«Καθάρισε» την... αποκαρδιωτική ΑΕΛ και διατήρησε την πρωτιά ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/12/2023 - 21:00

Νίκη... κορυφής!

Ο Άρης επικράτησε με 4-0 της ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα Cyta.

Οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, διατηρώντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Άλλη μια αποκαρδιωτική εμφάνιση και άλλη μια ήττα για τους «λέοντες» που συνεχίζουν την αγωνιστική «κατρακύλα» και δεν δείχνουν να... σηκώνουν κεφάλι.

Δύο γκολ πέτυχε ο Κοκόριν (34', 66') και από ένα οι Μαγιαμπέλα (45'+4') και Νίκολιτς (88') ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές, από το 45', ένεκα της αποβολής του Χέντι.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης παρέμεινε στην πρώτη θέση με 29 βαθμούς, αφού υπερτερεί του ΑΠΟΕΛ και της Πάφου στην τριπλή ισοβαθμία και την επόμενη (14η) αγωνιστική φιλοξενείται από την ΑΕΚ (9/12, 17:00) στην «Αρένα».

Από την άλλη, με τη νέα ήττα η ΑΕΛ έπεσε στην 10η θέση με 13 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (9/12, 19:00) υποδέχεται τη Δόξα στο «Άλφαμεγα Stadium».

20:57
90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
04/12/2023
20:55
88' Γκολ για τον Άρη, 0-4

Ο Νίκολιτς σκοράρει με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ για το τέταρτο γκολ της ομάδας του

04/12/2023
20:33
66' Γκολ για τον Άρη, 0-3

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Σουμάνσκι έδωσε στον Κακόριν κι αυτός διαγώνιο σουτ από δεξιά σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο για την ομάδα του

0

04/12/2023
20:31
64' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Ο Γερολέμου έπιασε ένα καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

04/12/2023
20:22
Στο νοσοκομείο για εξετάσεις ο Μεντόσα

Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ είχε μια σύγκρουση με τον Μπόρσον, στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να ζαλιστεί και να προκαλέσει μια μικρή ανησυχία στο γήπεδο.

Εντούτοις συνήλθε και στην ανάπαυλα αντικαταστάθηκε και σύμφωνα με την ενημέρωση, πήγε στο νοσοκομείο για προληπτικές εξετάσεις.

0

04/12/2023
20:13
46' Ευκαιρία για τον Άρη

Ο Σουμάνσκι έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Ολιβέιρα να αποκρούει και τον Κοκόριν να επιχειρεί με γυριστό σουτ να σκοράρει, όμως εκ νέου ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε

04/12/2023
20:12
46' Επανέναρξη του αγώνα

Με τριπλή αλλαγή η ΑΕΛ. Τσέρνιχ, Μακρής και Γερολέμου στις θέσεις των Ανδρέου, Μεντόσα και Φιλίποβιτς

04/12/2023
19:54
Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Ο Άρης προηγείται με 2-0, παίζει με παίκτη παραπάνω και έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με την ΑΕΛ να έχει ένα «βουνό» να ανέβει, προκειμένου να αποφύγει ακόμη μια ήττα

0

04/12/2023
19:51
45'+4' Γκολ για τον Άρη, 0-2

Ο Καζού έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μαγιαμπέλα, ο οποίος από κοντά πλάσαρε ιδανικά και έδωσε «γερό» προβάδισμα για την ομάδα του

0

04/12/2023
19:49
45'+3' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Ο Σέρνιτς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τον Βανά να αποκρούει δύσκολα με γροθιές

04/12/2023
19:46
45' Απείλησε με δεύτερο γκολ ο Άρης

Ο Νίκολιτς έπιασε ένα ωραίο πλασέ, εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

04/12/2023
19:46
45' Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων
04/12/2023
19:45
44' Κόκκινη στον Χέντι, με 10 η ΑΕΛ

Ο Χέντι βρήκε επικίνδυνα τον Μπράουν με το πόδι και ο διαιτητής Φελλάς, μετά από χρήση του VAR, αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ

0

04/12/2023
19:40
39' Γκολ για τον Άρη, 0-1

Σουμάνσι και Κοκόριν συνεργάστηκαν εξαιρετικά στην περιοχή, με τον δεύτερο να πλασάρει ιδανικά, απέναντι στον Ολιβέιρα και να ανοίγει το σκορ

0

04/12/2023
19:39
37' Νέα ευκαιρία

Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπόρσον πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κοκόριν τη δεύτερη, από κοντά, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

04/12/2023
19:38
36' «Αγγίζει» το γκολ ο Άρης

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Μαγιαμπέλα έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Μαρς σωτήρια να διώχνει σε κόρνερ, πριν ο Νίκολιτς στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

04/12/2023
19:25
22' Σχόλιο

Ο Άρης είναι αυτός που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας δημιουργήσει 2-3 καλές στιγμές, μπροστά από την αντίπαλη εστία, κυρίως με τον Σουμάνσκι.

Η ΑΕΛ επιλέγει μια πιο προσκετική και αμυντική προσέγγιση στην αναμέτρηση, επιδιώκοντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

0

04/12/2023
19:22
20' «Όχι» του Ολιβέιρα στον Σουμάνσκι

Στην αντεπίθεση ο επιθετικός του Άρη δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια και να παραχωρεί κόρνερ

04/12/2023
19:13
11' Νέα φάση για τον Άρη

Ο Καζού έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σουμάνσκι με διπλή προσπάθεια, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

04/12/2023
19:11
9' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Μαγιαμπέλα με εξαιρετική ενέργεια από δεξιά, έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Κοκόριν άφησε για τον Σουμάνσκι που έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ

04/12/2023
19:01
1' Έναρξη του αγώνα