Κράτησε το αήττητο ο ΑΠΟΕΛ, πρώτη ήττα για την Ανόρθωση

Παρασκευή, 27/10/2023 - 22:20

Με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εκτός έδρας την Ανόρθωση με 74-73 για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Αήττητοι μετά από τρεις αγώνες οι «γαλαζοκίτρινοι», πρώτη ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου μετά από τρία συναπτά ροζ φύλλα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Jayeous Trovoy με 30 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

O Σολωμού για τον ΑΠΟΕΛ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και ακολούθησε σερί έξι πόντων για την Ανόρθωση που στο 2' έκανε το 6-2 με τις δυο βολές του Skinner. Στη συνέχει υπάρχαν συνεχώς εναλλαγές στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τρίποντο του Horton (21-17).

Σχεδόν στα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 34-26 μετά το καλάθι από τον Βάρσο, ενώ ο ίδιος με τρίποντο - ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου - έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (42-30). Η ίδια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έκλεισε με το λέι απ του πρώτου ημιχρόνου.

Η «Κυρία» μπήκε με δίποντο του Βάρσου στο τρίτο δεκάλεπτο (47-33), με τους «γαλαζοκίτρινους» να μειώνουν στους οκτώ στο 23' με το λέι απ του Trovoy (47-39). Η Ανόρθωση στο 28' επανάφερε τη διαφορά στους 14 (57-43) με τη βολή του Talton, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου στους οκτώ στο 29' με το καλάθι του Trovoy (57-49) και η βολή του Taylor σχημάτισε το 58-49 για το τρίτη περίοδο.

Η Ανόρθωση στο 33' με το λέι απ του Τρετιακόβ είχε προηγηθεί με 66-52, όμως στη συνέχεια ο αγώνας πήρε διαφορετική τροπή με τον ΑΠΟΕΛ να επανέρχεται δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Με σερί οκτώ πόντων οι «γαλαζοκίτρινοι» διέλυσαν το σε βάρος τους 70-63 στο 35' και με το λέι απ του Trovoy μπήκαν μπροστά με έναν πόντο (70-71) στο 39'.

Ακολούθησε τρίποντο από τον Μουόσα που έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την Ανόρθωση (73-71), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει επίσης με τρίποντο, από τον Blackmon, και πήρε εν τέλει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 74-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-30, 58-49, 73-74

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Talton 5, Mαραγκός, Μουόσα 6 (1), Horton 12 (1), Skinner 14 (2), Taylor 6, Tρετιακόβ 10, Βάρσος 20 (4)

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δάμαλης): Jacobs 13 (1), Γεωργακούδης, Σολωμού 7, Matthew 6, Trovoy 30, Σοφοκλέους, Blackmon 10 (2), Γιανναράς 6 (2), Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ, Πυρίλλης 2