Λέστερ και Έβερτον έμειναν στην ισοπαλία και δεν μπορούν να ανασάνουν

Τρίτη, 2/5/2023 - 08:25

Η νίκη-οξυγόνο δεν ήρθε και δυσκολεύονται να βγάλουν το κεφάλι πάνω από τη… στάθμη! Λέστερ και Έβερτον ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 σε χορταστική ματσάρα στο «King Power Stadium», αλλά παραμένουν σε δύσκολη θέση και το… τρενάκι για την αποφυγή του υποβιβασμού συνεχίζεται. Διότι η Έβερτον παραμένει προτελευταία με 29 βαθμούς, όντας στο -1 από Νότιγχαμ Φόρεστ, Λιντς και Λέστερ.

Φρενήρης ο ρυθμός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την Έβερτον να την… κάνει στη Λέστερ. Ήταν το 15’ με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι και τον Κάλβερτ-Λιούιν να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0. Η χαρά των «ζαχαρωτών» κράτησε μόλις επτά λεπτά, αφού ο προωθημένος Σογιουντσού το έφερε στα ίσα και ο Βάρντι στο 33’ από την ασίστ του Μάντισον, πέρασε και τον Πίκφορντ για να υπογράψει την ανατροπή.

Η Λέστερ είχε μάλιστα την ευκαιρία να πάει με αέρα δύο τερμάτων στο ημίχρονο, αλλά ο Πίκφορντ «ψάρωσε» τον Μάντισον, έμεινε όρθιος και έβγαλε το πέναλτι στο κέντρο της εστίας για να κρατήσει το σκορ στο 2-1. Ενδιάμεσα, ο Πάτερσον είχε μπει στο ματς στη θέση του Κόλμαν ο οποίος είχε σοκαριστικό τραυματισμό και αποχώρησε από τον αγωνιστικό με φορείο!

Τρομερό ματς και στο δεύτερο ματς, με τον Ιβόμπι να εκμεταλλεύεται το κενό στην αντίπαλη άμυνα και να εκτελεί για το 2-2 στο 54’. Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά και τρομερή αστοχία από τους παίκτες των δύο ομάδων με το σκορ να μένει ως είχε ως το φινάλε.

*πηγή φωτογραφίας: Twitter Everton