Τελικό: ΑΕΚ - ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/9/2020 - 22:24

Η ΑΕΚ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, καταφέροντας να επικρατήσει με 2-1 της ΑΕΛ στο μεγάλο παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και με κακό ρυθμό, η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, παίρνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στο ντεμπούτο του Καρίγιο στον πάγκο της ομάδας σε αγώνα πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ριέρα, τα γκολ των Μακρή και Τρισκόφσκι έφεραν τη δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Το live του αγώνα:

26/09/2020
22:24
Τέλος του αγώνα
26/09/2020
22:22
93' Κίτρινη στον κάρτα για διαμαρτυρίες
26/09/2020
22:21
93' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν από αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, απέκρουσε όμως στην κλειστή του γωνιά ο Βοζίνια

26/09/2020
22:19
90' Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος
26/09/2020
22:19
90' Απίστευτη διπλή φάση για την ΑΕΛ

Σέντρα του Κυριάκου και γύρισμα του Μπάμπιτς που σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι

26/09/2020
22:15
86' Χαμένη φάση για την ΑΕΚ

Ο Ναράνχο έβγαλε τετ α τετ τον Ακοράν, οποίος θέλοντας να το σιγουρέψει έδωσε δεξιά στον Τρισκόφσκι, ωστόσο πρόλαβαν οι αμυνόμενοι και έδιωξαν σε κόρνερ

26/09/2020
22:12
83' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Σέντρα του Ριέρα στην περιοχή, ο Μπάμπιτς πετάχτηκε και έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Τέουνκενς απέκρουσε ενστικτωδώς

26/09/2020
22:08
Το 2-1 της ΑΕΚ
26/09/2020
22:07
78' Τελευταία αλλαγή και για την ΑΕΚ

Έξω ο Γκαρσία, μέσα ο Σπόλιαριτς

26/09/2020
22:06
78' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ

Μέσα ο Αντάμοβιτς, έξω ο Παπαφώτης

26/09/2020
22:05
75' Σχόλιο

Παρά το προβάδισμα της ΑΕΚ, ο ρυθμός του αγώνα παραμένει χαμηλός, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να κάνουν διαχείριση και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ισοφάρισα, ένα τέταρτο πριν το φινάλε

26/09/2020
22:04
75' Κάρτα και στον Ντανίλο

Για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Ακοράν

26/09/2020
22:00
70' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ναράνχο επιχείρησε απευθείας εκτέλεση από μακριά, αναγκάζοντας τον Βοζίνια να διώξει δύσκολα

26/09/2020
21:59
69' Κάρτα στον Τεϊσέιρα

Για φάουλ στον Ναράνχο έξω από την περιοχή

26/09/2020
21:57
66' Γκολ για την ΑΕΚ

Ωραία μπαλιά του Ναράνχο στην πλάτη της άμυνας, ο Τρισκόφσκι κατέβασε και πλάσαρε ιδανικά γυρίζοντας το παιχνίδι για το 2-1

26/09/2020
21:53
65' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Ντανίλο έδωσε ωραία αριστερά για τον Αντωνίου, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, ο Φερνάντεθ όμως έβαλε την κόντρα με κορμί του και παραχώρησε το κόρνερ

26/09/2020
21:53
64' Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΛ

Ντεμπούτο για τον Μπάμπιτς που παίρνει τη θέση του Μαέ

26/09/2020
21:50
61' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ

Μέσα ο Ακοράν, έξω ο Μακρής

26/09/2020
21:45
56' Κάρτα στον Ναράνχο

Για φάουλ στον Ντανίλο στη μεσαία γραμμή

26/09/2020
21:34
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

21:18
48' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση του Τρισκόφσκι, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

26/09/2020
21:16
47' Κάρτα στον Σάντος

Για σπρώξιμο στον Μακρή, λίγο έξω από την περιοχή

26/09/2020
21:15
45' Κάρτα στον Σπιρόφσκι

Για φάουλ στον Ντανίλο στο χώρο του κέντρου

26/09/2020
21:15
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος
26/09/2020
21:11
42' Απαντάει στις ευκαιρίες η ΑΕΛ

Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Ριέρα, ο Μηνάς Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά, με τον Τέουνκενς να αποκρούει δύσκολα

26/09/2020
21:07
38' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Πρώτη τελική στο παιχνίδι χωρίς να μετουσιωθεί σε γκολ, με τον Ναράνχο να υποδέχεται ωραία την πάσα του Τρισκόφσκι, να κάνει την προσποίηση στον Κυριάκου έξω από την περιοχή, το τελειώμα του όμως δεν ήταν ιδανικό και η μπάλα πέρασε έξω

26/09/2020
21:05
37' Γκολ για την ΑΕΚ

Σέντρα του Ιωάννου στην περιοχή, λάθος έξοδος του Βοζίνια, ο Τρισκόφσκι έκανε την προβολή και ο Μακρής από κοντά ισοφαρίζει

26/09/2020
21:03
34' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω ο Μπουνόζα με πρόβλημα στα πλευρά και μέσα ο Ρασό

26/09/2020
21:00
Το 0-1 της ΑΕΛ
26/09/2020
20:51
21' Σχόλιο

Παραμένει χωρίς φάσεις η αναμέτρηση, σε ένα ισορροπημένο ματς με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, κυρίως στον χώρο του κέντρου

26/09/2020
20:41
12' Σχόλιο

Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι τώρα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν ακόμη να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, για την ώρα με αρκετές μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου

26/09/2020
20:35
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά
26/09/2020
20:29
1' Έναρξη αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Αναμενόμενες μπορούν να χαρακτηριστούν οι επιλογές του Ντούσαν Κέρκεζ, από τις οποίες ξεχωρίζει η παρθενική παρουσία του Σάντος στο αρχικό σχήμα της ομάδας.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βοζίνια, με τους Μπουνόζα και Αντρέ δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο θα βρίσκεται ο Σάντος και στο αριστερό ο Χάρης Κυριάκου.

Τριάδα στο κέντρο οι Μεντόγεβιτς, Ριέρα και Ντανίλο, με τους Αντωνίου και Παπαφώτη να κινούνται στα άκρα και τον Μαέ στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς, Κέρκεζ, Δ. Αβραάμ, Γεωργίου, Μπάμπιτς, Νικολεττίδης, Ράσο

26/09/2020
19:48
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Σε αλλαγές προχώρησε ο Καρίγιο στο ντεμπούτο του σε αγώνα πρωταθλήματος στον πάγκο της ΑΕΚ, με χαρακτηριστική αυτή της επιλογής του Τέουνκενς αντί του Τόνιο κάτω από τα δοκάρια.

Στο δεξί άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Φερνάντεθ, ενώ στο αριστερό ο Ιωάννου, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας του Μόϊσοφ και Τρουγιόλς.

Τετράδα στο χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Χέιτλι και Σπιρόβσκι, με τους Μακρή και Γκαρσία στα φτερά, ενώ δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Ναράνχο και Τρισκόφσκι

Στον πάγκο: Τόνιο, Τάντι, Αντωνιάδης, Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Αναστασίου, Φλοριάν, Ναούμ