Έφερε… τούμπα τον συμπολίτη η ΑΕΛ και έφυγε για οκτάδα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 2/3/2022 - 21:46

Την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου πανηγύρισε η ΑΕΛ με νίκη 2-0. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού αν και χρειάστηκαν την ημίωρη παράταση, εν τέλει άφησαν εκτός συνέχειας τον Απόλλωνα. Οι «λέοντες» προηγήθηκαν με 1-0 στο 59ο λεπτό με τον Σάντος και κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί το γκολ του Παπαφώτη στο 96ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στο σύνολο του Παντελίδη.

Έτσι, η ΑΕΛ στην οκτάδα θα βρει απέναντι της την Ομόνοια, με την πρώτη αναμέτρηση να γίνεται στο Τσίρειο και τη ρεβάνς στο ΓΣΠ, με τις ημερομηνίες να ανακοινώνονται τις επόμενες ημέρες. Με τον αποκλεισμό ο Απόλλωνας πλέον προσηλώνεται αποκλειστικά στο… κυνήγι του πρωταθλήματος, ενώ οι «λέοντες» έμειναν… ζωντανοί για το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω κυπέλλου.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο μετά το 10λεπτό έχασε μοναδική στιγμή να ανοίξει το σκορ καθώς ο Χαμάς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγιερι από το σημείο του πέναλτι. Στη συνέχεια, οι «λέοντες» κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν τις δικές τους ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ ευτύχισε να βρει το γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση. Κάπου εκεί, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ανακτήσει την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, όμως χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Μέγιερι.

Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεχτικές όμως τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν πολύ νωρίς με την αποβολή του Ρομπέρζ. Το γκολ της ΑΕΛ έδωσε άλλη… ώθηση στους «γαλαζοκίτρινους», αναγκάζοντας τους παίκτες του Τσόρνιγκερ να βγουν μπροστά και να ψάξουν με τη σειρά τους το γκολ, χωρίς όμως επιτυχία.

Για την ερχόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, την πρώτη στα play-off ο Απόλλωνας θα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο (07/03 - 19:00) για το πρώτο γκρουπ. Την ίδια ημέρα (07/03), η ΑΕΛ θα παραμείνει στο Τσίρειο για να φιλοξενήσει την ΠΑΕΕΚ (18:00) για το δεύτερο γκρουπ.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

02/03/2022
21:50
Το... τρίτο ημίχρονο του ντέρμπι

Όσα λέχθηκαν από παίκτες και προπονητές.

02/03/2022
21:46
Τέλος στο Τσίρειο, πρόκριση για την ΑΕΛ

Με τα γκολ των Σάντος (59') και Παπαφώτη (96') οι «λέοντες» είναι στην επόμενη φάση.

0

02/03/2022
21:36
113’ Δοκάρι για την ΑΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ του Νταβόρ, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει στο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

02/03/2022
21:35
112' Προσπαθεί να βρει λύσεις ο Απόλλωνας

Οι «γαλάζιοι» βγήκαν αρκετά ψηλά και προσπαθούν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μέγιερι. Κρατάει σχετικά εύκολα έως τώρα η ομάδα του Παντελίδη το προβάδισμα πρόκρισης που έχει.

02/03/2022
21:28
106' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης

Άλλα 15 λεπτά για να μάθουμε ποια ομάδα θα είναι στην οκτάδα του κυπέλλου.

02/03/2022
21:25
Ημίχρονο στην παράταση

Η ΑΕΛ προηγείται με 2-0 και έχει σκορ πρόκρισης για τα προημιτελικά. Ο Απόλλωνας χρειάζεται ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση στη δική του μεριά.

0

02/03/2022
21:18
100' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Νόγιοκ αποχωρεί για να μπει ο Πίττας.

02/03/2022
21:14
96' Γκολ για την ΑΕΛ

Μακρινό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς. Σκορ πρόκρισης για τους «λέοντες».

02/03/2022
21:12
94’ Κόκκινη για τον Απόλλωνα

Ο Βαλεντίν Ρομπέρζ βλέπει τη δεύτερη κίτρινη και αποχωρεί από το παιχνίδι.

02/03/2022
21:11
93' Σουτ για την ΑΕΛ

Στο ύψος της περιοχής ο Παπαφώτης, έκανε το σουτ, όμως ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε σταθερά.

