«Άλωσε» ξανά το «Παπαδόπουλος» και πήρε μεγάλη νίκη η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 5/3/2022 - 21:23

Το έκανε ξανά!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-3 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στην πρεμιέρα των play-off του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Με την ίδια «συνταγή», όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου, η ομάδα της Λάρνακας «άλωσε» και πάλι το εν λόγω γήπεδο, ανεβαίνοντας μόνη πλέον στην 2η θέση και προσωρινά στο -4 από την κορυφή.

«Πλήρωσε» τα λάθη και τις αδράνειες της η «Κυρία», η οποία αυτή τη φορά δεν είχε αντίδραση και έκανε μεγάλο πισωγύρισμα, μένοντας παράλληλα πίσω στη βαθμολογία.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Άλτμαν (4') και Τρισκόφσκι (πεν. 26', 64'), με την ομάδα της Αμμοχώστου να μειώνει προσωρινά με τον Αρτυματά (64').

Με αυτή την ήττα η Ανόρθωση παρέμεινε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και την επόμενη (2η) αγωνιστική των play-off φιλοξενείται την Κυριακή (13/3, 19:00) από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο. Μεσοβδόμαδα φιλοξενείται την ερχόμενη Τετάρτη (9/3, 19:00) από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Από την άλλη η ΑΕΚ μετά από αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην 2η θέση με 42 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (13/3, 16:00) υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα».

Η εξέλιξη του μεγάλου ματς

05/03/2022
21:45
05/03/2022
21:23
Τέλος του αγώνα

Η ΑΕΚ νίκησε ξανά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και πήρε ένα πολύ σημαντικό «διπλό»

21:01
72' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα «έσκασε» στον Νοβότνι που δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Λέαλ, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ

05/03/2022
20:54
64' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν έκανε το σουτ εντός περιοχής και ο Λόρια απέκρουσε, με τον Τρισκόφσκι με δεύτερη προσπάθεια να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ για το 1-3

0

05/03/2022
20:52
61' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν δοκίμασε ένα καλό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

05/03/2022
20:48
60' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Χρυσοστόμου στη θέση του Χριστοφή

05/03/2022
20:47
58' Νέα φάση για την ΑΕΚ

Στην εκτέλεση η μπάλα στρώθηκε στον Τρισκόφσκι που έκανε την προβολή από κοντά, όμως ο Αντωνιάδης έβαλε την κόντρα σε νέο κόρνερ

05/03/2022
20:47
57' Καλή φάση για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν δοκίμασε ένα καλό δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Λόρια να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

05/03/2022
20:44
55' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Έξω ο Άλτμαν, μέσα ο Ακοράν

05/03/2022
20:35
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

05/03/2022
20:19
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα εντυπωσιακό 45λεπτο, η ΑΕΚ προηγείται με 1-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Άλτμαν (4') και Τρισκόφσκι (πεν. 26'), ωστόσο η «Κυρία» μείωσε με Αρτυματά (34') και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Παράλληλα, αμφότερες έχασαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, το ματς έχει πολύ καλό ρυθμό με ένταση και πάθος και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

• Τη live κάλυψη του αγώνα σας προσφέρει o Mr. Brown

0

05/03/2022
20:16
45+1' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Άλτμαν ήταν μόνος του, δοκίμασε το γυριστό σουτ και η μπάλα πέρασε έξω

05/03/2022
20:11
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-2
05/03/2022
20:04
34' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Αρτυματά ο οποίος έπιασε ένα φοβερό σουτ στην κίνηση και την έστειλε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2

0

05/03/2022
20:03
Το γκολ της ΑΕΚ για το 0-2
05/03/2022
20:00
30' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Χριστοδουλόπουλος από το ύψος του πέναλτι και σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

05/03/2022
19:59
27' Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση

Ο Καλτσάς έπιασε ένα κοντινό σουτ στην κίνηση και ο Λεάλ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

05/03/2022
19:55
26' Γκολ για την ΑΕΚ

Με πλασέ στο κέντρο ο Τρισκόφσκι ευστοχεί και κάνει το 0-2

0

05/03/2022
19:54
25' Πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Ντάρμπισαϊαρ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Αραγιούρι και τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή να δείχνει την άσπρη βούλα

05/03/2022
19:51
21' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Αραγιούρι έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Ντάρμπισαϊαρ πήρε και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λόρια, όμως καθυστέρησε και ο Αραγιούρι έδιωξε σε κόρνερ, διορθώνοντας το λάθος του

05/03/2022
19:46
16' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έστρωσε στον Ροσάλες, ο οποίος δοκίμασε το πλασέ από δεξιά και ο Λόρια απέκρουσε

05/03/2022
19:43
13' Καλή φάση για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι βρήκε ωραία τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος όμως καθυστέρησε και από πλάγια θέση έκανε το πλάσε, με τον Λόρια να μαζεύει εύκολα

05/03/2022
19:40
Το γκολ της ΑΕΚ για το 0-1
05/03/2022
19:34
4' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Άλτμαν με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ με το «καλησπέρα»

0

05/03/2022
19:30
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Δύο αλλαγές από πλευράς Νταβίντ Καταλά και παράταξη το 4-4-2.

Στην εστία θα είναι ο Λεάλ, με τον Ροσάλες (που παίρνει τη θέση του τραυματία Γκαρσία) στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Εγγλέζου στο αριστερό, ενώ δίδυμο στα στόπερ θα είναι οι Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Γκουστάβο και Άλτμαν, με τους Εσπινόσα και Φαράζ στα δύο άκρα.

Δίδυμο στην επίθεση οι Τρισκόφσκι (που παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Ρόμο) και Ντάρμπισαϊαρ.

0

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Ακοράν, Αναστασίου, Λαμπόικο, Ναούμ, Χριστοφόρου, Μάμας, Μαρτής, Παναδέρο, Ολατούντζι.

05/03/2022
18:30
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με μια αλλαγή σχηματισμό και 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Λόρια, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Αραγιούρι και Αντωνιάδη. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Αμπαρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Αρτυματάς και Χουσμπάουερ, με τον Χριστοδουλόπουλο σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στα δύο φτερά της επίθεσης θα είναι οι Καλτσάς (που παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Ουάρντα) και Χριστοφή, με τον Νοβότνι στην κορυφή.

0

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Ρισβάνης, Εσκοβάλ, Χατζημίτσης, Κορρέα, Μότης, Ιωάννου, Χρυσοστόμου.

18:24

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος, Καλτσάς, Χριστοφή, Νοβότνι.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Γκουστάβο, Εσπινόσα, Άλτμαν, Φαράζ, Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ.

05/03/2022
18:20
Νίκη της ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», συμβιβασμός στην «Αρένα»

Αυτός θα είναι ο τρίτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στις 25 Οκτωβρίου 2021, η ΑΕΚ πήρε το «διπλό» με 1-2, έχοντας για σκόρερ τους Τρισκόφσκι (πεν. 35') και Ντάρμπισαϊαρ (49'), με την Ανόρθωση να μειώνει με τον Χριστοδουλόπουλο (πεν. 90+4').

Στο δεύτερο γύρο και το ματς στην «Αρένα», στις 24 Ιανουαρίου 2022, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με Τρισκόφσκι (52') και την «Κυρία» να ισοφαρίζει με Νοβότνι (70').

05/03/2022
18:15
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και ΑΕΚ κοντράρονται στις 19:30, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Η «Κυρία» βρίσκεται στην 4η θέση με 38 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λάρνακας στην 3η με έναν βαθμό περισσότερο.