«Άλωσε» την Αρένα ο Απόλλωνας και... στέρησε την πρωτιά στην ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 13/3/2023 - 20:58

Σπουδαίο «διπλό»!

Ο Απόλλωνας έφυγε με το τρίποντο από την Λάρνακα, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ και μπήκε με το... δεξί στην πρεμιέρα των play-off του πρώτου γκρουπ.

Το ντέρμπι δεν ξεκίνησα ιδανικά για τους «κιτρινοπράσινους» οι οποίοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 8ο λεπτό, μετά την κόκκινη που δέχθηκε ο Λέδες σε φάουλ πάνω στον Χάμπο.

Όπως ήταν λογικό από εκείνη την στιγμή και μετά, η ομάδα της Λεμεσού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Ίλιεφ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και ρίσκαραν, με σκοπό να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι «κυανόλευκοι» διαχειρίστηκαν καλά τον αγώνα και πήραν τη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λάρνακας έχασε την ευκαιρία να φτάσει τον ΑΠΟΕΛ και παρέμεινε δεύτερη με 57 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 5η θέση με 47 βαθμούς πλησιάζοντας στο -4 την Πάφο.

Στην δεύτερη αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (19/03, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium από τον Άρη και ο Απόλλωνας το Σάββατο (18/03, 17:00) υποδέχεται στο ίδιο γήπεδο την Ομόνοια.

13/03/2023
20:59
Τέλος αγώνα

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ και μπήκε με το... δεξί στα play-off.

13/03/2023
20:58
90+6' Κόκκινη κάρτα σε Χέντι και Τόμοβιτς
13/03/2023
20:56
90+3' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Κολ πέρασε ο Χέντι, με τον Αργεντινό να νιώθει ενοχλήσεις.

13/03/2023
20:51
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
13/03/2023
20:48
87' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Έξω οι Κυριάκου και Ουάρντα, μέσα οι Σαχάρ και Χουσαϊν.

13/03/2023
20:47
85' Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους

Έξω ο Φαράζ, μέσα ο Ναούμ.

13/03/2023
20:45
83' Ψάχνει την ισοφάριση η ΑΕΚ

Οι «κιτρινοπράσινοι» έχουν ανεβάσει ψηλά τις γραμμές τους και ρισκάρουν με σκοπό να πετύχουν ένα γκολ, που θα τους χαρίσει έστω και έναν βαθμό.

13/03/2023
20:40
79' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Γκρόμοβ θα πάρει την θέση του Κάσας.

13/03/2023
20:29
68' Ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους»

Ο Ροσάλες εκτέλεσε το φάουλ, ο Σανχούρχο πήρε την κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε.

13/03/2023
20:22
61' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Τρισκόφσκι, Άλτμαν, Γιάκολιτς εκτός. Μέσα οι Σανχούρχο, Λόπες και Νίκολιτς για την ΑΕΚ

13/03/2023
20:17
56' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ, λίγο έξω η μπάλα.

13/03/2023
20:17
55' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Ο Ουάρντα επιχείρησε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

13/03/2023
20:14
53' Συνεχίζει την πίεση ο Απόλλωνας

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ψάχνουν ένα ακόμη γκολ, για να νιώθουν πιο ασφαλείς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 1-0.

13/03/2023
19:50
45+3' Απειλούν οι Λαρνακείς

Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Φαράζ, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, άουτ για τους φιλοξενούμενους

13/03/2023
19:47
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
13/03/2023
19:39
37' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος έκανε την σέντρα και ο Ίλιεφ πήρε την κεφαλιά, μέσα από την «καρδία» της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

13/03/2023
19:38
36' Απαντάνε οι φιλοξενούμενοι

Ο Χάμπος έκανε το μακρινό σουτ και ο Πίριτς μάζεψε στην αγκαλιά του την μπάλα.

13/03/2023
19:33
32' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πονς πήρε την κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Γιοβάνοβιτς σε δύσκολη απόκρουση.

Στην επαναφορά ο Άλτμαν έπιασε εκ νέου κεφαλιά, όμως ο πορτιέρο των «κυανόλευκων» τον σταμάτησε.

13/03/2023
19:26
24' Τελική για τους φιλοξενούμενους

Ο Χάμπος έκανε το διαγώνιο σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Πίριτς έπεσε και μάζεψε.

13/03/2023
19:22
20' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Βα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έδωσε στον Κολ, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

13/03/2023
19:16
14' Απειλεί η ΑΕΚ

Ο Γιάκολις έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Τρισκόφσκι πήρε την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή και ο Γιοβάνοβιτς ήταν τοποθετημένος σωστά και έλεγξε με ευκολία.

13/03/2023
19:15
13' Πιέζει ο Απόλλωνας

Όπως ήταν λογικό η ΑΕΚ οπισθοχώρησε μετά την κόκκινη και οι φιλοξενούμενοι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το γκολ.

1

13/03/2023
19:09
8' Κόκκινη κάρτα στον Λέδες

Μετά από εξέταση του VAR σε φάουλ που έγινε πάνω στον Χάμπο, ο διαιτητής άφησε την ΑΕΚ με δέκα παίκτες, από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση.

1

13/03/2023
19:06
5' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ

Ο Γιάκολις επιχείρησε το σουτ, από το ύψος της περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς σε ετοιμότητα μάζεψε την μπάλα.

Αμφότερες οι ομάδες θέλουν μόνο νίκη

Αν η ΑΕΚ επικρατήσει θα φτάσει τον ΑΠΟΕΛ στους 60 βαθμούς στην κορυφή, ενώ ο Απόλλωνας με το «διπλό» θα μειώσει την διαφορά, με την τρίτη και τέταρτη θέση, στην προσπάθεια του να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

13/03/2023
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας του Απόλλωνα

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Γιοβάνοβιτς, με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους, Εκπολό και Πειμπέρνς. Στα άκρα της άμυνας αγωνίζονται οι Φιλιώτης, Χαμάς, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Χάμπος και Ίλιεφ ως αμυντικά χαφ, με τον Κολ να είναι πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στα... φτερά της επίθεσης τοποθετούνται οι Βα, Ουάρντα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Πίττας.

1

13/03/2023
18:00
Ανάλυση ενδεκάδας της ΑΕΚ

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Πίριτς, με τους Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς να αποτελούν το αμυντικό δίδυμο μπροστά του. Στα άκρα της άμυνας αγωνίζονται οι Κάσας και Ροσάλες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Στη μεσαία γραμμή είναι οι Λέδες, Πονς ως αμυντικά χαφ και τον Άλτμαν πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού» , στα «φτερά» της επίθεσης τοποθετούνται οι Φαράζ, Γιάκολις, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο  Τρισκόφσκι.

1

13/03/2023
17:50

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γιάκολις, Άλτμαν

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Βα, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ουάρντα, Κολ

Τι έγινε στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος

Στο πρώτο μισό της διοργάνωσης, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 στην έδρα της, ενώ ο Απόλλωνας πήρε την εκδίκηση του την τελευταία αγωνιστική, όπου κέρδισε με 2-1 στο «Άλφαμεγα  Stadium».

13/03/2023
17:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι στο «ΑΕΚ Αρένα»

Η ΑΕΚ υποδέχεται στις 19:00 τον Απόλλωνα, για την πρεμιέρα των play-off στο πρώτο γκρουπ.