«Διέλυσε» με... τεσσάρα τον ΑΠΟΕΛ και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/4/2022 - 20:57

Τετράστερη... «Κυρία»!

Η Ανόρθωση με μια τρομερή εμφάνιση «διέλυσε» με 4-1 τον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 4η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

0

Σε μια εξαιρετική παρουσία, η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο και μάλιστα με πολύ εμφατικό τρόπο.

Αγνώριστοι οι «γαλαζοκίτρινοι» που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, σε μια εμφάνιση που θύμισε την πρεμιέρα στην Πάφο και δέχθηκαν μια πολύ βαριά ήττα, χάνοντας κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία.

0

Δύο γκολ του Χριστοδουλόπουλου (3', 40'), ένα του Ουάρντα (10') και αυτογκόλ του Σαμπάλα (55') έγραψαν αυτή την σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο φινάλε με γκολ του Εντονγκαλά (90+4').

Με αυτή τη νίκη η «Κυρία» ανέβηκε, προσωρινά, στην 3η θέση με 43 βαθμούς, τη στιγμή που η ομάδα της Λευκωσίας παρέμεινε στην 2η με ένα βαθμό περισσότερο και η διαφορά από την κορυφή μπορεί να αυξηθεί ακόμη περισσότερο.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την ερχόμενη Τετάρτη (6/4, 18:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στη ρεβάνς για τα προημιτελικά του κυπέλλου και τη νίκη με 2-1 των «γαλαζοκιτρίνων» στο ΓΣΠ.

0

Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα και την 5η αγωνιστική των play-off, η Ανόρθωση φιλοξενείται την επόμενη Κυριακή (10/4, 19:00) από τον Άρη στο Τσίρειο, ενώ νωρίτερα την ίδια μέρα (10/4, 16:00) ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Πάφο στο ΓΣΠ.

Το live του αγώνα

02/04/2022
21:30
Ο απόηχος από το «Αντώνης Παπαδόπουλος»
02/04/2022
20:57
90+4' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ έδωσε κάθετη αριστερά στον Εντονγκαλά κι αυτός σκόραρε για το τελικό 4-1

02/04/2022
20:57
Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση με τρομερή εμφάνιση «διέλυσε» με 4-1 τον... αγνώριστο ΑΠΟΕΛ και πήρε μια τεράστια νίκη

0

02/04/2022
20:53
3 λεπτά οι καθυστερήσεις
02/04/2022
20:47
84' «Άγγιξε» και 5ο γκολ η Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς δοκίμασε ένα καλό πλασέ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Σκουφέτ

02/04/2022
20:32
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 4-0
02/04/2022
20:18
55' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Νοβότνι έπιασε την κεφαλιά, ο Σκουφέτ απέκρουσε, με τη μπάλα να βρίσκει στον Σαμπάλα και να καταλήγει στα δίχτυα

0

02/04/2022
20:09
46' Έναρξη β' μέρους

Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ και τέσσερις συνολικά. Σάβιτς, Καρώ και Οκριασβίλι εκτός, μέσα οι Έσελινκ, Βινίσιους και Σατσιάς, ενώ θυμίζουμε ότι στο πρώτο μέρος αποχώρησε ο Κβιλιτάια και μπήκε ο Εφραίμ

02/04/2022
19:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ανόρθωση με μια τρομερή εμφάνιση κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και προηγείται με 3-0 του ΑΠΟΕΛ, στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Με αρκετή ένταση και πάθος και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπάλου, η «Κυρία» έχει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα, έπειτα από τέρματα των Χριστοδουλόπουλου (3', 40' πεν.) και Ουάρντα (10').

Αγνώριστοι οι «γαλαζοκίτρινοι» σε ένα εφιαλτικό πρώτο μέρος, έχοντας κάνει σωρεία λαθών στην άμυνα και ψάχνοντας πλέον ένα μικρό «θαύμα» για να κερδίσουν κάτι από την αναμέτρηση.

