Ο… μοιραίος Καζού χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 9/12/2023 - 18:54
ΑΕΚ

Το πάλεψε μέχρι τέλους και δικαιώθηκε η ΑΕΚ στο σούπερ παιχνίδι με τον Άρη! Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 2-1 των «πρασίνων» της Λεμεσού με ανατροπή και παρέμεινε στην εξάδα (23β.), αφήνοντας στο -1 τον 7ο πλέον Απόλλωνα. Από την άλλη, η ομάδα (29β.) του Σπιλέφσκι αν και άρχισε το ματς με ιδανικές συνθήκες λόγω του γρήγορου γκολ που πέτυχε ο Ουρόσεβιτς (6’), το τέλος δεν ήταν ανάλογο αφού έριξε ταχύτητα και… το πλήρωσε.

Ο Άρης μπήκε φουριόζος, ωστόσο πέραν του γκολ, δεν κατέγραψε κάποια αξιόλογη ευκαιρία, γεγονός που έδωσε αυτοπεποίθηση στην ΑΕΚ που κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στην ανατροπή. Ο Σολ αστόχησε από την άσπρη βούλα, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε επανάληψη (δεν πατούσε γραμμή ο Βανά) και τη δεύτερη φορά ο Ισπανός δεν λάθεψε. Η ισοφάριση επετεύχθη, ενώ για τον Άρη τα δεδομένα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, λόγω της αποβολής του Σπιλέφσκι (διαμαρτυρήθηκε έντονα για την επανάληψη).

Η απουσία του Λευκορώσου από τον πάγκο αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο τους παίκτες του. Ο Καζού στο 75’ έστειλε τη μπάλα άθελα του στο πλεχτό του Βανά και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Μπεν Σιμόν.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, Κοκόριν και Καζού συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών γι’ αυτό και θα χάσουν ένα από τα δύο επόμενα ματς (Δόξα ή ΑΕΖ). Ο Σπιλέφσκι, λόγω της απευθείας κόκκινης, θα χάσει και τα δύο.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η ΑΕΚ θα ταξιδέψει για το Δασάκι (16/12) όπου θα αναμετρηθεί με τον Εθνικό, ενώ ο Άρης θα φιλοξενηθεί από τη Δόξα (18/12). Υπενθυμίζουμε πως οι «πράσινοι» θα δώσουν το τελευταίο παιχνίδι για τους ομίλους του Europa League με τη Σπάρτα Πράγας, την ερχόμενη Πέμπτη (14/12) όπου θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

09/12/2023
18:54
90'+5 Τέλος του αγώνα!

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ επί του Άρη. 2-1 το τελικό σκορ!

09/12/2023
18:52
90'+4 Κίτρινη στον Λέδες.
09/12/2023
18:49
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
09/12/2023
18:42
84' Αλλαγές για την ΑΕΚ

Εκτός οι Γκαγιόλο-Φαράζ, μέσα οι Σάντσες-Τρισκόφσκι.

09/12/2023
18:40
81' Το γκολ της ανατροπής
09/12/2023
18:37
79' Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους
09/12/2023
18:36
78' Αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μαγιαμπέλα, μέσα ο Σαβό.

09/12/2023
18:34
75' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά από σέντρα του Γκιούρτσο στην περιοχή ο Καζού έστειλε τη μπάλα άθελα του στο πλεχτό της ομάδας του! 2-1 μπροστά στο σκορ η ομάδα της Λάρνακας.

09/12/2023
18:31
74' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Εκτός οι Μπένγκτσον-Ζόκε μέσα οι Μοντνόρ-Νίκολιτς

Εκτός ο Σολ, μέσα ο Λόπες.

09/12/2023
18:28
70' Καλύτερη η ΑΕΚ μετά το γκολ της ισοφάρισης

Οι γηπεδούχοι είναι πιο συγκεντρωμένοι και ψάχνουν το γκολ της ανατροπής, ενώ ο Άρης μοιάζει... μπερδεμένος και δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα.

09/12/2023
18:23
64' Αλλαγές για την ΑΕΚ

Εκτός οι Τόνκια-Ντίμερς, μέσα οι Γκάμα-Γκιούρτσο.

09/12/2023
18:17
59' Αποβλήθηκε ο προπονητής του Άρη

Ο Σπιλέφσκι πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια αφού δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω έντονων διαμαρτυριών!

09/12/2023
18:15
57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σολ και 1-1 στο παιχνίδι!

09/12/2023
18:14
57' Επανάληψη του πέναλτι!

Παρά το γεγονός πως το παιχνίδι συνεχίστηκε, μετά από έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε οτι ο Βανά δεν πατούσε γραμμή και έτσι το πέναλτι θα εκτελεστεί ξανά!

09/12/2023
18:12
55' Απόκρουση από τον Βανά!

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ καθώς ο κίπερ του Άρη έπεσε και απέκρουσε την εκτέλεση του Σολ!

09/12/2023
18:11
53' Πέναλτι για την ΑΕΚ!

Ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα για κλωτσιά του Γκομίς στον Ρομπέρζ.

