Ο Άρης έσπασε το αήττητο της Ανόρθωσης και έβαλε… φωτιά στα ψηλά (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 8/10/2023 - 21:07
ΑΡΗΣ

Έσπασε το αήττητο της Ανόρθωσης ο Άρης και έβαλε… φωτιά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 3-2 σε ένα παιχνίδι «θρίλερ» και σε συνδυασμό με τη νίκη του Απόλλωνα, το… ρετιρέ άλλαξε ένοικο καθώς η ομάδα του Μιλόγεβιτς ανέβηκε στην κορυφή με 15 βαθμούς. Η «Κυρία», η «Ελαφρά Ταξιαρχία», η Πάφος και ο ΑΠΟΕΛ έχουμε από 14 βαθμούς!

Οι «πράσινοι» είχαν κάποια καλά διαστήματα και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που βρήκαν μπροστά από την εστία του Μιχαήλ, ενώ και η ομάδα της Αμμοχώστου δεν υστέρησε σε απόδοση. Πλήρωσε δύο αμυντικά λάθη, ωστόσο η συνολική εικόνα δεν ήταν κακή, μιας και το πάλεψε μέχρι τέλους για τον βαθμό.

Στα του αγώνα, Γκομίς και Μαγιαμπέλα σε ένα τετράλεπτο «πάγωσαν» το «Αντώνης Παπαδόπουλος» και δημιούργησαν ένα… βουνό για τους γηπεδούχους. Η «Κυρία» όμως βρήκε τη δύναμη να βγει μπροστά και να απειλήσει, ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους μείωσε σε 2-1 με τον Τσίκο που σκόραρε προ κενής εστίας.

Στο δεύτερο μέρος το ενδιαφέρον και το θέαμα ήταν έντονο μέχρι το φινάλε. Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να ισοφαρίσει με τον 16χρονο (!) Τζούλιου, ωστόσο μετά από τρία λεπτά ο Άρης μπήκε ξανά σε θέση οδηγού μετά από αυτογκόλ του Φερέρ. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, όμως το ματς… βάφτηκε πράσινο.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ανόρθωση θα αναμετρηθεί με τη Δόξα εκτός έδρα, ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει τον Εθνικό, για την 8η αγωνιστική.

08/10/2023
21:08
90'+10 Τέλος του αγώνα. 3-2 το παιχνίδι για τον Άρη, έσπασε το αήττητο της Ανόρθωσης!
08/10/2023
21:06
90'+8 Συνεχίζεται το ματς.
08/10/2023
21:05
90'+7 Για λίγο διακοπή

Στο έδαφος ο Βανά Άλβες καθώς στην προσπάθεια του να διώξει συγκρούστηκε με συμπαίκτες του και έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο.

08/10/2023
21:01
90' Εννέα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
08/10/2023
20:59
90' Αλλαγές για την Ανόρθωση

Εκτός οι Φερέιρα-Γκαρσία, μέσα οι Μουσόντα-Κορέια.

08/10/2023
20:58
90' Το τρίτο γκολ του Άρη
08/10/2023
20:57
89' Το δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης
08/10/2023
20:51
82' Καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Στεπίνσκι έπιασε δυνατό μακρινό σουτ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μιχαήλ.

08/10/2023
20:47
79' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός ο Τσίκο, μέσα ο Παρούτης.

08/10/2023
20:45
77' Κίτρινη στον Ζόκε.
08/10/2023
20:41
73' Νέα αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μπαμπίκα, μέσα ο Στεπίνσκι.

08/10/2023
20:35
67' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κοκόριν γύρισε στην περιοχή και η μπάλα χτύπησε σε παίκτη της Ανόρθωσης (μάλλον στον Κάργα) και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2.

08/10/2023
20:32
64' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Οι παίκτες των γηπεδούχων συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο Γκασάμα έδωσε στον Τζούλιου που ευστόχησε από πλάγια θέση. Αφού ελέχθηκε η φάση από το VAR, έχουμε το 2-2!

08/10/2023
20:30
62' Aλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Στρούτσκι, μέσα ο Νίκολιτς.

08/10/2023
20:28
61' Κίτρινη στον Μπρόρσον

Ένταση στο παιχνίδι λόγω... συνομολίας του Σπιλέφσκι με φίλους της Ανόρθωσης που βρίσκονται από πίσω του. Ηρέμησαν τα πνεύματα μετά την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων.

08/10/2023
20:24
55' Σπουδαία φάση για τον Άρη

Τρύπωσε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς ο Κοκόριν, έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

08/10/2023
20:21
53' Κίτρινη στον Στρούτσκι για δυνατό μαρκάρισμα.
08/10/2023
20:20
52' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μουσούντα (δέχθηκε και κίτρινη πριν από ελάχιστα δευτερόλεπτα), μέσα ο Μπρόρσον.

08/10/2023
20:16
48' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
08/10/2023
20:13
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
08/10/2023
20:12
46' Αλλαγή και για την Ανόρθωση

Εκτός ο Χαραλάμπους, μέσα ο Τζούλιου.

08/10/2023
20:11
46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Εκτός οι Γκομίς-Μπένγκτσον, μέσα οι Κοκόριν-Μοντνόρ.

08/10/2023
19:55
45'+7 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
08/10/2023
19:53
45'+6 Kίτρινη στον Κάργα.
08/10/2023
19:51
45'+3 Τεράστια φάση για τον Άρη

Ο Γκομίς... σέρβιρε έτοιμος γκολ στον Μαγιαμπέλα ο οποίος αστόχησε εντελώς μόνος.

