Το... πάλεψε με τη Φενέρ, όμως «λύγισε» στο τέλος η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 13/10/2022 - 21:40

«Λύγισε» στο τέλος η... μαχητική ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς γνώρισαν την ήττα με 2-1 από την Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League και θα παραμείνει στους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο τα «κίτρινα καναρίνια» ήταν κυρίαρχα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν ψηλά, απειλώντας την εστία του Πίριτς και άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Πέδρο. Η ομάδα της Λάρνακας δεν κατάφερε να αντιδράσει, ενώ αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα μεσοεπιθετικά.

Στην ανάπαυλα, οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν εμφανώς καλύτερη και ισοφάρισε στο 47ο λεπτό, με τον Τρισκόφσκι να εκτελεί πέναλτι. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν και ρίσκαραν για να βγουν μπροστά στο σκορ, όμως η τούρκικη ομάδα ήταν αυτή που θα βάλει το γκολ, στο 80ο λεπτό με τον Μπατσουαγί και αυτός από την άσπρη βούλα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ θα μείνει εκτός συνέχειας του Europa League, όμως έχει την ευκαιρία με νίκη στο επόμενο εντός έδρας ματς με Ντιναμό Κιέβου, να «κλειδώσει» την 3η θεση και την πρόκριση στη νοκ αουτ φαση, ενώ η Φενερμπαχτσέ θα σφραγίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του ομίλου, κόντρα στη Ρεν με την οποία μοιράζεται 10 βαθμούς

Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ θα γνωρίσει την ήττα με 2-1 από την Φενερμπαχτσέ, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League

13/10/2022
21:32
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
13/10/2022
21:27
85' Αποκρούει ο Πίριτς
13/10/2022
21:26
84' Πέναλτι για την Φενερμπαχτσέ, αποβλήθηκε ο Γκαρσία
13/10/2022
21:25
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Σανχούρχο αποχώρησε ως τραυματίας και την θέση του πήρε ο Μικέλ.

13/10/2022
21:20
80' ΓΚΟΛ για την Φενερμπαχτσέ

Ο Μπατσουαγί εκτέλεσε επιτυχημένα το πέναλτι, μετά από χέρι του Ναούμ.

1

13/10/2022
21:18
78' Τέταρτη αλλαγή για την Φενερμπαχτσέ

Ο Κρέσπο αντί του Λίνκολν

13/10/2022
21:18
75' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Μέσα οι Λόπες, Ολατούντζι και Πονς, εκτός οι Τρισκόφσκι, Άλτμαν και Λέδες

13/10/2022
21:13
70' Τριπλή αλλαγή για την Φενερμπαχτσέ

Οι Μπατσουαγί, Σάμουελ και Βαλένσια στις θέσεις των Γκιουλέρ, Πέδρο και Αλιόσκι

13/10/2022
21:06
64' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ναούμ περνά στη θέση του Μάμα

13/10/2022
20:56
54' Απειλεί η Φενερμπαχτσέ

Ο Ρόσι επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Πίριτς απέκρουσε.

13/10/2022
20:53
52' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, από την άσπρη βούλα.

13/10/2022
20:52
51' Πέναλτι για την ΑΕΚ