Λεοντόκαρδοι Σέλτικς, άλωσαν τη Φιλαδέλφεια και πάνε σε Game 7 στην έδρα τους

Παρασκευή, 12/5/2023 - 07:44

Για δεύτερη συνεχή χρονιά οι Σέλτικς έχοντας την πλάτη στον τοίχο δείχνουν χαρακτήρα. Πέρσι ήταν απέναντι στους Μπακς, φέτος τα κατάφεραν απέναντι στους Σίξερς, καθώς επιβλήθηκαν 95-86 στην Φιλαδέλφεια και ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Πλέον θα φιλοξενήσουν τα ξημερώματα της Κυριακής το Game 7 στην Βοστώνη.

O Τζέισον Τέιτουμ με 19 πόντους, εκ των οποίων τους 12 πέτυχε με τέσσερα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, ήταν καθοριστικός για τους νικητές. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, με τον Τζο Μαζούλα να χρησιμοποιεί μόλις επτά παίκτες! Ο Τζοέλ Εμπίντ και ο Ταϊρίς Μάξι είχαν από 26 πόντους για τους γηπεδούχους, αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν υστέρησε μένοντας στους 13 πόντους με 4/16 σουτ και 5 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με +16 (30-46). Όμως στο τρίτο δωδεκάλεπτο η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς κατάφερε να αντιδράσει και να προηγηθεί με 71-66. Στα μισά της τελευταίας περιόδου οι Σίξερς είχαν το προβάδισμα, 83-81, όταν ανέλαβε δράση ο πολύ άστοχος μέχρι τότε Τέιτουμ. Ευστόχησε σε τέσσερα τρίποντα και έφερε τους Σέλτικς στο +11 κρίνοντας οριστικά το παιχνίδι.

Δωδεκάλεπτα: 22-29, 43-50, 73-71, 86-95.