02/03/2022
21:08
91' Έναρξη στην παράταση

Ο Φραντζής μπήκε στο παιχνίδι για την ΑΕΛ. Αφήνει την επιπλέον αλλαγή για πιο μετά ο προπονητής του Απόλλωνα.

02/03/2022
21:02
Τέλος, 1-0 για την ΑΕΛ, πάμε σε ημίωρη παράταση

Στην παράταση θα λύσουν τις… διαφορές τους ΑΕΛ και Απόλλωνας για το ποιος θα πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου καθώς το 1-0 με το γκολ του Σάντος ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

0

02/03/2022
20:47
79’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Ντιγκινί μπήκε στην περιοχή, έκανε το τελείωμα, όμως ο Μέγιερι ήταν έτοιμος και έδιωξε τη μπάλα.

02/03/2022
20:39
71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ντιγκινί αντί του Νταμπό.

02/03/2022
20:38
70' Τελική για τον Απόλλωνα

Μακρινό, άστοχο σουτ του Νόγιοκ, δεν απείλησε τον Μέγιερι.

02/03/2022
20:32
64' Κι άλλη αλλαγή για τους «λέοντες»

Ο Σίτο Ριέρα πέρασε αντί του Μάνου Τόρες.

02/03/2022
20:29
62' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Νταβόρ πέρασε στη θέση του Μεντόγιεβιτς.

02/03/2022
20:26
59' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Κατελάρης αντί του Χάμπου και Κολ αντί του Ίλιεφ.

02/03/2022
20:24
58' Γκολ για την ΑΕΛ

Πανέμορφη ενέργεια του Σάντος, βρέθηκε απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς και με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Αποτέλεσμα που αν μείνει μέχρι τέλους θα οδηγηθούμε στην ημίωρη παράταση.

0

02/03/2022
20:11
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα ο Τσόρνιγκερ, ο Τεϊσέιρα αντί του Σωτηρίου για την ΑΕΛ.

02/03/2022
19:52
Ημίχρονο στο Τσίρειο, στο 0-0 οι δύο ομάδες

Το σχόλιο του ημιχρόνου

Ημίχρονο στο Τσίρειο στη ρεβάνς του κυπέλλου μεταξύ της ΑΕΛ και του Απόλλωνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο ισόπαλο, 0-0. Αποτέλεσμα που ευνοεί τους «γαλάζιους» της Λεμεσού καθώς έχουν το προβάδισμα με 1-0 από την πρώτη αναμέτρηση.

Με το αποτέλεσμα ως έχει, η ΑΕΛ είναι δεδομένο πως στο δεύτερο ημίχρονο θα ανέβει ακόμη περισσότερο και θα ψάξει το γκολ που θα της δώσει εκ νέου πιθανότητες πρόκρισης στην προημιτελική φάση.

δ

02/03/2022
19:29
26' Μοναδική στιγμή για τον Απόλλωνα

Σέντρα στη μικρή περιοχή, ο Γιάνγκα μόνος αμαρκάριστος, όμως εξ επαφής έστειλε την μπάλα έξω με το κεφάλι.

02/03/2022
19:26
24' Σκόραρε η ΑΕΛ, ακυρώθηκε το γκολ

«Φάτσα» με τον Γιοβάνοβιτς ο Έουλερ, δεν αστοχεί και βάζει μπροστά την ομάδα του. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ και το VAR επιβεβαίωσε πως ο άσος της ΑΕΛ ήταν πιο μπροστά.

02/03/2022
19:15
13' Άστοχος ο Χαμάς

Ο Μέγιερι «ψάρεψε» τον άσο του Απόλλωνα και κράτησε το μηδέν.

0

02/03/2022
19:13
11' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Ο Νεοκλέους μετά από την αξιολόγηση της φάσης, θεωρεί πως υπάρχει παράβαση και καταλογίζει την ποινή.

02/03/2022
19:12
9' Ζητά πέναλτι ο Απόλλωνας

Ο Γιάνγκα απέναντι στον Μέγιερι, ο επιθετικός των «γαλάζιων» έπεσε στην περιοχή. Μετά από υπόδειξη του VAR o διαιτητής πάει για αξιολόγηση της φάσης.

