«Έσπασε» το αήττητο της Ομόνοιας και πήρε μεγάλη νίκη η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 10/11/2023 - 22:00

Το... έσπασε και επέστρεψε στις νίκες!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Έχοντας καλύτερη παρουσία στο δεύτερο μέρος, μετά το πρώτο που ήταν κακό και για τις δύο, η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε το ζητούμενο με τα γκολ των Καστέλ (65') και Κορέια (90') τις δύο «χρυσές» αλλαγές του Γκαγιέγο.

Κακή εμφάνιση και πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα της Λευκωσίας, η οποία φάνηκε επηρεασμένη από τον τραυματισμό του Φαμπιάνο στο ημίχρονο, «πληρώνοντας» το με τις πολλές αδράνειες στην άμυνα.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 21 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 3η θέση και την επόμενη (12η) αγωνιστική, φιλοξενείται από τον Απόλλωνα (26/11, 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium».

Από την άλλη, με την ήττα η Ομόνοια έμεινες στους 20 και έπεσε στην 4η θέση, ενώ μετά τη διακοπή -λόγω Εθνικών ομάδων- υποδέχεται τον Εθνικό (26/11, 18:00) στο ΓΣΠ.

10/11/2023
22:30
Το... τρίτο ημίχρονο
10/11/2023
22:00
Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και έδειχνε να το θέλει περισσότερο, στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας εντέλει τη μεγάλη νίκη με σκορ 2-0 και αναγκάζοντας την Ομόνοια στην πρώτη φετινή της ήττα

0

10/11/2023
21:59
90'+7' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Αλιούμ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Αρμπολέδα να διώχνει σε κόρνερ

10/11/2023
21:55
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 2-0
10/11/2023
21:53
90' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Κορέια σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του, 2-0

0

10/11/2023
21:52
90' Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις
10/11/2023
21:36
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-0
10/11/2023
21:34
72' «Άγγιξαν» και δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι

Ο Ουαγκέ ανέβηκε από δεξιά και μπήκε απειλητικά στην περιοχή, με το σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

10/11/2023
21:32
70' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω Χαραλάμπους και Λοΐζου, μέσα Φράνσον και Αλιούμ

10/11/2023
21:27
65' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Γουαρίς από την περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Καστέλ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι, γύρισε και έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

10/11/2023
21:18
56' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Τσίκο με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή, καθυστέρησε όμως και το σουτ του ήταν αδύναμο, με τον Ουζόχο να μαζεύει εύκολα

10/11/2023
21:08
46' Ακυρώνεται γκολ της Ανόρθωσης

Ο Τσίκο «έκλεψε» τον από τον Μπασιρού, βγήκε «φάτσα» με τον Ουζόχο, τον οποίο προσπέρασε και σκόραρε σε κενή εστία, ωστόσο χρησιμοποίησε το χέρι του στην αρχή της φάσης και το τέρα δε μέτρησε

0

10/11/2023
21:07
46' Επαναρχίζει το παιχνίδι
10/11/2023
21:06
Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια

Πρόβλημα τραυματισμού για τον Φαμπιάνο που δεν μπορεί να συνεχίσει, με τον Ουζόχο να παίρνει τη θέση του

0

10/11/2023
20:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στο 0-0 οι δύο ομάδες, σε ένα πρώτο 45λεπτο με λίγες φάσεις, εκ των οποίων οι πιο ξεκάθαρες ήταν για την Ομόνοια

0

10/11/2023
20:47
45'+1' Νέα τελική για την Ανόρθωση

Ο Τεχέρα «έκλεψε» στη μεσαία γραμμή, προχώρησε και δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ

10/11/2023
20:45
45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
10/11/2023
20:37
38' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Γκασαμά πάτησε περιοχή και δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, από δύσκολη θέση στα αριστερά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

20:10
10' Διπλή τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου με κάθετη πάσα έβγαλε τον Σεμέδο «φάτσα» με τον Αρμπολέδα, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε, με τον Κακουλλή να παίρνει το... ριμπάουντ και ο Φερέρ έσωσε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

10/11/2023
20:02
3' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Ο Σιπριάνο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κακουλλής έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο δεν ανησύχησε τον Αρμπολέδα

10/11/2023
20:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς

Χωρίς Μιχάλη Ιωάννου η Ανόρθωση

Ο Κύπριος μέσος ένιωσε ενόχληση στην τελευταία προπόνηση και έμεινε εκτός αποστολής.