08/10/2023
19:49
45'+2 Το γκολ του Τσίκο που έβαλε την Ανόρθωση ξανά στο ματς
08/10/2023
19:49
45'+2 Δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό, σε Τεχέρα και Μαγιαμπέλα.
08/10/2023
19:48
45' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
08/10/2023
19:43
41' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Εξαιρετικός συνδυασμός των Φερέρα-Χαραλάμπους, ο τελευταίος έδωσε στον Τσίκο ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

08/10/2023
19:36
34' Έπεσε ο ρυθμός

Μετά από τα δύο γκολ του Άρη και την αναγκαστική αλλαγή της Ανόρθωσης, ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να βγουν μπροστά όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους.

08/10/2023
19:28
26' Πέρασε στο παιχνίδι ο Γκασάμα, στη θέση του Καστέλ.
08/10/2023
19:26
24' Ζήτησε αλλαγή ο Καστέλ

Τραυματίστηκε ο επιθετικός της Ανόρθωσης ο οποίος ήταν αμφίβολος μέχρι την τελευταία στιγμή, όμως κρίθηκε έτοιμος από το ιατρικό επιτελείο. Ωστόσο αποχωρεί νωρίς από το ματς. Ετοιμάζεται ο Γκασάμα.

08/10/2023
19:23
Το δεύτερο γκολ των Λεμεσιανών
08/10/2023
19:21
19' Το πρώτο γκολ του Άρη
08/10/2023
19:20
18' Ένταση στο παιχνίδι

Μετά από φάουλ λίγο έλειψε να χαλάσει το ματς αφού υπήρξαν... κοκορομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων. Κίτρινη σε Τσίκο και Γκομίς.

08/10/2023
19:18
16' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Ανόρθωση

Ζήτησε πέναλτι η ομάδα της Αμμοχώστου για φάουλ του Σόκε στον Καστέλ. Ελέγχθηκε η φάση και το ματς συνεχίζεται.

08/10/2023
19:15
12' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Λάθος αντίδραση στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Γκομίς έδωσε στον Μαγιαμπέλα ο οποίος δεν αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Μιχαήλ. 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

08/10/2023
19:13
11' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση

Ο Φερέιρα με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Καστέλ που ήταν σχεδόν μόνος, το σουτ του όμως (στην κίνηση) κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Βανά Άλβες.

08/10/2023
19:10
8' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Ο Μπαμπίκα έπιασε το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, ο Μιχαήλ απέκρουσε ασταθώς και ο Γκομίς πήρε το... ριμπάουντ σκοράροντας για το 1-0 με εύστοχο πλασέ.

Λίγο πριν το γκολ, ο Σπιλέφσκι διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ που δεν δόθηκε και αμέσως μετά το γκολ διαμαρτυρήθηκε ξανά, με αποτέλεσμα να δεχθεί κίτρινη κάρτα.

08/10/2023
19:09
7' Σάντης και Πριέτο πάντα στο πλευρό της ομάδας τους
08/10/2023
19:06
5' Ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες κέρδισαν από ένα κόρνερ χωρίς όμως να σημειώσουν κάποια αξιόλογη φάση. Η Ανόρθωση πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

08/10/2023
19:02
1' Έναρξη του αγώνα.
08/10/2023
18:57
«Μιγκέλ, για πάντα στο πλευρό σου», το μήνυμα των παικτών της Ανόρθωσης για τον Γκερέρο που τραυματίστηκε σοβαρά.
08/10/2023
18:48
Πήραν θέση οι φίλοι της Ανόρθωσης
08/10/2023
18:22
Για προθέρμανση οι παίκτες των δύο ομάδων.
08/10/2023
17:56
Τεράστια η δίψα στην Ανόρθωση

Οι φίλοι των γηπεδούχων δεν άφησαν εισιτήριο ούτε για... δείγμα καθώς το μεσημέρι της Κυριακής (8/10) ανακοινώθηκε sold out.

08/10/2023
17:54
Τα βαθμολογικά δεδομένα στην πρώτη 6άδα
08/10/2023
17:45
Καρέ αλλαγών και από τον Σπιλέφσκι

Ο προπονητής του Άρη προχώρησε επίσης σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος, κόντρα στην ΑΕΛ. Eκτός έμειναν οι Μπρόρσον, Μπράουν, Κοκόριν και Στεπίνσκι. Στην θέση τους οι Γιαγκό, Σόκε, Μαγιαμπέλα και Γκομίς. Πάντως η ενδεκάδα είναι η ίδια με το τελευταίο χρονικά παιχνίδι του Άρη, κόντρα στη Ρέιντζερς για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

08/10/2023
17:38
Τέσσερις αλλαγές από τον Γκαγιέγο

Ο προπονητής της Ανόρθωσης, ο οποίος δεν θα βρίσκεται στον πάγκο λόγω τιμωρίας, προχώρησε σε τέσσερις διαφοροποιήσεις σε σχέση με το τελευταίο ματς κόντρα στην ΑΕΚ. Εκτός έμειναν οι Κορρέα, Τιουνέ, Γκερέρο και Παρούτης. Στην θέση τους οι Φερέρ, Ιωάννου, Χαραλάμπους και Φερέιρα.

08/10/2023
17:35
Οι ενδεκάδες

Ανόρθωση (Όσκαρ Σουάρεθ): Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Φερέρ, Τεχέρα, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Φερέιρα, Τσίκο, Καστέλ.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Στρούτσκι, Σόκε, Μπαμπίκα, Μπένγκτσον, Μαγιεμπέλα, Γκομίς.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Ανόρθωσης και του Άρη. Σέντρα στις 19:00 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».