Κυπελλούχος ξανά ο ΑΠΟΕΛ, νίκησε την ΑΕΛ στον τελικό και έκανε το back-to-back

Πέμπτη, 30/3/2023 - 21:45

Ο ΑΠΟΕΛ σε έναν τελικό για γερά νεύρα, επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι επί της ΑΕΛ και της στέρησε το ντάμπλ, σηκώνοντας ψηλά το τρόπαιο για δεύτερη συνεχόμενη φορά και πέμπτη στην ιστορία του.

Στο κεκλεισμένων των θυρών «Ελευθερία», οι «λέοντες» ξεκίνησαν ιδανικά και άνοιξαν το σκορ με τον πρώτο τους σκόρερ, Ράφαελ, όμως η ομάδα της Λευκωσίας έφερε... τούμπα τον αγώνα με τους Ρεζάλα και Ιακώβου.

Στην συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Φαμπρίτσιο, όμως λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Γκόις έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

Μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΛ με σκόρερ τους Γκεβάρα και Ανδρέου πήρε κεφάλι στα τέρματα, με τον Ομήρου να της κόβει την... φορά και ισοφαρίζοντας σε 4-4 έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι «λέοντες» θα σκοράρουν με τον Χατζηγεωργίου και λίγα λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους θα χάσουν το προβάδισμα τους από τον Ομήρου.

Έπειτα καμία από τις ομάδες δεν βρήκε δίχτυα, με την αναμέτρηση να οδηγείται στα πέναλτι, όπου ο ΑΠΟΕΛ θα πανηγυρίσει τη νίκη, με τον Ψηλογένη να κάνει μια απόκρουση και τον Ομήρου να δίνει το... τελειωτικό χτύπημα.