02/03/2022
19:08
5' Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση

Σέντρα του Μαζάν, η μπάλα έφθασε στον Τόρες, έπιασε το πλασέ εντός περιοχής από καλή θέση, όμως η μπάλα κόντραρε και οι αμυντικοί του Απόλλωνα έδιωξαν.

02/03/2022
19:02
1' Ξεκίνησε το ντέρμπι

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

02/03/2022
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις η ΑΕΛ, με τις γαλάζιες ο Απόλλωνας.

Ο Αλεξάντερ Νόγιοκ του Απόλλων βγήκε στον αγωνιστικό χώρο τυλιγμένος με τη σημαία της Ουκρανίας, θέλοντας να περάσει το δικό του μήνυμα για τη χώρα του που βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση με την Ρωσία.

5

02/03/2022
18:30
Το τελευταίο ντέρμπι Λεμεσού στο Τσίρειο στην ιστορία

Αν όλα πάνε με τον προγραμματισμό που υπάρχει, οι ΑΕΛ και Απόλλων θα τεθούν ξανά αντιμέτωποι τη νέα περίοδο στο νέο γήπεδο της πόλης στο Κολόσσι.

Αν μη τι άλλο, αυτό το στοιχείο προσδίδει ακόμη μεγαλύτερη αίγλη στο αποψινό παιχνίδι.

02/03/2022
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Πέντε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση για τον Τσόρνιγκερ. Αλεσάμι, Χάμπος, Φιλιώτης, Γιάνγκα και Νταμπό πήραν φανέλα βασικού αντί των Μαυρία, Κατελάρη, Κολ, Πίττα και Ντιγκινί.

Σε σχηματισμό 3-4-3 παρατάσσει τον Απόλλωνα ο προπονητής της ομάδας και τον Γιοβάνοβιτς κάτω από τα δοκάρια. Τριάδα στην άμυνα θα αποτελέσουν οι Ρομπέρζ, Χάμπος και Αλεσάμι, με τους Φιλιώτη (δεξιά) και Χαμάς (αριστερά) να έχουν ρόλο φουλ-μπακ.

Στη μεσαία γραμμή για τον Απόλλωνα οι Νογιόκ και Ίλιεφ, με τους Αλμπάνη, Νταμπό και Γιάνγκα να αποτελούν την επιθετική τριπλέτα.

Στον πάγκο: Τζούριν, Πίττας, Ίντζια, Τζουμ, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κατελάρης, Ντιγκινί, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι

02/03/2022
17:47
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Πέντε αλλαγές συγκρτικά με τον αγώνα του Σαββάτου στην «ΑΕΚ Αρένα» από τον Σάββα Παντελίδη. Οι Νταβόρ, Τεϊσέιρα, Τσέποβιτς, Μπαλντέ και Φραντζής έμειναν εκτός για να πάρουν φανέλα βασικού οι Έουλερ, Παπαφώτης, Σωτηρίου, Μιλιντσεάνου και Μαζάν.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μέγιερι, με τον Σάντος δεξιά στην άμυνα και τον Μαζάν αριστερά. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα αποτελέσουν οι Σωτηρίου και Ριστέφσκι.

Στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΛ οι Μεντόγιεβιτς και Παπαφώτης, με τους Τόρες και Έουλερ στα άκρα της επίθεσης. Δίδυμο στη γραμμή κρούσης θα είναι οι Μιλιτσεάνου και Μαρόσα.

Σχηματισμός 4-4-2 από τον Ελλαδίτη τεχνικό.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Νταβόρ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Ντάφερφελντ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Μαΐντεβατς, Μπαλντέ

02/03/2022
17:45

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Σάντος, Ριστέφσκι, Σωτηρίου, Μαζάν, Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης,Έουλερ, Τόρες, Μιλιτσεάνου, Μαρόσα

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Χάμπος, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Νογιόκ, Ίλιεφ, Αλμπάνης, Νταμπό, Γιάνγκα

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα

Οι «γαλάζιοι» έχουν προβάδισμα πρόκρισης καθώς στην πρώτη αναμέτρηση επικράτησαν με 1-0 χάρις στο γκολ του Ντιγκινί στο 86ο λεπτό.

Θυμίζουμε πως το εκτός έδρας γκολ μετράει κανονικά όπως τα παλαιότερα χρόνια, παρά την αλλαγή της UEFA στους κανονισμούς της για τις δικές της διοργανώσεις.