 18:00) υποδέχεται την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής.

Αντίθετα με την ήττα η ΑΕΚ έπεσε στην 3η θέση με τους ίδιους πόντους και την επόμενη (22η) αγωνιστική φιλοξενεί το Σάββατο (26/2, 17:00) την ΑΕΛ στην «Αρένα».

Τέλος του αγώνα

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που συνεχίζει την ανοδική του πορεία και... προσπερνάει την ΑΕΚ στη βαθμολογία

0

14/02/2022
22:10
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
14/02/2022
22:06
87' Δοκάρι για την ΑΕΚ

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ακοράν να πιάνει ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι

14/02/2022
21:56
77' Νέα φάση για την ΑΕΚ

Ο Παναδέρο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ακοράν έκανε το πλασέ, ωστόσο ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Σκουφέτ

14/02/2022
21:55
75' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι και Θεοδώρου παίρνουν τις θέσεις των Κβιλιτάια, Σαρφό και Νατέλ αντίστοιχα

14/02/2022
21:51
72' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Τρισκόφσκι να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή και τη μπάλα να περνάει έξω

14/02/2022
21:45
66' Αλλαγές και για τις δύο ομάδες

Πρώτη για τον ΑΠΟΕΛ: Έξω ο Ντε Βινσέντι, μέσα ο Νταουσβίλι.

Τρίτη για την ΑΕΚ: Μέσα ο Παναδέρο, έξω ο Άλτμαν.

14/02/2022
21:37
57' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Έξω οι Μάμας και Φαράζ, μέσα οι Ακοράν και Ρόμο

14/02/2022
21:32
52' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο Βινίσιους έκανε την προβολή από κοντά, με τον Λεάλ να αποκρούει

14/02/2022
21:25
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

14/02/2022
21:09
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο διαιτητής υπέδειξε 2 λεπτά καθυστερήσεις και το πρώτο μέρος τελείωσε μετά από 9.

Ένα ημίχρονο με πολύ ένταση και πάθος από τους ποδοσφαιριστές, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει προβάδισμα λίγο πριν το τέλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια.

Μια παράβαση που ήρθε μέσω του VAR και με αρκετή καθυστερήση, κάτι που προκάλεσε ακόμη περισσότερες αντιδράσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Συνολικά οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι από την ΑΕΚ και έχασαν πολλές ευκαιρίες, ενώ αναμένεται και η αντίδραση από την ομάδα της Λάρνακας και το δεύτερο μέρος θα είναι ακόμη πιο ενδιαφέρον.

0

14/02/2022
21:07
«Άναψαν» τα αίματα μετά το γκολ

Λεάλ και Κβιλιτάια είχαν μια αντιπαράθεση μετά το πέναλτι και δημιουργήθηκε σύρραξη σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση

0

14/02/2022
21:05
45+6' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια σημάδεψε τη δεξιά γωνία και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

14/02/2022
21:04
45+4' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τόμοβιτς βρήκε τον Κβιλιτάια στην περιοχή και ο διαιτητής Νεοκλέους με on field review στο VAR έδειξε την άσπρη βούλα, μετά από σχεδόν οκτώ λεπτά

14/02/2022
21:00
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
14/02/2022
20:58
43' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ αρχικά δοκίμασε μια δυνατή εκτέλεση φάουλ και ο Λεάλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση η άμυνα έδιωξε και η μπάλα έφτασε στον Σόουζα που έπιασε το σουτ από κοντά, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να αποκρούει εκ νέου.

14/02/2022
20:50
36' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής και ο Λεάλ απέκρουσε δύσκολα στη γωνιά

14/02/2022
20:43
29' Νέα τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά και ο Λεάλ απέκρουσε εύκολα

14/02/2022
20:37
22' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

14/02/2022
20:35
20' Με ένταση, αλλά χωρίς φάσεις

Λίγα πράγματα στο πρώτο 20λεπτο του ματς, όπου οι δύο ομάδες είχαν από μια τελική και δείχνουν να έχουν ως πρώτο μέλημα την προσοχή τους στην άμυνα.

Ο αγώνας πάντως διεξάγεται με αρκετή ένταση και πάθος από τους παίκτες, ενώ υπάρχουν και πολλά φάουλ πράγμα που σημαίνει ότι γίνονται αρκετές διακοπές κι αυτό δεν βοηθά στον ρυθμό.

0

14/02/2022
20:34
18' Κάρτα στον Σόουζα

Για δυνατό μαρκάρισμα από πίσω στον Μάμα

0

14/02/2022
20:31
16' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Λεάλ μάζεψε

14/02/2022
20:22
7' Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Τρισκόφσκι να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

14/02/2022
20:15
1' Έναρξη του αγώνα