Ισοπαλία στην «Αρένα» και όλα... ανοικτά για ΑΕΚ και Μακάμπι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 9/8/2023 - 21:55

Χωρίς νικητή στη Λάρνακα!

ΑΕΚ και Μακάμπι Τελ Αβίβ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στην «Αρένα» στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό του Conference League, με την πρόκριση για τα play-off της διοργάνωσης να μένει... ανοικτή.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κοέν (64'), ενώ η ομάδα του Όλτρα ισοφάρισε με τον Φαράζ (80'). Για την ΑΕΚ ο Τρισκόφσκι έχασε μοναδική ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη καθώς απώλεσε πέναλτι (85').

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη την ερχόμενη Πέμπτη (17/08 - 20:00) στο «Στάδιο Μπλούμφιλντ». Ο νικητής του ζευγαριού θα αναμετρηθεί με το νικητή του Τσέλιε (Σλοβενία) - Νέμαν (Λευκορωσία). Ο πρώτος αγώνας (24/08) ορίστηκε εντός έδρας και η ρεβάνς (31/08) εκτός έδρας.

Τσέλσιε και Νέμαν κοντράρονται αύριο (10/08 - 21:00, ώρα Κύπρου) στην έδρα της πρώτης, ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (17/08 - 21:00, ώρα Κύπρου) στην... ουδέτερη Oυγγαρία.

09/08/2023
22:00
To post-game της αναμέτρησης από την Primetel

Όσα ειπώθηκαν από παίκτες και προπονητές μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

09/08/2023
21:55
Τέλος στην «Αρένα»

ΑΕΚ και Μακάμπι Τελ Αβίβ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό του Conference League.

s

09/08/2023
21:54
90+6' Τεράστια στιγμή για την ΑΕΚ

Φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής από τον Γκιούρτσο, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

09/08/2023
21:51
90+3' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Μάμας αντί του Πέρε Πονς.

09/08/2023
21:49
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος

Στο 1-1 οι δύο ομάδες.

09/08/2023
21:44
85' Άστοχος ο Τρισκόφσκι

Μοναδική στιγμή για τους Λαρνακείς να πάρουν προβάδισμα, όμως ο αρχηγός δεν κατάφερε να νικήσει τον Πέρετζ από το σημείο του πέναλτι. Παραμένει το 1-1 στην «Αρένα».

09/08/2023
21:42
83' Πέναλτι για την ΑΕΚ

Στο έδαφος ο Γκιούρτσο μετά από ανατροπή και άμεσα η υπόδειξη από τον διαιτητή.

09/08/2023
21:39
80' Γκολ για την ΑΕΚ

Κεφαλιά του Σολ, με τον Φαράζ να... τρυπώνει στην αντίπαλη άμυνα, να κλέβει τη μπάλα και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

09/08/2023
21:35
77' Διπλή αλλαγή για τη Μακάμπι

Ο Παρφέ δίνει τη θέση του στον Κανιτσόφσκι, ενώ ο Αλμόγκ παίρνει τη θέση του Κοέν.

09/08/2023
21:27
69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Λέδες και Γκάμα έξω για να μπουν οι Καπτούμ και Τρισκόφσκι.

09/08/2023
21:22
64' Γκολ για τη Μακάμπι

Μακρινό σουτ του Κοέν έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πίριτς και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

09/08/2023
21:14
56' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Ράφα Λόπες.

0

09/08/2023
21:11
53' Άλλη μια μεγάλη φάση για τους Ισραηλινούς

Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντορ Πέρετζ από θέση βολής να κάνει το πλασέ, όμως ο Πίριτς ήταν έτοιμος και μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

09/08/2023
21:10
51' Τεράστια ευκαιρία για τη Μακάμπι

Τετ α τετ με τον Πίριτς ο Ντορ Πέρετζ όμως δε βρήκε στόχο, στέλνοντας τη μπάλα μόλις έξω.

09/08/2023
21:09
Τα εισιτήρια στην «Αρένα»

Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, κόπηκαν 4845 εισιτήρια.

Τα 4226 αναλογούν σε φίλους της ΑΕΚ και τα 619 σε φίλους της Μακάμπι.

0

09/08/2023
21:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

09/08/2023
20:48
Ημίχρονο στην «Αρένα»

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Χωρίς γκολ (0-0) τα πρώτα 45 λεπτά στην «Αρένα» με την ΑΕΚ και τη Μακάμπι να έχουν πραγματοποιήσει ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο. Αμφότερες οι δύο ομάδες έχουν δημιουργήσει τις δικές τους ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ θα πρέπει να βγει πιο μπροστά και να πιέσει περισσότερο τους Ισραηλινούς αν θέλει να πάρει τη νίκη και συνάμα το προβάδισμα πρόκρισης, όμως θα πρέπει να έχει το νου της και στα αμυντικά της καθήκοντα.

κ

09/08/2023
20:46
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει χωρίς γκολ η αναμέτρηση.

09/08/2023
20:35
34' Eυκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Αντεπίθεση της Μακάμπι, με τον Ζάχαβι να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει για λίγο δίπλα από την εστία του Πίριτς.

09/08/2023
20:26
Συλλήψεις έξω από την «ΑΕΚ Αρένα»

Όπως μετέδωσε από το γήπεδο η δημοσιογράφος του Alpha Kύπρου, Κατερίνα Ιωάννου, οι Αρχές προχώρησαν στη σύλληψη πέντε οπαδών της ισραηλινής ομάδας, ένας εκ των οποίων ανήλικος, καθώς κατά την είσοδό τους στο γήπεδο, εντοπίστηκαν στην κατοχή τους καπνογόνα και φωτοβολίδες.

/

09/08/2023
20:18
18' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ

Σέντρα του Γκιούρτσο, με τον Πονς να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως για λίγο δε βρήκε στόχο, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

09/08/2023
20:17
17' Φάση για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από δύσκολη γωνία από τον Γκιούρτσο με τον τερματοφύλακα της Μακάμπι να διώχνει με υπερένταση.

09/08/2023
20:14
14' Απειλεί η Μακάμπι

Κάθετη του Ζάχαβι, με τον Κοέν να μη μπορεί να νικήσει τον Πίριτς.

2

09/08/2023
20:09
8' Τελική για τους φιλοξενούμενους

Σουτ του Ζάχαβι έξω από την περιοχή, δε βρήκε όμως στόχο.

09/08/2023
20:05
4' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Γέμισμα του Γκιούρτσο με εκτέλεση φάουλ, με τον Σάντσες να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει για λίγο έξω.

09/08/2023
20:00
1' Έναρξη στην «Αρένα»

Στη σέντρα η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

09/08/2023
19:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις... παραδοσιακές κιτρινοπράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι.

0

09/08/2023
19:35
Πηγαδάκι Όλτρα-Ρόκα

Λίγο πριν τη σέντρα της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ και ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας έπιασαν κουβέντα σε πολύ καλή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο της «Αρένα».

η

09/08/2023
19:20
Μαζική παρουσία από τους φίλους της Μακάμπι

Δυναμικό παρών στο πέταλο από τους φιλάθλους της ομάδας του Ισραήλ. Υπολογίζεται ότι βρίσκονται στο γήπεδο περίπου 1500 οπαδοί της «ομάδας του Λαού».