0

02/04/2022
19:50
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 3-0
02/04/2022
19:47
45+1' Ακυρώνεται γκολ για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος σέντραρε στην περιοχή, ο Νοβότνι κατέβασε και ο Αμπαρτζουμιάν από κοντά πλάσαρε ιδανικά, όμως το τέρμα με χρήση VAR δεν μέτρησε καθώς ο Νοβότνι βρήκε τη μπάλα με το χέρι

02/04/2022
19:47
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
02/04/2022
19:41
40' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχη εκτέλεση χαμηλά αριστερά από τον Χριστοδουλόπουλο και 3-0 η «Κυρία»

02/04/2022
19:40
38' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Ο Σάβιτς βρήκε τον Ουάρντα στην περιοχή, ο διαιτητής είδε τη φάση με τη βοήθεια του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα

02/04/2022
19:21
19' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Μετά από ακόμη ένα λάθος των παικτών του ΑΠΟΕΛ, ο Λάζαρος έκανε το σουτ στην περιοχή και ο Σκουφέτ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

02/04/2022
19:20
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 2-0
02/04/2022
19:19
17' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Κβιλιτάια και μέσα ο Εφραίμ

0

02/04/2022
19:12
10' Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Λάζαρς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κορρέα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω και στην επαναφορά οι γηπεδούχοι έκλεψαν, με τον Νοβότνι να κάνει το σουτ από αριστερά και τον Σκουφέτ να διώχνει δύσκολα

02/04/2022
19:12
10' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από νέο λάθος της άμυνας και κλέψιμο από τους γηπεδούχους, ο Ουάρντα έκανε το σουτ στην κίνηση από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

0

02/04/2022
19:10
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-0
02/04/2022
19:09
7' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κβιλιτάια έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Λόρια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

02/04/2022
19:05
3' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Κορρέα με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Χριστοδουλόπουλο δεξιά της περιοχής κι αυτός με διπλή προσπάθεια έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

02/04/2022
19:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με διάταξη 4-2-3-1 και δύο αλλαγές σε σχέση με την τελευταία αναμέτρηση, «κατεβάζει» την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Σκουφέτ αντί Μιχαήλ και Οκριασβίλι αντί Ντανίλο.

Κάτω από τα δοκάρια επιστρέφει ο Σκουφέτ, με τον Πέδρο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Σαμπάλα στο αριστερό. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σάβιτς και Καρώ.

Στον χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Σαρφό και Σόουζα, με τον Εντονγκαλά λίγο πιο μπροστά και σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί άκρο θα είναι ο Οκριασβίλι, στο αριστερό ο Νατέλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Βινίσιους, Εφραίμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Ντανίλο.

0

02/04/2022
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με τρεις αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι και σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια. Ρισβάνης, Χριστοδουλόπουλος και Χριστοφή παίρνουν τις θέσεις των Αντωνιάδη, Πόποβιτς και Ντέλετιτς.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Λόρια, έχοντας για κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Κορρέα και Ρισβάνη. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αμπρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα κινείται ο Αρτυματάς με τον Χουσμπάουερ και ο Χριστοδουλόπουλος λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Χριστοφή, στο αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή της επίθεσης ο Νόβοτνι.

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Αραγιούρι, Εσκοβάλ, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

0

02/04/2022
18:00

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος, Χριστοφή, Ουάρντα, Νόβοτνι.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Σάβιτς, Καρώ, Σαμπάλα, Σαρφό, Σόουζα, Εντονγκαλά, Οκριασβίλι, Νατέλ, Κβιλιτάια.

0

02/04/2022
17:55
Μάριος Χριστοφόρου και πάλι

Ο Κύπριος διαιτητής ήταν και στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο ΓΣΠ στο «διπλό» της Ανόρθωσης, στις 17 Φεβρουαρίου 2022, έχοντας αποβάλει τον Σαμπάλα στο 76ο λεπτό.

Τα «λένε» και στο κύπελλο

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά σε λίγες μέρες στο ίδιο γήπεδο και συγκεκριμένα την ερχόμενη Τετάρτη (6/4, 18:00) στη ρεβάνς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Στο πρώτο ματς οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 και πήραν μικρό προβάδισμα πρόκρισης, με τέρματα των Έσελινκ (1') και Κβιλιτάια (52'), ενώ η «Κυρία» ισοφάρισε προσωρινά με τον Αμπαρτζουμιάν (13').

02/04/2022
17:45
Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για την Ανόρθωση

Αυτός θα είναι ο τρίτος αγώνας πρωταθλήματος μεταξύ των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στις 3 Οκτωβρίου 2021, η Ανόρθωση επικράτησε με ανατροπή 2-1 με δύο γκολ του Αρτυματά (37', 70'), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Κβιλιτάια (29').

Στον δεύτερο γύρο και το ματς στο ΓΣΠ, στις 17 Φεβρουαρίου 2022, η «Κυρία» επικράτησε ξανά, αυτή τη φορά με 0-2, έχοντας για σκόρερ του Χριστοδουλόπουλο (26') και Χρυσοστόμου (72').

02/04/2022
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ κοντράρονται στις 19:00, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Αμμοχώστου βρίσκεται στην 5η θέση με 40 βαθμούς, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» στην 2η με τέσσερις περισσότερους.

Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