Μάλιστα, πριν την έναρξη του αγώνα, τιμήθηκε για τη συμπλήρωση 100 συμμετοχών με την «Κυρία».

0

10/11/2023
18:55
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με τον ίδιο σχηματισμό (4-4-2) αναμένεται να «κατεβάσει» και τη δική του ομάδα ο Σωφρόνης Αυγουστή, που, επίσης, έχει προχωρήσει σε δύο αλλαγές, σε σχέση με το τελευταίο ματς απέναντι στον Απόλλωνα. Χαραλάμπους και Ανσαριφάρντ πήραν τις θέσεις των Κούσουλο και Μπέζους.

Στην εστία θα είναι ο Φαμπιάνο, έχοντας ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά, τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου. Δεξί μπακ θα είναι ο Μάθιους και αριστοερό ο Σιπριάνο.

Στο χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Μπασιρού και Χαραλάμπους, με τους Λοΐζου και Σεμέδο στα δύο άκρα.

Δίδυμο στην επίθεση οι Ανσαριφάρντ και Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Λέτσιακς, Λανκ, Μίλετιτς, Κασάμα, Φράνσον, Προκοπίου, Ζαχαρίου, Αλιούμ.

0

10/11/2023
18:50
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσει την ομάδα του ο Νταβίντ Γκαγιέγο, ο οποίος έχει προχωρήσει και σε δύο αλλαγές, συγκριτικά με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στην Πάφο. Τιουνέ και Γκασαμά, πήραν τις θέσεις των Ιωάννου και Καστέλ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Αρμπολέδα, με τον Ουαγκέ δεξί μπακ, δίδυμο στα στόπερ τους Κάργα και Φερέρ, με τον Γκαρσία στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Τιουνέ και Τεχέρα, με τους Τσίκο και Φερέιρα στα δύο φτερά.

Δίδυμο στην επίθεση οι Γουαρίς και Γκασαμά.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Καστέλ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Αντωνίου, Κίκο, Κορέα, Τζουλίου, Χρυσοστόμου

0

10/11/2023
18:45

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Τιουνέ, Τεχέρα, Ουαρίς, Φερέιρα, Τσίκο, Γκασαμά.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Λοΐζου, Σεμέδο, Ανσαριφάρντ, Κακουλλής.

10/11/2023
18:40
Η ομάδα της διαιτησίας

Ο Ντούγιε Στρούκαν θα είναι ο άρχων της αναμέτρησης, με τον Δημήτρη Σολωμού να παίρνει θέση στο VAR.

Πρόκειται για Κροάτη διαιτητή, είχε διευθύνει τον Αύγουστο τον αγώνα του Άρη με την Ράκοφ στην Πολωνία, για την πρώτη μεταξύ τους συνάντηση, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η «τεσσάρα» και η νέα εποχή με Σωφρόνη

Η τελευταία φόρα που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες, ήταν στις 2 Φεβρουαρίου 2023, εκεί όπου η Ανόρθωση πήρε μεγάλη νίκη, με σκορ 4-1, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Το εν λόγω παιχνίδι ήταν το τελευταίο για τον Γιανίκ Φερέρα, στον πάγκο της Ομόνοιας, ενώ τέσσερις μέρες αργότερα ανέλαβε τα ηνία ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Λοΐζου (30'), ωστόσο η «Κυρία» έκανε την ανατροπή με χατ-τρικ του Μραζ (45', 53', 73') και άλλο ένα γκολ του Κορτές (90'+4').

10/11/2023
18:30
Μοιρασμένη η προϊστορία

Την τελευταία δεκαετία, από τη σεζόν 2013/14 και έπειτα δηλαδή, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο «Παπαδόπουλος» για το πρωτάθλημα 16 φορές.

Αμφότερες πανηγύρισαν τη νίκη από πέντε φορές, ενώ έξι παιχνίδια ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή.

Ακόμη και ο απολογισμός τερμάτων είναι σχεδόν μοιρασμένος, καθώς η Ανόρθωση σκόραρε 22 γκολ, ενώ η Ομόνοια 23 τέρματα.

10/11/2023
18:25
5η η Ανόρθωση, 3η η Ομόνοια

Δύο θέσεις και δύο βαθμοί χωρίζουν τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 5η θέση με 18 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 3η θέση με 20 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και καμία ήττα.

0

10/11/2023
18:20
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και Ομόνοια κοντράρονται στις 20:00, στον αγώνα με τον οποίο ανοίγει η αυλαία της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta