«Λύγισε» τον Απόλλωνα από τη... βούλα και προκρίθηκε η ΑΕΛ (BINTEO)

Τετάρτη, 11/1/2023 - 21:55

Στους οκτώ του κυπέλλου προκρίθηκε η ΑΕΛ!

Οι «λέοντες» επικράτησαν του συμπολίτη Απόλλωνα στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4, για την φάση των «16» και συνεχίζουν στη διοργάνωση, με μοναδικό στόχο την κατάκτηση της.

Στο πρώτο Λεμεσιανό ντέρμπι που έλαβε χώρα στο «Άλφαμεγα Stadium», αμφότερες οι ομάδες έδωσαν μάχη μέχρι... τελευταίας πνοής, για να σφραγίσουν το «εισιτήριο» της επόμενης φάσης, με τους «γαλαζοκίτρινους» να το πετυχαίνουν μετά από 120 λεπτά αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, με τους συμπολίτες να δημιουργούν ευκαιρίες και να προσπαθούν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δημιουργικοί και έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, όμως το δοκάρι τους εμπόδισε.

Τόσο στην ανάπαυλα, όσο και στην ημίωρη παράταση, οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα, χωρίς να ρισκάρουν και το θέαμα ήταν «φτωχό», με το ματς εντέλει να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Αλεσάμι αποδείχθηκε μοιραίος για τον Απόλλωνα, καθώς στην δεύτερη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έδωσε προβάδισμα στους «λέοντες», οι οποίοι... καθάρισαν το θέμα πρόκρισης, με τον Τζάλμα να νικάει τον Γιοβάνοβιτς και να κάνει το 5-4.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η ΑΕΛ, αγωνίστηκε σε όλες τις διαδικασίες έχοντας κάνει μόνο δύο αλλαγές, γεγονός που φανερώνει τα πολλά προβλήματα τραυματισμού που αντιμετωπίζει, αλλά και ότι οι ποδοσφαιριστές της έκαναν «κατάθεση» ψυχής, για να έρθει το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Πλέον περιμένει να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλος της, στην προημιτελική φάση του κυπέλλου, ενώ οι «κυανόλευκοι» επικεντρώνονται ξανά στο πρωτάθλημα, με την ελπίδα να αναρριχηθούν ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

11/01/2023
22:39
11/01/2023
21:56
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στην... ρωσική ρουλέτα και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca Cola.

Τέλος παράτασης

Οι δύο ομάδες παρέμεινα ισόπαλες (0-0) και ο νικητής θα βρεθεί στην διαδικασία των πέναλτι.

11/01/2023
21:41
120' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
11/01/2023
21:39
120' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Χαμάς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε και έφτασε στον Γιόστεν, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Μούριελ έλεγξε σταθερά.

11/01/2023
21:37
118' Γίνεται επικίνδυνη η ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τεϊσέιρα πήρε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο πιο πάνω από το δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

11/01/2023
21:33
113' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Μιλιντσεάνου στην θέση του Σις.

11/01/2023
21:31
112' Απειλεί ο Απόλλωνας

Σουτ του Νταμπό μέσα στη περιοχή, σωτήρια ο Μπιλοβάρ βάζει το σώμα του κα κόρνερ για τον Απόλλωνα.

11/01/2023
21:29
109' Φάση για τον Απόλλωνα

Ο Χάμας έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να παίρνει αρκετό ύψος και να καταλήγει άουτ.

21:21
105' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
11/01/2023
21:18
101' Απειλεί ο Απόλλωνας

Ο Γιόστεν έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Μούριελ έλεγξε εύκολα.

11/01/2023
21:17
100' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Νταμπό θα πάρει την θέση του Χέντι

11/01/2023
21:10
92' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Τέλος κανονικής διάρκειας

Το σκορ παρέμεινε 0-0 και ο αγώνας θα οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση.

11/01/2023
20:59
90+1' Τελική για την ΑΕΛ

Ο Σάντος δοκίμασε το σουτ, όμως ήταν αδύναμο, με τον Γιοβάνοβιτς να ελέγχει σταθερά.

11/01/2023
20:57
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
11/01/2023
20:51
86' Παραμένει το 0-0

Υπενθυμίζουμε πως αν ο αγώνας λήξει ισόπαλος, το ματς θα οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση, όπου αν και εκεί δεν βρεθεί νικητής, θα λάβει χώρα η διαδικασία των πέναλτι.

11/01/2023
20:47
80' Απειλεί η ΑΕΛ

Ο Μακρής επιχείρησε δυνατό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, υποχρεώνοντας τον Γιοβάνοβιτς σε νέα απόκρουση.

11/01/2023
20:44
77' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Αποχωρεί ο Μιραλάς, στην θέση του ο Παπαφώτης.

11/01/2023
20:35
69' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ντιγκινί και Αλεσάμι στην θέση των Πίττα και Σπόλιαριτς.

11/01/2023
20:29
67' Χωρίς ευκαιρία ακόμα στην ανάπαυλα

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι πολύ γρήγορος, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για την κατοχή, προσπαθώντας να απειλήσουν και να βρουν το πολυπόθητο γκολ.

11/01/2023
20:23
57' Πιέζει η ΑΕΛ

Οι «λέοντες» μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζουν για να βρουν ένα γκολ.

11/01/2023
20:11
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

11/01/2023
20:09
Άσχημες εικόνες στο «Άλφαμεγα Stadium»

Οι ανεγκέφαλοι δε λένε να μας αφήσουν στην... ησυχία μας. Καρεκλοπόλεμος μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου. Ευτυχώς με την παρέμβαση της αστυνομίας τα πνεύματα κατεύνασαν.

11/01/2023
19:53
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 0-0.

11/01/2023
19:47
46' Δοκάρι για την ΑΕΛ

Ο Σίς μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έφερε την μπάλα στο δεξί και έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Δεύτερο για τους γηπεδούχους μέσα σε 45 λεπτά.

11/01/2023
19:46
45' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
11/01/2023
19:34
32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μαυρίας έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Πίττας μπήκε στην φάση δίχως όμως να φτάσει στην μπάλα, η οποία στη συνέχεια στρώθηκε στον Χέντι που έκανε το σουτ με τον Μούριελ να του λέει «όχι».

11/01/2023
19:27
25' Φάση για την ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μακρή, ο οποίος δοκίμασε ένα συρτό σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει.

11/01/2023
19:22
20' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Σις έκανε την παράλληλη πασά στον Μπεραχίνο με τον τελευταίο να  στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

11/01/2023
19:21
19' Απειλεί ο Απόλλωνας

Ο Ζράντι μπήκε μέσα στην μικρή περιοχή και πιεζόμενος από τον Σάντος προσπάθησε να κάνει το γύρισμα στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Μούριελ

11/01/2023
19:18
15' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα

O Χαμάς έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Χέντι πήρε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, με τον Μούριελ να ελέγχει σταθερά.

11/01/2023
19:16
14' Απαντάει η ΑΕΛ

Ο Τζάλμα εκτέλεσε δυνατό φάουλ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

11/01/2023
19:12
10' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Χέντι επιχείρησε το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Μολιβάρ και να περνάει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

11/01/2023
19:10
8' Προϋπόθεση για την ΑΕΛ

Ο Σάντος έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με στόχο τον Μπεραχίνο στην μικρή περιοχή, όμως εκείνος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και εκείνη κατέληξε άουτ.

11/01/2023
19:09
7' Τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής

Αναγνωριστικά είναι τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούν κρατήσουν την μπάλα, να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να απειλήσουν.