09/12/2023
18:08
49' Κίτρινη στον Καζού
09/12/2023
18:06
47' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
09/12/2023
18:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
09/12/2023
18:03
46' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Κοκόριν-Σουμάνσκι, μέσα οι Στεπίνσκι-Γκομίς.

09/12/2023
18:01
Αποδοκιμασίες προς τον ρέφερι

Ο κόσμος των γηπεδούχων τα... έβαλε με τον διαιτητή καθώς δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη στον Κοκόριν στο 31', για φάουλ στον Ρομπέρζ. Ήταν μια φάση για την οποία υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες και από τον πάγκο της ΑΕΚ. Υπενθυμίζουμε πως ο Κοκόριν δέχθηκε κάρτα και στο 20ο λεπτό, ενώ το VAR δεν μπορεί να παρέμβει όταν πρόκειται για δεύτερη κίτρινη.

διαιτητης

09/12/2023
17:47
45'+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Μπροστά στο σκορ ο Άρης μετά το γκολ του Ουρόσεβιτς στο 6ο λεπτό.

09/12/2023
17:46
45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
09/12/2023
17:40
40' Έπεσε ο ρυθμός

Δυσκολεύεται να βρει ρυθμό η ΑΕΚ, παραμένει... συγκεντρωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα ο Άρης. Αρκετές διακοπές λόγω φάουλ στο ματς.

09/12/2023
17:32
32' Κίτρινη στον Μιλίτσεβιτς για διαμαρτυρίες.
09/12/2023
17:30
30' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Σουτ στην κίνηση από τον Πονς ο οποίος ήταν στο ύψος του πέναλτι, μπόλις πάνω από την εστία του Βανά η μπάλα!

09/12/2023
17:25
25' Iσοζύγισε η ΑΕΚ

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Λάρνακας έχει την κατοχή και πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά, ενώ ο Άρης έκλεισε τους χώρους και προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων να πλησιάσει την εστία του Πίριτς.

09/12/2023
17:19
20' Κίτρινη στον Κοκόριν.
09/12/2023
17:17
17' To γκολ του Άρη στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης
09/12/2023
17:11
11' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ

Ο Πονς μπήκε στην περιοχή, σέντραρε όμως η μπάλα πέρασε από δύο (!) συμπαίκτες του οι οποίοι δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στην... κενή εστία!

09/12/2023
17:10
10' Όμορφες εικόνες πριν τη σέντρα!
09/12/2023
17:08
8' Κίτρινη στον Ζόκε για σκληρό φάουλ.
09/12/2023
17:06
6' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, ο Ουρόσεβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Πίριτς.

Ο Μπεν Σιμόν διαμαρτυρήθηκε έντονα καθώς θεώρησε πως δεν υπήρξε κόρνερ γι' αυτό και δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

09/12/2023
17:03
3' Πρώτη προϋπόθεση για τον Άρη

Σέντρα του Καζού στην περιοχή, ο Μπένγκτσον δεν έλεγξε σωστά τη μπάλα για το πλασέ και κατέληξε στα χέρια του Πίριτς.

09/12/2023
17:01
1' Έναρξη του αγώνα.
09/12/2023
16:56
Στο βόρειο πέταλο οι φίλοι του Άρη
09/12/2023
16:52
Σε χαμηλούς ρυθμούς η προσέλευση...

Δεν έδωσαν βροντερό παρών οι φίλοι της ΑΕΚ καθώς η προσέλευση κινείται σε μέτρια επίπεδα, σχεδόν 10 λεπτά πριν τη σέντρα. Επικρατεί μεγάλη απογοήτευση λόγω της βαθμολογικής θέσης που βρίσκεται η ομάδα.

09/12/2023
16:50
Ρόκα και Καραπατάκης βρίσκονται δίπλα στην ομάδα και ελπίζουν στο θετικό αποτέλεσμα
ΡΟΚΑ ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗΣ
09/12/2023
16:49
Στηρίζει την δράση «Κανένα παιδάκι χωρίς αρκουδάκι» η οικογένεια της ΑΕΚ. Φίλοι της ομάδας έριξαν λούτρινα αρκουδάκια στον αγωνιστικό χώρο πριν την έναρξη, τα οποία θα δοθούν σε παιδιά ευάλωτων οικογενειών.
09/12/2023
16:29
Μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα

Στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο τους ζέσταμα οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

09/12/2023
15:51
Οι αλλαγές των δύο προπονητών

Ο τεχνικός του Άρη προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ. Εκτός έμειναν οι Σανέ, Μουσούντα, Νίκολιτς και Μπράουν. Στην θέση τους οι Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Στρούσκι και Ζόκε.

Από την άλλη, ο προπονητής της ΑΕΚ προχώρησε σε δύο διαφοροποιήσεις σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση. Εκτός έμειναν οι Τόμοβιτς και Γκαρσία. Στην θέση τους οι Γκαγιόλο και Τόνκια.

09/12/2023
15:46
Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαγιόλο, Ρομπέρζ, Μιλίσεβιτς, Λέδες, Πονς, Τόνκια, Ντίμερς, Φαράζ, Σολ.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Καζού, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Στρούσκι, Ζόκε, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα, Σουμάνσκι, Κοκόριν.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Άρη, η οποία θα διαξαχθεί στην «Αρένα». Σέντρα στις 17:00.